Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Nasze schody żelbetowe to majstersztyk!

Żelbetowa konstrukcja schodów to majstersztyk. Kiedy wezwaliśmy poleconego nam stolarza, żeby ją wykończył, nie mógł wyjść z podziwu nad jej finezyjnością i lekkością. Od razu powiedział, że postara się nie zepsuć tego, co zrobił jego poprzednik. To stolarz nazwał murarza artystą w swoim fachu... - mówi Adam, Członek Klubu Budujących Dom, który schody użytkuje od 2002 r.

Drewniane stopnice stolarz ułożył na zaprawie klejowej
Drewniane stopnice stolarz ułożył na zaprawie klejowej

Parametry domu: murowany, powierzchnia 196 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej – 2,90 m.

Schody:

 • Spiralne, o szer. biegu 1,05 m. 
 • Konstrukcja – żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – 19 szt. o wys. 16 i 17 cm i gł. 20–37 cm. 
 • Stopnice – z klejonego warstwowo drewna bukowego, polakierowanego twardym lakierem na kolor teku. 
 • Podstopnice – z betonu, wykończonego zaprawą gipsową. 
 • Balustrada – o wys. 1 m; poręcz z giętego drewna buku o wym. 5,5 x 7,5 cm; słupki z aluminium pomalowanego lakierem proszkowym. 
 • Oświetlenie – kinkiety na stropodachu i słupie konstrukcyjnym.
 • Lokalizacja – w salonie, nieopodal wejścia do domu.

Decyzja: klatkę schodową potraktowaliśmy z żoną jak element architektury, ozdabiający strefę dzienną. Nie chcieliśmy, żeby była tylko użytkowa. Do gustu przypadły nam projekty schodów na konstrukcji wylewanej z żelbetu w kształcie łuku, bo wyglądają fantazyjnie. Murarz, który wykonywał naszą konstrukcję, okazał się artystą, bo wspaniale uchwycił jej proporcje i nadał lekkość.

Widząc, że zna się na rzeczy, zgodziliśmy się na zmianę wcześniej zaplanowanego kształtu schodów i skucie części stropu. Architekt budynku i my zaprojektowaliśmy wcześniej klatkę na planie koła, lecz murarz argumentował, że wygodniej chodzi się po klatce skonstruowanej na planie owalu. Obecnie wstępuje się na nią od strony salonu, a nie holu przy wiatrołapie.

Murarz dopasowywał wielkość otworu w stropie oraz parametry konstrukcji schodów do mojego wysokiego wzrostu. W miejscach, gdzie musiałbym schylać głowę, powiększył otwór w stropie. Każdy schodek jest inny, ale wszystkie zaplanował w taki sposób, żeby żona mogła komfortowo poruszać się po środkowej części biegu, a ja tuż przy zewnętrznej balustradzie w miejscu, w którym schody są najszersze. Mam rozmiar buta 44, więc stawianie stóp w innym miejscu jest dla mnie niewygodne i niebezpieczne.

Projektując i kotwiąc żelbetową konstrukcję w posadzce parteru, murarz miał jeszcze jedno obostrzenie – musiał dostosować ją do miejsca wolnego od ogrzewania podłogowego, ułożonego wcześniej. Kilkakrotnie zmieniał kształt szalunku, bacząc na przyszłe szczegóły użytkowe schodów. Konstrukcję obserwował z każdego punktu domu i z ogrodu, przez okna.

Żelbetową konstrukcję umocowano do posadzki, ściany i stropu Słupek z dodatkowym wzmocnieniem na dolnym schodku Podniebienie wykończono zaprawą gipsową i pomalowano na biało
Żelbetową konstrukcję umocowano do posadzki, ściany i stropu Słupek z dodatkowym wzmocnieniem na dolnym schodku Podniebienie wykończono zaprawą gipsową i pomalowano na biało

Schody żelbetowe - rady i przestrogi:

 • Wylewane z żelbetonu schody stanowią dekoracyjny element salonu
  Wylewane z żelbetonu schody stanowią dekoracyjny element salonu
  Żelbetowa konstrukcja schodów to majstersztyk. Kiedy wezwaliśmy poleconego nam stolarza, żeby ją wykończył, nie mógł wyjść z podziwu nad jej finezyjnością i lekkością. Od razu powiedział, że postara się nie zepsuć tego, co zrobił jego poprzednik.

  To stolarz nazwał murarza artystą w swoim fachu. Omówił z nim drobne dolewki na schodach. Kilka razy przyjeżdżał, biorąc dodatkowe wymiary barierki, a z gotowymi schodami przyjechał po miesiącu. Co ciekawe, miał już gotową poręcz z osadzonymi słupkami. Montaż trwał jeden dzień.

  Stolarz uprzedził, żebyśmy nie chodzili po polakierowanych schodach w butach. Stosujemy się do zalecenia, więc schody i poręcz ciągle wyglądają jak nowe. W kilku miejscach odpada tylko warstwa gipsu na krawędziach podstopnic. Kręte schody są i ładne, i wygodne. Bez problemu wnieśliśmy na górę wielką kanapę. Dekoracyjna konstrukcja wzbogaca wystrój salonu.

Schody żelbetowe - koszty:

 • Wylanie żelbetonowej konstrukcji 1500 zł + materiały. 
 • Wykończenie 8500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-08

Zdaniem naszych Czytelników

W sumie "na kształcie owalu" było napisane, więc OK - zgoda. Tu trzeba czegoś więcej Schody prezentują się naprawdę dobrze. Nie stawiam żadnych zarzutów, w szczególności, że tych schodów nie widziałem live 

polerka

19 Kwi 2017, 12:11

1 godzinę temu, polerka napisał: Artysta Dobre schody to matematyka + opanowane rzemiosło. Artyzm mile widziany przy ewentualnym rzeźbieniu słupów. A w ogóle co oznacza "stopnie wysokie 16 i 17 cm" ?? Rzeczywiście z tymi stopniami 16,17 cm - trochę ...

zenek

19 Kwi 2017, 07:52

Artysta Dobre schody to matematyka + opanowane rzemiosło. Artyzm mile widziany przy ewentualnym rzeźbieniu słupów. A w ogóle co oznacza "stopnie wysokie 16 i 17 cm" ??  Jak poznać fachowca od lania schodów betonowych? Spyta "Czym planuje Pani/Pan obłożyć w przyszłości ...

polerka

19 Kwi 2017, 06:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Schody zabiegowe - nie do końca wygodne

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu. Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne... - mówią Beata i Robert, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2002 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x