Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / ABC

Jakie są ogólne wymagania do stropów w domach jednorodzinnych?

Podstawowym zadaniem stawianym stropom jest przekazywanie obciążeń stałych i użytkowych na konstrukcje wsporcze, czyli ściany, podciągi lub słupy. Masa własna stropu, ścianek działowych, warstw posadzkowych, a niekiedy obciążeń od więźby dachowej to obciążenia stałe. Natomiast obciążenia zmienne, czyli użytkowe to ciężar ludzi, mebli, wanien, sedesów itp. W domach jednorodzinnych przyjmuje się nie mniej niż 150 kg/m² (na nieużytkowych poddaszach 50 kg/m²). Obciążenia wiatrem i śniegiem również należą do zmiennych.

Drugą bardzo ważną cechą, którą powinny spełniać stropy jest zapewnienie, jak najlepszej izolacyjności akustycznej. Dotyczy to zwłaszcza tzw. dźwięków uderzeniowych, czyli odgłosu kroków, odbijanej o podłogę piłki, czy turlanych klocków. Po prostu ten rodzaj hałasu odbierany jest jako najbardziej dokuczliwy. Określa go wskaźnik przybliżonego znormalizowanego poziomu uderzeniowego stropu, który powinien być jak najmniejszy (L’n,w≤63 dB dla standardu podstawowego i L’n,w≤53 dB dla standardu podwyższonego). Czynnikami mającymi największy wpływ na izolacyjność akustyczną przegród są:

  • duża masa konstrukcji, najlepiej powyżej 300 kg/m², która skutecznie niweluje dźwięki powietrzne (rozmowy, muzyki itp.),

  • włóknista struktura materiału, która tłumi wszystkie rodzaje dźwięków, wielowarstwowa budowa zwłaszcza, gdy stosowane są materiały o różnej grubości i odmiennej strukturze, które tłumią dźwięki w wielu częstotliwościach,

  • kształt szczelin i drążeń, który jest ważny w pustakach stropowych (korzystne są szczeliny prostokątne ustawione prostopadle do stropu, a niekorzystne okrągłe i wielokątne).

Trzecim istotnym parametrem stropów jest ochrona przed ogniem oraz dymem w przypadku pożaru na sąsiednich kondygnacjach. Przepisy dla domów jednorodzinnych nie są zbyt wymagające, ponieważ przyjmuje się, że ewakuacja ludzi z takiego budynku zajmie co najwyżej minuty. Jednak dla prowadzenia skutecznej akcji przeciw pożarowej, ewentualnie ratowania mienia warto, aby odporność ogniowa stropów była jak największa (REI 120).

Kolejne pożądane cechy stropów w domach jednorodzinnych to usztywnianie ścian nośnych budynku (ważne w przypadkach ekstremalnych np. huraganowych wiatrach, osunięciach gruntu), jak najmniejsza pracochłonność podczas realizacji i jednocześnie prostota konstrukcji pozwalająca uniknąć wielu błędów i usterek, wreszcie jak najniższy koszt wykonania stropu łącznie ze wszystkimi warstwami wykończeniowymi.

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-01-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Potrzebuję porady w kwestii stropu DZ3, muszę w istniejącym stropie wybić otwór na potrzeby schodów na poddasze. Czy można bezpiecznie "zdjąć" bloczki leżące na słupach? Czy wykonanie podpór (słupów) drewnianych wystarczą do zabezpieczenia?

Gość: Zbigniew

11 Paź 2013, 21:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ocieplenie ściany trójwarstwowej

Zamierzam budować dom w technologii trójwarstwowej: beton komórkowy, ocieplenie z wełny mineralnej i oblicówka z cegły klinkierowej. Czy tego rodzaju okładzina elewacyjna powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny, a jeśli tak, to w jaki sposób to wykonać?

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U Już niedługo nastąpi kolejny etap zmian mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian. Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać ...
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego Już 21 listopada rusza nabór zgłoszeń do kolejnej, polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award, nagradzającego kreatywne i innowacyjne ...
Nowość Wienerberger: cegła klinkierowa Senta
Nowość Wienerberger: cegła klinkierowa Senta Wienerberger wprowadza do swojej oferty cegłę klinkierową Senta o niespotykanym na polskim rynku drapanym licu - nadającym jej surowego wyglądu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x