Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody wewnętrzne drewniane - zakup kontrolowany

Poszukiwania: schody wewnętrzne, drewniane, łączące parter domu z poddaszem użytkowym. Z założenia mają to być schody zabierające jak najmniej miejsca, tanie i ...efektowne. Ograniczenie ma stanowiąc kwota, jaką państwo Siedlarze przeznaczyli na schody – 15 tys zł.

Marzenia na wyrost

Choć Państwo Siedlarze budowali po raz drugi (pierwszy dom zostawili córce) to nie udało im się do końca zapanować nad nieprzewidzianymi wydatkami. I kiedy przyszła pora na kupno schodów do wykańczanego już domu okazało się, ze trzeba nieco okroić oczekiwania.

Grażyna wymarzyła sobie efektowne schody z egzotycznego drewna z giętą balustradą. Poszukała w internecie producentów, obejrzała zdjęcia i wykonała kilka telefonów by dowiedzieć się o ceny. I tu niestety entuzjazm opadł. Okazało się bowiem, ze wyśnione schody kosztują minimum 30 tys zł i są poza finansowym zasięgiem inwestorów. Trzeba więc było zmienić nieco oczekiwania. A nie było to łatwe.

Tańszy kompromis

Grażyna zasiadła do komputera w poszukiwaniu inspiracji i przejrzała kolejny raz strony producentów i nie doszła do żadnych konstruktywnych wniosków. Nic , poza ty, co sobie wymarzyła jej się nie podobało. Jedynym słusznym krokiem było wysłanie e-maili do kilku producentów, porównanie ofert i cen i w ten sposób dokonanie wstępnego wyboru. Znajomi polecili miejscowego stolarza, który podobno robi solidne schody.

Ale Pan Zenek nie wzbudzał zbytnio zaufania, poza tym jak to określił miał „kupę roboty” i za rzeczone schody mógłby się zabrać dopiero w październiku. A Siedlarze nie chcieli czekać tak długo, bo jak mieszkać w domu, w których do sypialni wchodzi się po drabinie. Na 3 wysłane e-maile odpowiedziały dwie firmy, szczęśliwie z okolic Poznania (tam właśnie mieszkają Siedlarze). Po przesłaniu wymaganych danych, m.in. rzutu parteru i poddasza z projektu technicznego domu, wielkości miejsca na schody i wysokości kondygnacji, Grażyna dostała wstępne 2 propozycje schodów (po jednej z każdej formy).

Obie cenowo były bardzo zbliżone i miały kosztować ok. 15-16 tys. zł. By łatwiej było wybrać jedną z nich Grażyna zadzwoniła do obu firm wypytać o szczegóły. I w jednej i w drugiej kolejne kroki realizacji zamówienia, od wykonania i zaakceptowanie projektu po montaż, wyglądają podobnie, różny był jedynie czas oczekiwania na montaż. A że różnica była spora bo 3 miesiące, wybór więc stał się prosty. Ostatecznie Siedlarze zdecydowali się na firmę Centrum Schodów z Plewisk.

Schody w 3D

Po wstępnym zaakceptowaniu przesłanego projektu i trójwymiarowej wizualizacji umówili się na pomiar i uzgodnienie szczegółów już w domu. Fachowiec od schodów przyjechał z albumem pełnym zdjęć i masą wizualizacji w laptopie, by porównując różne możliwości wykończenia schodów ułatwić dokonanie ostatecznego wybory gatunku drewna, materiału na poręcze i tralki.

Zdecydowali się na schody bukowe z metalowymi tralkami i drewnianą poręczą. Całość miała kosztować 15 tys. zł, ale udało im się wynegocjować o 700 zł mniej. Na miejscu podpisali umowę i zapłacili 30% zaliczki, a kolejne 50% ceny przed montażem, a ostatnie 20% po skończeniu prac. Elementy na schody miały być gotowe za półtora miesiąca. I były. Panowie przywieźli je w umówionym dniu i zaczął się montaż. W ciągu 2 dni schody były gotowe, Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, ekipie montującej robota "paliła się w rękach".

Choć wybór nie był prosty, bo odbiegał znacznie od pierwotnych oczekiwań, to Siedlarze są bardzo zadowoleni. Schody prezentują się efektownie i są bardzo wygodne.

Przykładowy wybór:


Schody  NATALIA
Firma:
Centrum Schodów
Nazwa: Schody NATALIA
Konstrukcja: drewniana, samonośna, stopnice bukowe, bejcowane; poręcze drewniane, tralki metalowe.
14 300 zł (cena brutto z montażem)

aktualizacja: 2008-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

Jak masz namiary na firmę, która robi tańsze schody z takim samym efektem to proszę o kontakt.

acia

06 Mar 2009, 07:15

A ja przeznaczyłem na schody połowę tego, co wypasieni państwo S. Osiągnąłem taki sam efekt

Gość Staś

06 Mar 2009, 07:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x