Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Podłogi na stropach

Podłogi na stropach to konstrukcje stosowane w każdym domu podpiwniczonym, piętrowym lub z użytkowym poddaszem. Wtedy najważniejsze jest takie dobranie warstw, aby izolacyjność akustyczna przegród była jak najlepsza.

Podłoga na stropie betonowym

Rodzaj i układ warstw na takiej podłodze zależy od tego, jakie pomieszczenia znajdują się pod i nad nimi.

Jeśli podłoga oddziela pomieszczenia użytkowe, musi wykazywać się przede wszystkim bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Podłogi między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi powinny natomiast głównie zapewniać wystarczającą izolacyjność termiczną. A te w pomieszczeniach mokrych (łazienkach, pralniach) - być odporne na wilgoć.

Podłoga na stropie betonowym - schemat

Wykonanie podłogi na stropie betonowym

 • Izolacja akustyczna. Najczęściej są to płyty wełny mineralnej o gęstości min. 80 kg/m3 i grubości 4 cm, układane bezpośrednio na stropie. Można też użyć specjalnej odmiany styropianu elastycznego grubości min. 3,3 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też ułożenie dwóch warstw miękkich płyt pilśniowych.

 • Warstwa folii polietylenowej. Tworzy warstwę poślizgową i zabezpiecza przed wnikaniem jastrychu pomiędzy płyty styropianu lub wełny.

 • Warstwa jastrychu. Wylewka podłogowa o grubości ok. 4 cm, ewentualnie suchy jastrych – najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych. Najlepiej jeśli wylewka zostanie wykonana jako tzw. podłoga pływająca. Wówczas na całym obwodzie podłogi, czyli przy ścianach, kominach, w progach drzwi i przy pionach instalacyjnych, układa się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, styropianu lub miękkiej płyty pilśniowej grubości 1–2 cm. Podłoga pływająca powinna być wykończona również posadzką pływającą, oddzieloną dylatacjami od ścian pomieszczenia oraz od rur, słupów i innych elementów trwale związanych z podłożem.

 • Opcjonalny podkład. Może być to pianka pod panele lub izolacja przeciwwilgociowa z płynnej folii pod płytki ceramiczne.

 • Izolacja cieplna. Ma ona drugorzędne znaczenie przy stropach międzypiętrowych, które rozdzielają pomieszczenia o zbliżonej temperaturze. Wykonanie dobrej izolacji cieplnej jest natomiast konieczne w podłogach nad piwnicami i na nieogrzewanym poddaszu. Izolację termiczną najlepiej przygotować od strony zimnej - czyli od dołu.

  Styropian przykleja się do spodu stropu. Można też wykorzystać wełnę mineralną - wówczas do spodu stropu mocuje się ruszt, układa wełnę i osłania ją płytami gipsowo- kartonowymi. Podobnie jest w przypadku stropu, nad którym znajduje się strych z nieocieplonymi pomieszczeniami – izolację termiczną układa się na całej jego powierzchni. Należy ponadto ocieplić wieniec stropu po obwodzie ścian zewnętrznych.

Podłoga na stropie drewnianym

Stropy drewniane są konstrukcjami kilkakrotnie lżejszymi od popularnych stropów żelbetowych, dlatego mają gorszą od nich izolacyjność akustyczną. Ze względu na ograniczoną nośność na takim stropie zwykle nie można wykonać podłogi pływającej, jako sposobu na zmniejszenie przenikania hałasów między kondygnacjami. Dlatego między belkami stropu drewnianego umieszcza się warstwę wełny mineralnej grubości przynajmniej 5 cm.

Zalecanym wykończeniem spodu stropu jest sufit podwieszony, oddylatowany od ścian. Pomiędzy sufitem a belkami układa się wówczas wełnę mineralną.

Podkład pod posadzkę przygotowuje się na elastycznej warstwie gumy lub korka (grubości 2–5 mm), przyklejonej na wierzchu belek stropowych.

Podłoga na stropie drewnianym - schemat

Joanna Dąbrowska, Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Podnoszenie ścianki kolankowej a proporcje domu

Wysokość ścianki kolankowej zwykle dostosowuje się do planowanego sposobu wykorzystania przestrzeni na poddaszu. Ścianka ma do 70 cm lub nie wykonuje się jej wcale, gdy ostatnia kondygnacja ma być nieużytkowa. Na poddaszach mieszkalnych ścianki kolankowe mają zaś zwykle od 70 cm do nawet 2 m.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze