Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Na co zwrócić uwagę przed wyborem schodów do domu?

To niezbędny element każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz sposób wykonania jest określony na etapie projektowania budynku. Jeżeli zaplanowano je jako żelbetowe, wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego, rola inwestora ogranicza się do wyboru sposobu ich wykończenia. W przypadku stopni schodów jest to najczęściej drewno, natomiast na balustrady – oprócz tego materiału – wybiera się stal lub szkło hartowane.

Zdecydowanie więcej dylematów do rozstrzygnięcia będziemy mieli w przypadku, gdy w domu zaplanowano schody gotowe, które montuje w trakcie wykańczania wnętrz. Można je kupić w sklepie budowlanym, wybrać z katalogu producenta lub zdecydować się na projekt indywidualny. Na co zwrócić uwagę przed ich wyborem?

Schody pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale są też ważnym elementem dekoracyjnym domu. fot. TECHNISTONE

SCHODY - ESTETYKA I WYGODA KORZYSTANIA

Schody pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowią także istotny element dekoracyjny. Muszą być więc estetyczne, ale przy tym wygodne – wystarczająco szerokie, jak najmniej strome, nieśliskie, a ponadto łatwe do sprzątania. Minimalna szerokość biegu to 80 cm, maksymalna wysokość stopni schodów – 19 cm, natomiast ich wygodna głębokość to minimum 25 cm.

Balustrada powinna mieć wysokość ok. 90 cm, a poręcz nie może być umiejscowiona zbyt blisko ściany. Jeśli jej wypełnieniem są tralki, prześwit między nimi nie powinien przekraczać 12 cm (choć formalnie przepisy nie regulują tego w domach jednorodzinnych).

SCHODY - KSZTAŁT I KONSTRUKCJA

Ze względu na kształt, schody dzielą się na jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe i spiralne. Przy wyborze trzeba kierować się tym, czy pasują do naszego wnętrza. W mniejszych pomieszczeniach bardziej sprawdzą się schody prostsze – zajmą mniej miejsca i nie przytłoczą otoczenia.

Do takich wnętrz pasują też schody spiralne, choć nie są one zbyt wygodne, a ponadto są niebezpieczne dla małych dzieci. Modele masywne, o bardziej skomplikowanych kształtach, lepiej zamontować na większych metrażach.

Schody różnią się też konstrukcją. Elementem nośnym mogą być boki (policzki), belka centralna ustawiona w osi ich biegu lub – w modelach spiralnych – słup nośny, przymocowany do stropów. Obecnie bardzo modne są schody półkowe (bolcowe), przytwierdzane z jednej strony bezpośrednio do ściany, bez widocznych elementów konstrukcyjnych.

Rodzaje schodów: jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe, spiralne
Schody jednobiegowe Schody dwubiegowe
Schody trójbiegowe Schody łamane
Schody zabiegowe Schody spiralne

SCHODY - MATERIAŁ

Duży wpływ na estetykę schodów gotowych ma materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej spotyka się modele:

 • drewniane – to najpopularniejszy typ schodów. Drewno, cenione za naturalność, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Budulec stanowią zwykle takie gatunki, jak dąb, sosna, świerk, buk, jesion czy brzoza. Jeśli nie ogranicza nas budżet, możemy nabyć ekskluzywne wyroby z trwałego drewna egzotycznego;

 • schody metalowe – z tego materiału można wykonać schody o najbardziej skomplikowanych formach. Jego wadą jest słabe tłumienie odgłosów, dlatego stopnie tego typu konstrukcji pokrywa się często drewnem, szkłem, kamieniem itp.;

 • szklane – ich konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali, natomiast szklane są stopnie, ewentualnie też balustrady. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, pasujące do minimalistycznych wnętrz.

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
OSPEL z prestiżowym Godłem Teraz Polska!
OSPEL z prestiżowym Godłem Teraz Polska! Firma OSPEL została nagrodzona w XXVII edycji Konkursu "Teraz Polska" w kategorii PRODUKTY.
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka Gira Sensotec zastępuje wyłącznik i czujkę ruchu, zwłaszcza w skomplikowanych pomieszczeniach. Aby załączyć oświetlenie na pełną wartość ...
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze