Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody jednobiegowe - o jeden stopień za mało!

Wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody "na raz", ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe. - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem, jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Schody użytkują od 2012 r.

Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami
Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami

Parametry domu: murowany, powierzchnia 116 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej – 2,65 m.

Schody:

 • Jednobiegowe o szer. 100 cm, ażurowe, wykonane z klejonego warstwowo drewna bukowego, pomalowanego lakierobejcą dobraną do koloru ram okiennych. 
 • Konstrukcja – policzkowa. 
 • Stopnie – 15 sztuk, wys. 20 cm, gł. 30 cm. 
 • Balustrada – o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
 • Oświetlenie – halogeny na ścianie. 
 • Lokalizacja – w centrum domu, w salonie.

Decyzja: autor projektu gotowego zalecał zbudowanie prostego szesnastostopniowego biegu schodów, prowadzącego na poddasze. Ponieważ w tej wersji skrzydła drzwi tarasowych, po otwarciu, znajdowały się bardzo blisko dolnej stopnicy, skróciliśmy bieg o 1 schodek. Zaowocowało to tym, że trepy, zamiast zalecanej wysokości 16–17 cm, mają teraz wysokość 20 cm.

Z dwojga złego wolimy mieć wyższe stopnie, niż borykać się z kolizyjnym traktem komunikacyjnym przy tarasie i klatce schodowej. Nasze prywatne pokoje znajdują się na parterze i rzadko wchodzimy na poddasze, które przeznaczyliśmy dla dojeżdżających córek.

Autor projektu domu nie określił rodzaju konstrukcji schodów, ale wylewaną z żelbetu uznaliśmy za zbyt masywną. Od początku skłanialiśmy się ku ażurowej konstrukcji z drewna, by schody nie zdominowały niedużej przestrzeni dziennej na parterze. Myśleliśmy o delikatnej konstrukcji bez belki policzkowej, na przykład wspornikowej albo opartej na środkowej belce, oraz o lekkiej balustradzie ze stali nierdzewnej. Takie schody kosztowały jednak powyżej 10 000 zł.

Przystępniejsza cenowo okazała się tradycyjna konstrukcja policzkowa i barierka z tralkami z drewna i stali. Wizualnie nie jest tak lekka, jak planowaliśmy, za to przyjaźniejsza dla naszej kieszeni. Różne projekty schodów oglądaliśmy w Internecie i w sklepach. Wykonawcę znaleźliśmy w necie.

Skrócenie biegu o jeden schodek ułatwiło komunikację przy wyjściu na taras Jednobiegowe schody o konstrukcji policzkowej znajdują się w salonie
Skrócenie biegu o jeden schodek ułatwiło komunikację przy wyjściu na taras Jednobiegowe schody o konstrukcji policzkowej znajdują się w salonie

Schody jednobiegowe - rady i przestrogi:

 • Wykonawca zbyt płytko umocował konstrukcję schodów w posadzce, co spowodowało osunięcie się jej o kilka centymetrów i konieczność naprawy
  Wykonawca zbyt płytko umocował konstrukcję schodów w posadzce, co spowodowało osunięcie się jej o kilka centymetrów i konieczność naprawy
  Ania: wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody „na raz”, ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe. Bez ważnego powodu radzę nie zmieniać modelowych parametrów schodów.

  Nie przeszkadza mi natomiast lokalizacja schodów w salonie. Pod biegiem ustawiliśmy szafkę i telewizor, a hałas z salonu i kuchni nikomu nie przeszkadza. Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami. Dzięki temu na poddaszu zyskaliśmy miejsce na schowek i ucieka tam mniej ciepła. Przestrzeń dzienna jest bardziej przytulna.

  Nie mieliśmy kłopotu z wniesieniem mebli na poddasze, bo otwór w stropie i szerokość biegu są dostatecznie duże. Ażur schodów przeraża naszą sukę, więc nie niszczy drewnianych trepów pazurami.

 • Krzysiek: nie jestem zadowolony z montażu. Wykonawca prawdopodobnie źle umocował konstrukcję schodów do posadzki na parterze, albo do stropu nad nim, dlatego po dwóch latach użytkowania lekko się obsunęła. Oczywiście, zgłosiłem to jako reklamację, a fachowiec długo zwlekał z naprawą. Po przyjeździe na miejsce, podciągnął bieg i wzmocnił połączenie na górze.

Schody jednobiegowe - koszty:

 • schody z montażem 6500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Schody dwubiegowe z drewna egzotycznego lepsze niż z kamienia

Drewno egzotyczne sprawdza się na schodach, choć pracuje. Między stopnicami i cokolikami szybko pojawiły się szpary, więc musiałam je wypełnić silikonem. Podczas wnoszenia szafy na drewnie powstało drobne miejscowe wgniecenie. Ze względu na starszych rodziców, cieszę się, że zastosowałam stopnice z drewna, a nie ze śliskiego kamienia. - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2000 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x