Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?

Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?

Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne.

Wytrzymałość ścian zewnętrznych

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia – stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Ponieważ jednak domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne.

Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.

Trwałość ścian zewnętrznych

Elewacje z bloczków betonowych są bardzo odporne na uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne
Elewacje z bloczków betonowych są bardzo odporne na uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne (fot. Joniec)

Ściany narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i promieni UV. W związku z tym materiały do wykończenia elewacji muszą być nienasiąkliwe, odporne na mróz i na płowienie koloru, spowodowane działaniem słońca.

Pod względem trwałości, wyróżniają się ściany trójwarstwowe, szczególnie te, których warstwa elewacyjna została wykonana z cegły klinkierowej. To bardzo trwały materiał, który bez odnawiania wytrzymuje nawet kilkadziesiąt lat.

Mniej trwałe i odporne na uszkodzenia są tynki cienkowarstwowe, stanowiące wierzchnią warstwę w ścianach dwuwarstwowych (nakładane na styropian lub wełnę mineralną) – przeważnie wymagają pokrycia farbą co kilka lat.

Tradycyjne tynki cementowo-wapienne, stosowane obecnie na ścianach jednowarstwowych, są jeszcze mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ale kilkakrotnie grubsza warstwa sprawia, że nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.

Ciepłochronność ścian zewnętrznych

To cecha, do której należy przywiązać szczególną wagę. Skuteczna ochrona przed ucieczką ciepła daje przecież wymierne efekty w postaci niższych rachunków za ogrzewanie domu i większego komfortu użytkowania. Niestety, trudno o materiały, które charakteryzowałyby się jednocześnie dużą wytrzymałością i dobrymi właściwości termoizolacyjnymi. Dlatego ściany mają najczęściej budowę warstwową – część nośna przenosi obciążenia, a ocieplenie odpowiada za ciepłochronność.

Przepisy stanowią, że współczynnik przenikania ciepła U dla ścian nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K). Aby spełnić taki warunek, ściana jednowarstwowa musi być wykonana z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej i mieć grubość przynajmniej 40–45 cm. Ale i to nie gwarantuje, że będzie ona dobrze chronić przed ucieczkami ciepła.

W tego typu ścianach trudniej jest bowiem uniknąć mostków termicznych. Pojawiają się one tam, gdzie materiał ścienny, ze względów konstrukcyjnych, musi być zastąpiony betonem. Co prawda w takich miejscach, jak wieniec stropowy, nadproża drzwi i okien czy mocowania balkonów, można zastosować rozwiązania systemowe (np. specjalne docieplone kształtki), ale są one dość drogie.

Dobrą izolacyjność cieplną najłatwiej uzyskać w ścianach wielowarstwowych. Przykładowo, wykonanie 18-centymetrowej warstwy nośnej z bloczków wapienno-piaskowych o znikomej termoizolacyjności i pokrycie jest ociepleniem – styropianem lub wełną mineralną grubości 15–20 cm – zapewni uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U wynoszącego nie więcej niż 0,19–0,24 W/(m2·K).

Akumulacyjność cieplna ścian zewnętrznych

Zdolność ścian do magazynowania ciepła wpływa bardzo korzystnie na stabilizację temperatury w pomieszczeniach. Poza tym pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą z innych źródeł ciepła (np. z nasłonecznienia), niż system grzewczy. Wysoką akumulację zapewniają ściany, w których wewnętrzna warstwa wykonana jest z ciężkich materiałów, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa ocieplenia.

Dźwiękoszczelność ścian zewnętrznych

Ściany powinny spełniać wiele warunków, ale część z nich jest wzajemnie sprzeczna. Najważniejsze cechy przegród to wytrzymałość i trwałość, ciepłochronność, dźwiękoszczelność i estetyka
Ściany powinny spełniać wiele warunków, ale część z nich jest wzajemnie sprzeczna. Najważniejsze cechy przegród to wytrzymałość i trwałość, ciepłochronność, dźwiękoszczelność i estetyka (fot. Grupa Silikaty)

Zdolność do tłumienia hałasu to cecha szczególnie istotna dla inwestorów, którzy budują dom na posesji położonej przy ruchliwej drodze albo w pobliżu innego źródła hałasu. Z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości i masie, takie jak beton, silikaty i pełna cegła, oraz miękkie i włókniste. Dlatego wełna mineralna sprawdza się w tej roli o wiele lepiej niż styropian.

Szczelność ścian zewnętrznych

Wszystkie przegrody zewnętrzne powinny być szczelne. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, przewiewny dom traci dużo ciepła. Po drugie, w przypadku niekontrolowanego przepływu powietrza przez przegrody, nie da się zaprojektować i wykonać dobrze działającej wentylacji.

Estetyka ścian zewnętrznych

Wygląd ścian zależy przede wszystkim od staranności wykonania. Źle wykonany tynk czy nierówno wymurowana zaprawa z pewnością negatywnie odbije się na estetyce elewacji.

Zdarza się, że inwestycja w postaci zakupu drogiej cegły klinkierowej pójdzie na marne, bo przy wykonaniu ściany zostanie użyta tradycyjna zaprawa murarska, a nie specjalna zaprawa do klinkieru. Efektem będą szpecące wykwity na powierzchni. Istotna jest też dbałość o elewacje. Np. ścianę pokrytą drewnem należy regularnie impregnować, a wszelkie usterki – dotyczy to wszystkich ścian – na bieżąco usuwać.

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2015-02-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak zlikwidować zagrzybienie budynku?

Jeśli doszło do zagrzybienia budynku, to samodzielnie poradzimy sobie tylko na bardzo wczesnych jego etapach. Później nieodzowna jest pomoc specjalisty mykologa. Dla laika właściwe rozpoznanie poszczególnych gatunków grzybów domowych i dobór odpowiednich do ich zwalczania środków jest praktycznie niewykonalne.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x