Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody drewniane

Tradycyjnie schody drewniane wytwarzało się z tarcicy sosnowej, świerkowej lub dębowej. Obecnie wykorzystuje się również wiele innych drzew: jesion, klon, buk, brzozę, wiśnię, orzech, a także gatunki egzotyczne; schody z nich są zwykle kilkadziesiąt procent droższe.

Dwie podstawowe konstrukcje to schody drabiniaste i policzkowe (policzkiem nazywa się boczną belkę biegu lub – np. w przypadku żelbetowych – jego bok). Często też z drewna wykonuje się schody kręte.

Schody drewniane drabiniaste

Dwa sposoby montowania drewnianych schodów policzkowych
Dwa sposoby montowania drewnianych schodów policzkowych – z elementami stopnia wsuwanymi od dołu i od gór
Schody drabiniaste składają się po prostu z dwóch belek policzkowych i stopnic, do nich zamocowanych. Można je więc zaliczyć do ażurowych. Służą zwykle jako pomocnicze: np. piwniczne, strychowe. Co bynajmniej nie znaczy, że muszą być prymitywne. Za przykład mogą posłużyć schody składane. Po złożeniu mieszczą się w skrzynce. Ta z kolei chowa się w suficie.

Do przemieszczania się między piętrami, w których przebywamy stale – a nie co jakiś czas, jak strych czy piwnica – najwygodniejsze są {anchor 22166}schody drewniane policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm, wysokość ok. 30 cm; zależy ona od wymiarów stopni. Te z kolei są grubości 4-6 cm. Podstopnice, oczywiście, mogą być cieńsze, 2-3 cm.

W wykonaniu zwykłym montaż biegu polega na tym, że w gniazda wydrążone (wyfrezowane) w belkach policzkowych wsuwa się stopnice i podstopnice. Belki zaś ściąga się nakrętkami nakręcanymi na metalowy pręt (sworzeń) obustronnie gwintowany.

Schody drewniane siodłowe

Schody siodłowe
Schody siodłowe
Za elegantsze uważa się schody ze stopniami nakładanymi (siodłowe). Górną stronę policzków wycina się w kształt schodkowaty. Do pionowych ścianek przyśrubowuje się podstopnice, do poziomych zaś stopnice. Policzki muszą być bardziej wytrzymałe niż przy schodach zwykłych. Grubość bali wynosi zatem 6-8 cm, szerokość zaś 29-27 cm – tak, by pod wycięciami pozo-stało 15-18 cm drewna nie naruszonego.

Jak widać, na takie schody trzeba zużyć więcej lepszego (bo o większym przekroju) drewna. Droższe jest też wykonanie.

Schody drewniane kręte

Schody kręte
Schody kręte z metalowym słupem nośnym (fot. Centrum Schodów)
Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Jak inne mogą stanowić dekoracyjny element wnętrza, nie zajmując w nim zbyt dużo miejsca. Jeśli przyjąć minimalną wymaganą długość stopnia 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m.

Typowa postać tych {anchor 22167}schodów to słup nośny, najczęściej stalowy lub aluminiowy, rzadziej drewniany, dołem i górą zamocowany do stropów, a wokół niego wachlarzowato rozmieszczone stopnie.

Spotyka się jednak również konstrukcje policzkowe. Deski policzkowe, są tu wygięte w linię spiralną (ściślej: śrubową).

Wadę schodów krętych stanowi pewna niewygoda poruszania się po nich, spowodowana klinowym kształtem stopni. {linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_dogory_sal11.php"}
aktualizacja: 2009-09-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ale z was filozofowie,tyle to ja sam wiem

Gość: artur marzec

24 Lut 2009, 09:27

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Schody wewnętrzne drewniane - zakup kontrolowany

Poszukiwania: schody wewnętrzne, drewniane, łączące parter domu z poddaszem użytkowym. Z założenia mają to być schody zabierające jak najmniej miejsca, tanie i ...efektowne. Ograniczenie ma stanowiąc kwota, jaką państwo Siedlarze przeznaczyli na schody – 15 tys zł.
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Teno Rintal Polska - schody bez balustrad i poręczy
Teno Rintal Polska - schody bez balustrad i poręczy Schody wspornikowe Teno firmy Rintal Polska montowane bezpośrednio do ściany, pozbawione balustrad i poręczy. Nieszablonowość tej propozycji ...
Schody strychowe LWT firmy FAKRO
Schody strychowe LWT firmy FAKRO Schody strychowe LWT firmy FAKRO są polecane do budownictwa energooszczędnego (U=0,51W/m2K), gdzie duży nacisk położony jest na zminimalizowanie ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe