Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Porady ekspertów

W jaki sposób zlikwidować różnicę w wysokości stopni schodów?

Podczas prac wykończeniowych okazało się, że ostatni stopień schodów prowadzących na piętro będzie aż o 8 cm wyższy niż pozostałe. Obecnie schody żelbetowe są jeszcze w stanie surowym i zamierzamy pokryć je drewnem lub płytkami ceramicznymi. W jaki sposób przed wykończeniem zlikwidować różnicę wysokości ostatniego stopnia?

W jaki sposób zlikwidować różnicę w wysokości stopni schodów?

Odpowiedź eksperta: Wyrównanie wysokości wymaga skorygowania każdego ze stopni – podwyższenia kolejno o coraz wyższą warstwę. Wyliczenie modułu korekcyjnego polega na podzieleniu różnicy wysokości przez liczbę stopni (bez ostatniego) – w tym przypadku 8 cm różnicy i przyjmijmy 16 stopni, co daje wielkość modułu 0,5 cm. Zaczynając od najniższego stopnia, podwyższamy je kolejno – pierwszy o 0,5 cm, drugi o 1 cm, trzeci o 1,5 cm i tak dalej. Aż do przedostatniego, który będzie wyższy o 7,5 cm.

Przed nałożeniem warstw wyrównujących, stopnie trzeba zaszalować deskami – przymocowanymi kołkami rozporowymi do czoła schodka – i wypoziomować na wysokości podwyższenia.

Ze względu na znaczne zróżnicowanie grubości warstw korekcyjnych, do ich utworzenia trzeba będzie użyć różnych materiałów. Tam, gdzie grubość warstwy będzie mniejsza niż 2 cm, stabilne spojenie z konstrukcją żelbetową zapewni cienkowarstwowa podłogowa zaprawa wyrównująca. Przy większych grubościach – wykorzystuje się grubowarstwowe podkłady podłogowe lub przemurowuje przyciętymi płytkami betonowymi.

W podobny sposób można wyrównać wysokość stopni, gdy ostatni jest znacznie niższy. Zmniejsza się wtedy liczbę stopni o jeden, korygując odpowiednio wysokość pozostałych.

Cezary Jankowski
fot. Atlas

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

7 godzin temu, mhtyl napisał: Nie przejmuj się, zenka nie sposób dobrze zrozumieć. można, można - odrobina dobrej woli, i można - ba   nawet polubić ale temat jest "-w-jaki-sposób-zlikwidować-różnicę-w-wysokości-stopni-schodów" - wszystko inne to 

zenek

10 Cze 2017, 14:33

8 minut temu, polerka napisał: tak, źle zrozumiałem. Nie przejmuj się, zenka nie sposób dobrze zrozumieć.

mhtyl

10 Cze 2017, 07:00

14 godzin temu, zenek napisał: Nic nie trzeba skuwać - tylko dodać ! tak, źle zrozumiałem.

polerka

10 Cze 2017, 06:51

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem schodów do domu?

To niezbędny element każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz sposób wykonania jest określony na etapie projektowania budynku. Jeżeli zaplanowano je jako żelbetowe, wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego, rola inwestora ogranicza się do wyboru sposobu ich wykończenia. W przypadku stopni schodów jest to najczęściej drewno, natomiast na balustrady – oprócz tego materiału – wybiera się stal lub szkło hartowane.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze