Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Porady ekspertów

Kiedy wykonać schody betonowe a może warto zastosować schody drewniane?

Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe po zalaniu stropu, z którego wyprowadzono pręty zbrojeniowe do połączenia ze zbrojeniem płyty schodowej.

 Schody betonowe wykończone drewnem

 Schody betonowe wykończone drewnem
(fot. Kaźmiercza)

W praktyce, ze względu na konieczność przerwania robót murowych do czasu aż świeżo wylany strop uzyska dostateczną wytrzymałość, w tym czasie wykonuje się deskowanie schodów i po zazbrojeniu zalewa betonem.

Można oczywiście przełożyć wykonanie schodów na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi. Jednak przy schodach zabiegowych pochylnia może okazać się zbyt stroma dla umożliwienia bezpiecznej komunikacji, a prowizoryczne schody zbyt pracochłonne w wykonaniu.

Dlatego warto zrobić schody betonowe od razu co rozwiąże problem zapewnienia komunikacji między kondygnacjami w czasie prowadzenia dalszych robót, a niewykończoną powierzchnię - nawet w przypadku jej uszkodzenia - łatwo będzie później je wykończyć. Schody betonowe mają też inne zalety. Można je wykończyć w dowolny sposób okładając stopnie i podstopnice drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, wykładziną dywanową.

Podczas wchodzenia nie skrzypią. Jednak przy ich wykonywaniu podczas robót konstrukcyjnych trzeba dokładnie określić ostateczne poziomy podłóg na dole i górze, z uwzględnieniem warstw podkładowych i grubości posadzki oraz rodzaju i grubości nawierzchni schodów.

Ich wykonanie pozwoli też na uniknięcie nieprzewidzianych komplikacji gdy okaże się np. że ich bieg nie zapewnia dostatecznej wysokości przejścia pod konstrukcją dachową, w wyniku błędu projektanta lub wykonawcy.

Schody drewniane są budowane głównie w domach o lekkiej konstrukcji szkieletowej ale również i w domach murowanych. W domach szkieletowych w zasadzie nie ma innego rozwiązania chyba że zdecydujemy się na schody metalowe. Niezależnie od konstrukcji domu zbudowanie docelowych schodów przed zakończeniem innych prac wiąże się z ryzykiem zniszczenia ich przez przypadek lub niefrasobliwość pracowników.

Dlatego schody drewniane rzadko kiedy montuje się w stanie wykończonym przed zakończeniem robót instalacyjnych i tynkowania, a do tego czasu korzysta się z pochylni lub schodów prowizorycznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na wcześniejsze zamontowanie schodów, to trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniem porysowaniem czy też wgnieceniem.

Ułożenie nawet grubej folii nie daje pełnego zabezpieczenia, a jednocześnie może spowodować poślizgnięcie się, dlatego warto na stopniach ułożyć nakładki zabezpieczające Można je wykonać z desek o szerokości zbliżonej do szerokości stopni i kładzionych na podkładce ze spienionej folii co umożliwi równomierny rozkład obciążeń. Przed zsuwaniem się desek zabezpieczają pionowe nakładki przybite od czoła. Można też postąpić inaczej.

Ponieważ schody drewniane są to najczęściej schody policzkowe z bocznymi belkami nośnymi (policzkami) konstrukcję nośną można wykonać "na gotowo". Nie jest ona specjalnie narażona na uszkodzenia, wystarczy więc okryć ją grubszą folią. Natomiast stopnie z surowych desek o grubości co najmniej 32 mm mocuje się prowizorycznie do konstrukcji nośnej. Po zakończeniu "brudnych" robót stopnie wymienia się na docelowe.

aktualizacja: 2013-01-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy trzeba zabezpieczyć przeciwpożarowo schody drewniane?

Odpowiedź eksperta: W domach jednorodzinnych nie ma potrzeby specjalnego zabezpieczania schodów drewnianych przed rozprzestrzenianiem ognia, gdyż w budynkach niskich istnieją inne możliwości ewakuacji ludzi w razie pożaru.

Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x