Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody z granitu są lepsze niż z drewna

Mąż nie chciał schodów z drewna. W poprzednim domu musiał je samodzielnie cyklinować, bo żaden z fachowców nie chciał się podjąć tej żmudnej pracy. Dlatego cieszymy się z trwałych materiałów wykończeniowych, które zastosowaliśmy - mówi Lidka, Czytelniczka Budujemy Dom, która schody użytkuje od 2008 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 210 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,15 m.

Schody:

 • Zabiegowe, szer. biegu 1 m. 
 • Konstrukcja – wspornikowa, żelbetowa, wykonana w szalunku. 
 • Stopnie – 17 szt., w tym 3 wachlarzowe; wys. stopnia 16 cm, gł. 30 cm. 
 • Wykończenie – granit indyjski i konglomerat. 
 • Balustrada – o wys. 90 cm; częściowo ażurowa i wykonana z kutej stali, a częściowo wymurowana z cegieł i otynkowana. 
 • Oświetlenie – liniowe LED-owe pod noskami schodów oraz kinkiety na ścianach, uruchamiane czujnikiem ruchu.
Dwa najniższe stopnie mają szerokość 1,30 m, a główny bieg – 1 m Balustrada z ręcznie kutej stali, zamontowana na parterze, ma kolor starego złota
Dwa najniższe stopnie mają szerokość 1,30 m, a główny bieg – 1 m Balustrada z ręcznie kutej stali, zamontowana na parterze, ma kolor starego złota

Lokalizacja: w centrum domu, w holu.

Decyzja: otwarty hol z klatką schodową przylega do salonu, dlatego zależało mi, żeby klatka stanowiła ozdobę strefy dziennej. Wspólnie z mężem do jej wykończenia wybraliśmy polerowany granit, chcąc mieć ładne, trwałe i nieuciążliwe w codziennej pielęgnacji schody na lata. Granit dopasowaliśmy do parapetów. Podstopnie są z tańszego konglomeratu o gr. 2 cm. Balustradę przy salonie wykuł ze stali kowal, polecony przez znajomych.

Ażurowa balustrada jest, w przeciwieństwie do prostych stopni, bardzo ozdobna i komponuje się z balustradami na balkonach. W prześwicie między biegami oraz na piętrze balustradę tworzy pełny murek. Zwieńczyliśmy go kutą poręczą w kształcie grubej liny, więc tym elementem nawiązuje do dolnej części balustrady. Żelbetową konstrukcję pod schody zrealizowaliśmy zgodnie z projektem, zawartym w opisie budynku.

Na piętrze schody obudowano murkiem, który zwieńczono kutą poręczą w kształcie grubej liny Schody zabiegowe wykonano z płyt granitu indyjskiego, pozyskanych z tego samego bloku skalnego Kute poręcze zamontowano również na ścianach wzdłuż schodów
Na piętrze schody obudowano murkiem, który zwieńczono kutą poręczą w kształcie grubej liny Schody zabiegowe wykonano z płyt granitu indyjskiego, pozyskanych z tego samego bloku skalnego Kute poręcze zamontowano również na ścianach wzdłuż schodów

Schody zabiegowe z płyt granitu - porady i przestrogi:

 • Balustradę wykańcza stylizowany dragon
  Balustradę wykańcza stylizowany smok
  Mąż nie chciał schodów z drewna. W poprzednim domu musiał je samodzielnie cyklinować, bo żaden z fachowców nie chciał się podjąć tej żmudnej pracy. Okazuje się, że nawet schody z twardego drewna dębowego trzeba co jakiś czas odnawiać, co nie jest łatwe. Dlatego cieszymy się z trwałych materiałów wykończeniowych, które zastosowaliśmy.

  Na pewne elementy wyposażenia domu woleliśmy wydać więcej pieniędzy w czasie budowy, a później przez lata odcinać od tej inwestycji kupony, w postaci łatwej pielęgnacji. Schody wystarczy umyć wodą z płynem. Nie są śliskie, czego się trochę obawialiśmy.

 • Zadbaliśmy, żeby stopnice wycięto z płyt granitu pozyskanych z jednego bloku skalnego. Mają więc ten sam kolor i wzór, który się przenika. Tak dobraliśmy wzór na granicie, żeby nie odznaczał się na nim brud. Oczywiście, nie tolerowaliśmy łączeń w obrębie jednej stopnicy. Podstopnice z konglomeratu traktowaliśmy tak samo. Warto było wykończyć je łatwym do mycia materiałem, bo się brudzą tak, jak stopnice.

  Na realizację zamówienia czekaliśmy 3 tygodnie. Montaż schodów, na zaprawę klejową, trwał jeden dzień. Po sześciu latach stopnie i balustrada wyglądają jak nowe. Naprawy wymagają jedynie taśmy LED-owe, bo niektóre już nie działają. Woleliśmy zamontować czujnik ruchu – kosztuje tyle co łącznik, a działa samoczynnie, oszczędzając prąd.

Schody zabiegowe z płyt granitu - koszty:

 • stopnice 8000 zł (granit 600 zł/m2);
 • balustrada 1000 zł/m.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-11-24

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, racer napisał:   Rypnij małym palcem albo golenią w szlifowany rant granitu... Pomyślisz wtedy, że granit wart był każdych pieniędzy.   Jak walniesz w dęba, albo kempas, albo inne twarde drzewo - też zaboli! W ceramikę ...

zenek

08 Kwi 2017, 15:56

Rypnij małym palcem albo golenią w szlifowany rant granitu... Pomyślisz wtedy, że granit wart był każdych pieniędzy.

racer

08 Kwi 2017, 14:19

Granit na pewno twardszy - ale wielu kojarzy się z brakiem ciepla, z ktorym kojarzy się drewno. Trudny dylemat, rzecz gustu i przyzwyczajeń - a to druga natura. Albo pierwsza. Człowieka.  Aha - jeszcze może być ceramika - cieple kolory, faktura .

zenek

07 Kwi 2017, 21:44

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kręte schody zabiegowe za 6000, balustrada za 5700 zł

Chcieliśmy mieć zgrabną i przestronną klatkę schodową, zbudowaną z elementów pojawiających się w innych elementach domu i jego otoczenia. Podobają nam się kręte schody zabiegowe, choć uważa się je za niewygodne - mówią Aneta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2004 r.

Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x