Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Na co zwrócić uwagę przed wyborem schodów do domu?

To niezbędny element każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz sposób wykonania jest określony na etapie projektowania budynku. Jeżeli zaplanowano je jako żelbetowe, wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego, rola inwestora ogranicza się do wyboru sposobu ich wykończenia. W przypadku stopni schodów jest to najczęściej drewno, natomiast na balustrady – oprócz tego materiału – wybiera się stal lub szkło hartowane.

Zdecydowanie więcej dylematów do rozstrzygnięcia będziemy mieli w przypadku, gdy w domu zaplanowano schody gotowe, które montuje w trakcie wykańczania wnętrz. Można je kupić w sklepie budowlanym, wybrać z katalogu producenta lub zdecydować się na projekt indywidualny. Na co zwrócić uwagę przed ich wyborem?

Schody pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale są też ważnym elementem dekoracyjnym domu. fot. TECHNISTONE

SCHODY - ESTETYKA I WYGODA KORZYSTANIA

Schody pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowią także istotny element dekoracyjny. Muszą być więc estetyczne, ale przy tym wygodne – wystarczająco szerokie, jak najmniej strome, nieśliskie, a ponadto łatwe do sprzątania. Minimalna szerokość biegu to 80 cm, maksymalna wysokość stopni schodów – 19 cm, natomiast ich wygodna głębokość to minimum 25 cm.

Balustrada powinna mieć wysokość ok. 90 cm, a poręcz nie może być umiejscowiona zbyt blisko ściany. Jeśli jej wypełnieniem są tralki, prześwit między nimi nie powinien przekraczać 12 cm (choć formalnie przepisy nie regulują tego w domach jednorodzinnych).

SCHODY - KSZTAŁT I KONSTRUKCJA

Ze względu na kształt, schody dzielą się na jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe i spiralne. Przy wyborze trzeba kierować się tym, czy pasują do naszego wnętrza. W mniejszych pomieszczeniach bardziej sprawdzą się schody prostsze – zajmą mniej miejsca i nie przytłoczą otoczenia.

Do takich wnętrz pasują też schody spiralne, choć nie są one zbyt wygodne, a ponadto są niebezpieczne dla małych dzieci. Modele masywne, o bardziej skomplikowanych kształtach, lepiej zamontować na większych metrażach.

Schody różnią się też konstrukcją. Elementem nośnym mogą być boki (policzki), belka centralna ustawiona w osi ich biegu lub – w modelach spiralnych – słup nośny, przymocowany do stropów. Obecnie bardzo modne są schody półkowe (bolcowe), przytwierdzane z jednej strony bezpośrednio do ściany, bez widocznych elementów konstrukcyjnych.

Rodzaje schodów: jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe, spiralne
Schody jednobiegowe Schody dwubiegowe
Schody trójbiegowe Schody łamane
Schody zabiegowe Schody spiralne

SCHODY - MATERIAŁ

Duży wpływ na estetykę schodów gotowych ma materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej spotyka się modele:

  • drewniane – to najpopularniejszy typ schodów. Drewno, cenione za naturalność, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Budulec stanowią zwykle takie gatunki, jak dąb, sosna, świerk, buk, jesion czy brzoza. Jeśli nie ogranicza nas budżet, możemy nabyć ekskluzywne wyroby z trwałego drewna egzotycznego;

  • metalowe – z tego materiału można wykonać schody o najbardziej skomplikowanych formach. Jego wadą jest słabe tłumienie odgłosów, dlatego stopnie tego typu konstrukcji pokrywa się często drewnem, szkłem, kamieniem itp.;

  • szklane – ich konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali, natomiast szklane są stopnie, ewentualnie też balustrady. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, pasujące do minimalistycznych wnętrz.

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak przerobić bardzo niewygodne schody na poddasze?

Chciałbym przerobić bardzo niewygodne schody na poddasze, wykonane przez poprzedniego właściciela. Są one drewniane, dwubiegowe ze spocznikiem, umieszczone w klatce schodowej o wymiarach ok. 2 × 2 m. Problemem jest wysokość stopni, która wynosi prawie 23 cm. Jak można przerobić te schody, aby uzyskać dużo niższe stopnie przy różnicy poziomów 3,2 m?

Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x