Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody zabiegowe - nie do końca wygodne

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu. Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne... - mówią Beata i Robert, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2002 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 189 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej – 3 m.

Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów
Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów

Schody:

 • Zabiegowe, szer. biegu 100 cm. 
 • Konstrukcja – wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – 18 szt., w tym 5 zabiegowych; wys. 17 cm i gł. 30 cm; stopnice i podstopnice wykończone konglomeratem o gr. 3 cm.
 • Balustrady – o wys. 102 cm, ze stali nierdzewnej; pochwyt ze stali i drewna buku. 
 • Oświetlenie – LED-owe w podwieszanym suficie. 
 • Lokalizacja – w centrum domu, w osobnej klatce schodowej o wym. 2 × 3 m.

Decyzja: kupiliśmy gotowy projekt, w którym schody znajdowały się w oddzielnej klatce schodowej. Od razu miały kształt zabiegowy i choć wiemy, że nie jest to do końca wygodny kształt w codziennym użytkowaniu, nie mogliśmy nic zmienić z powodu małych wymiarów klatki.

Wylaliśmy pod nie monolityczną konstrukcję z żelbetu, bo jest bardzo stabilna. Szalunki przygotowało przez kilka dni czterech murarzy, a następnie przez pół dnia zalewali je betonem z gruszki i formowali stopnie.

Schody wykończyliśmy konglomeratem, bo jest to materiał na lata, estetyczny i wygodny w pielęgnacji. Ma kolor pasujący do kolorystyki w pomieszczeniach dziennych, a na jego wzorze nie widać kurzu. Specjalnie zamówiliśmy konglomerat o powierzchni półmat, żeby stopnie nie były śliskie. To było słuszne, bo podczas użytkowania rzeczywiście nie ślizgamy się na stopniach.

Schody zabiegowe - rady i przestrogi:

 • Schody, wykończone konglomeratem botticino, zaplanowano w oddzielnej klatce schodowej
  Schody, wykończone konglomeratem botticino, zaplanowano w oddzielnej klatce schodowej
  Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu.

  Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne. Sprawia trudność szczególnie mamie, nawet po dodaniu balustrady. Zamontowaliśmy ją dopiero po 5 latach użytkowania schodów, widząc, że seniorka boi się po nich chodzić i robi to niepewnie.

  Wcześniej zwlekaliśmy, bo chcieliśmy mieć balustradę ładną i trwałą, a takie nie są tanie. W końcu udało się nam zamówić ją w firmie wchodzącej na rynek, oferującej niższe ceny. Podobnie jak w przypadku konglomeratu, wybraliśmy trwałe i solidne materiały. Klatka schodowa jest wąska – ma szer. 2 m – więc dłuższe przedmioty musimy wnosić w pozycji pionowej.

 • Robert – prowadzę firmę budowlaną i konglomerat ułożyłem samodzielnie, oszczędzając na robociźnie. Potem zaimpregnowałem go specjalnym środkiem, żeby się nie wycierał, nie przyjmował brudu i był łatwy do umycia. Ponieważ schody nie są intensywnie użytkowane, konserwację przeprowadzam co 3 lata (butelka preparatu za 100 zł). Schody raz w tygodniu myjemy mopem i ciepłą wodą z płynem do naczyń.

 • Beata – w ciągu dnia światło wpada na klatkę schodową przez niebieskie luksfery, co nadaje klatce fajny klimat. Pod sufitem na poddaszu mamy lampy LED, ale poproszę męża o dodatkowe zainstalowanie przy schodach czujki ruchu, sterującej pracą taśm LED-owych, które ulokujemy pod noskami schodów. Dodatkowe oświetlenie ozdobi schody, a w nocy ułatwi poruszanie się po nich.

Schody zabiegowe - koszty:

 • konstrukcja 2000 zł, 
 • wykończenie konglomeratem 4000 zł (robocizna własna), 
 • balustrada 3000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Schody z granitu są lepsze niż z drewna

Mąż nie chciał schodów z drewna. W poprzednim domu musiał je samodzielnie cyklinować, bo żaden z fachowców nie chciał się podjąć tej żmudnej pracy. Dlatego cieszymy się z trwałych materiałów wykończeniowych, które zastosowaliśmy - mówi Lidka, Czytelniczka Budujemy Dom, która schody użytkuje od 2008 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x