Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Podłogi na stropach

Podłogi na stropach to konstrukcje stosowane w każdym domu podpiwniczonym, piętrowym lub z użytkowym poddaszem. Wtedy najważniejsze jest takie dobranie warstw, aby izolacyjność akustyczna przegród była jak najlepsza.

Podłoga na stropie betonowym

Rodzaj i układ warstw na takiej podłodze zależy od tego, jakie pomieszczenia znajdują się pod i nad nimi.

Jeśli podłoga oddziela pomieszczenia użytkowe, musi wykazywać się przede wszystkim bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Podłogi między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi powinny natomiast głównie zapewniać wystarczającą izolacyjność termiczną. A te w pomieszczeniach mokrych (łazienkach, pralniach) - być odporne na wilgoć.

Podłoga na stropie betonowym - schemat

Wykonanie podłogi na stropie betonowym

 • Izolacja akustyczna. Najczęściej są to płyty wełny mineralnej o gęstości min. 80 kg/m3 i grubości 4 cm, układane bezpośrednio na stropie. Można też użyć specjalnej odmiany styropianu elastycznego grubości min. 3,3 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też ułożenie dwóch warstw miękkich płyt pilśniowych.

 • Warstwa folii polietylenowej. Tworzy warstwę poślizgową i zabezpiecza przed wnikaniem jastrychu pomiędzy płyty styropianu lub wełny.

 • Warstwa jastrychu. Wylewka podłogowa o grubości ok. 4 cm, ewentualnie suchy jastrych – najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych. Najlepiej jeśli wylewka zostanie wykonana jako tzw. podłoga pływająca. Wówczas na całym obwodzie podłogi, czyli przy ścianach, kominach, w progach drzwi i przy pionach instalacyjnych, układa się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, styropianu lub miękkiej płyty pilśniowej grubości 1–2 cm. Podłoga pływająca powinna być wykończona również posadzką pływającą, oddzieloną dylatacjami od ścian pomieszczenia oraz od rur, słupów i innych elementów trwale związanych z podłożem.

 • Opcjonalny podkład. Może być to pianka pod panele lub izolacja przeciwwilgociowa z płynnej folii pod płytki ceramiczne.

 • Izolacja cieplna. Ma ona drugorzędne znaczenie przy stropach międzypiętrowych, które rozdzielają pomieszczenia o zbliżonej temperaturze. Wykonanie dobrej izolacji cieplnej jest natomiast konieczne w podłogach nad piwnicami i na nieogrzewanym poddaszu. Izolację termiczną najlepiej przygotować od strony zimnej - czyli od dołu.

  Styropian przykleja się do spodu stropu. Można też wykorzystać wełnę mineralną - wówczas do spodu stropu mocuje się ruszt, układa wełnę i osłania ją płytami gipsowo- kartonowymi. Podobnie jest w przypadku stropu, nad którym znajduje się strych z nieocieplonymi pomieszczeniami – izolację termiczną układa się na całej jego powierzchni. Należy ponadto ocieplić wieniec stropu po obwodzie ścian zewnętrznych.

Podłoga na stropie drewnianym

Stropy drewniane są konstrukcjami kilkakrotnie lżejszymi od popularnych stropów żelbetowych, dlatego mają gorszą od nich izolacyjność akustyczną. Ze względu na ograniczoną nośność na takim stropie zwykle nie można wykonać podłogi pływającej, jako sposobu na zmniejszenie przenikania hałasów między kondygnacjami. Dlatego między belkami stropu drewnianego umieszcza się warstwę wełny mineralnej grubości przynajmniej 5 cm.

Zalecanym wykończeniem spodu stropu jest sufit podwieszony, oddylatowany od ścian. Pomiędzy sufitem a belkami układa się wówczas wełnę mineralną.

Podkład pod posadzkę przygotowuje się na elastycznej warstwie gumy lub korka (grubości 2–5 mm), przyklejonej na wierzchu belek stropowych.

Podłoga na stropie drewnianym - schemat

Joanna Dąbrowska, Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Podnoszenie ścianki kolankowej a proporcje domu

Wysokość ścianki kolankowej zwykle dostosowuje się do planowanego sposobu wykorzystania przestrzeni na poddaszu. Ścianka ma do 70 cm lub nie wykonuje się jej wcale, gdy ostatnia kondygnacja ma być nieużytkowa. Na poddaszach mieszkalnych ścianki kolankowe mają zaś zwykle od 70 cm do nawet 2 m.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe