Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / ABC

Na czym polega "rozliczanie" stopni?

Schody wykonuje się na etapie stanu surowego domu, dlatego różnica poziomów parteru i piętra może być wówczas inna niż po wykończeniu podłóg. W domach jednorodzinnych wynosi ona najczęściej 280-310 cm zależnie od wysokości pomieszczeń i rodzaju stropu. Przy optymalnej wysokości stopni 17-18 cm, liczba stopni wyniesie 17-19, niezależnie od tego czy schody są zabiegowe, czy ze spocznikiem, który liczony jest jako stopień większej szerokości.

Zależność między wysokością stopni a ich głębokością powinna spełniać warunek:

2 x wysokość stopnia + głębokość stopnia = 0,6-0,65 m.

Głębokość stopni schodów zabiegowych i kręconych mierzy się w odległości nie większej niż 0,4 m od wewnętrznej strony biegu. Trzeba też dokładnie ustalić, z jakich warstw i jakiej grubości będzie podłoga tych kondygnacji oraz grubość okładziny mocowanej na stopniach, aby po wykończeniu uzyskać jednakową wysokość wszystkich stopni. W stanie surowym pierwszy stopień będzie więc zawsze wyższy, a ostatni odpowiednio niższy.

Głębokość stopni i ukształtowanie biegu ma duży wpływ na to, ile miejsca zajmą schody. Długość biegu schodów zabiegowych będzie równa liczbie stopni pomnożonej przez szerokość stopnia (zwykle jest to 25-30 cm), długość schodów ze spocznikami zwiększa się dodatkowo o długość spoczników.

Jak uwzględnić różnicę poziomów - przykład

Jak uwzględnić różnicę poziomów- schemat

 Redakcja BD

aktualizacja: 2010-12-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kiedy wykonać schody betonowe a może warto zastosować schody drewniane?

Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe po zalaniu stropu, z którego wyprowadzono pręty zbrojeniowe do połączenia ze zbrojeniem płyty schodowej.

Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x