Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody wewnętrzne drewniane - zakup kontrolowany

Poszukiwania: schody wewnętrzne, drewniane, łączące parter domu z poddaszem użytkowym. Z założenia mają to być schody zabierające jak najmniej miejsca, tanie i ...efektowne. Ograniczenie ma stanowiąc kwota, jaką państwo Siedlarze przeznaczyli na schody – 15 tys zł.

Marzenia na wyrost

Choć Państwo Siedlarze budowali po raz drugi (pierwszy dom zostawili córce) to nie udało im się do końca zapanować nad nieprzewidzianymi wydatkami. I kiedy przyszła pora na kupno schodów do wykańczanego już domu okazało się, ze trzeba nieco okroić oczekiwania.

Grażyna wymarzyła sobie efektowne schody z egzotycznego drewnaz giętą balustradą. Poszukała w internecie producentów, obejrzała zdjęcia i wykonała kilka telefonów by dowiedzieć się o ceny. I tu niestety entuzjazm opadł. Okazało się bowiem, ze wyśnione schody kosztują minimum 30 tys zł i są poza finansowym zasięgiem inwestorów. Trzeba więc było zmienić nieco oczekiwania. A nie było to łatwe.

Tańszy kompromis

Grażyna zasiadła do komputera w poszukiwaniu inspiracji i przejrzała kolejny raz strony producentów i nie doszła do żadnych konstruktywnych wniosków. Nic , poza ty, co sobie wymarzyła jej się nie podobało. Jedynym słusznym krokiem było wysłanie e-maili do kilku producentów, porównanie ofert i cen i w ten sposób dokonanie wstępnego wyboru. Znajomi polecili miejscowego stolarza, który podobno robi solidne schody.

Ale Pan Zenek nie wzbudzał zbytnio zaufania, poza tym jak to określił miał „kupę roboty” i za rzeczone schody mógłby się zabrać dopiero w październiku. A Siedlarze nie chcieli czekać tak długo, bo jak mieszkać w domu, w których do sypialni wchodzi się po drabinie. Na 3 wysłane e-maile odpowiedziały dwie firmy, szczęśliwie z okolic Poznania (tam właśnie mieszkają Siedlarze). Po przesłaniu wymaganych danych, m.in. rzutu parteru i poddasza z projektu technicznego domu, wielkości miejsca na schody i wysokości kondygnacji, Grażyna dostała wstępne 2 propozycje schodów (po jednej z każdej formy).

Obie cenowo były bardzo zbliżone i miały kosztować ok. 15-16 tys. zł. By łatwiej było wybrać jedną z nich Grażyna zadzwoniła do obu firm wypytać o szczegóły. I w jednej i w drugiej kolejne kroki realizacji zamówienia, od wykonania i zaakceptowanie projektu po montaż, wyglądają podobnie, różny był jedynie czas oczekiwania na montaż. A że różnica była spora bo 3 miesiące, wybór więc stał się prosty. Ostatecznie Siedlarze zdecydowali się na firmę Centrum Schodów z Plewisk.

Schody w 3D

Po wstępnym zaakceptowaniu przesłanego projektu i trójwymiarowej wizualizacji umówili się na pomiar i uzgodnienie szczegółów już w domu. Fachowiec od schodów przyjechał z albumem pełnym zdjęć i masą wizualizacji w laptopie, by porównując różne możliwości wykończenia schodów ułatwić dokonanie ostatecznego wybory gatunku drewna, materiału na poręcze i tralki.

Zdecydowali się na schody bukowe z metalowymi tralkami i drewnianą poręczą. Całość miała kosztować 15 tys. zł, ale udało im się wynegocjować o 700 zł mniej. Na miejscu podpisali umowę i zapłacili 30% zaliczki, a kolejne 50% ceny przed montażem, a ostatnie 20% po skończeniu prac. Elementy na schody miały być gotowe za półtora miesiąca. I były. Panowie przywieźli je w umówionym dniu i zaczął się montaż. W ciągu 2 dni schody były gotowe, Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, ekipie montującej robota "paliła się w rękach".

Choć wybór nie był prosty, bo odbiegał znacznie od pierwotnych oczekiwań, to Siedlarze są bardzo zadowoleni. Schody prezentują się efektownie i są bardzo wygodne.

Przykładowy wybór:

 

Schody  NATALIA
Firma:
Centrum Schodów
Nazwa: Schody NATALIA
Konstrukcja: drewniana, samonośna, stopnice bukowe, bejcowane; poręcze drewniane, tralki metalowe.
14 300 zł (cena brutto z montażem)

aktualizacja: 2017-07-12

Zdaniem naszych Czytelników

Jak masz namiary na firmę, która robi tańsze schody z takim samym efektem to proszę o kontakt.

acia

06 Mar 2009, 07:15

A ja przeznaczyłem na schody połowę tego, co wypasieni państwo S. Osiągnąłem taki sam efekt

Gość Staś

06 Mar 2009, 07:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze