Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Jaki strop wybrać?

Stropy różnią się pod wieloma względami, np. zdolnością do tłumienia dźwięków, izolacyjnością termiczną, trudnością ułożenia czy masą. Warto więc już na etapie projektowania wybrać rodzaj stropu najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

Charakter kondygnacji

Jeśli strop ma oddzielać kondygnacje mieszkalne, np. parter i poddasze użytkowe, to powinien zapewniać dobrą izolacyjność akustyczną. Najlepsze są pod tym względem stropy z płyt kanałowych oraz monolityczne, które bardzo dobrze tłumią dźwięki powietrzne, np. muzykę czy odgłosy rozmowy.

Jako wykonane z materiałów o dużej gęstości pozwalają też dość dobrze wytłumić dźwięki uderzeniowe. Zdolność do tłumienia dźwięków uderzeniowych można znacznie poprawić, jeśli na stropie ułoży się tzw. podłogę pływającą, czyli taką, której wierzchnie warstwy nie będą miały sztywnych połączeń z konstrukcją stropu.

Izolacyjność cieplna stropu między dwiema kondygnacjami mieszkalnymi nie ma znaczenia, bo na obu panuje podobna temperatura. Jeśli strop oddziela kondygnację ogrzewaną od nieogrzewanej, np. strychu lub piwnicy, to ważna jest jego izolacyjność termiczna. Ocieplenie powinno się ułożyć od strony chłodniejszej kondygnacji (w stropach deskowych wypełnia przekrój stropu).

Jako że te chłodne pomieszczenia nie są użytkowane stale, możemy nie martwić się zdolnością stropu do tłumienia dźwięku.

Wymagana rozpiętość

Strop typu filigran
Strop typu filigran. Ma podobne właściwości do typowego monolitycznego stropu żelbetowego, jednak dzięki prefabrykacji na budowie wykonuje się znacznie mniej prac i nie jest potrzebne deskowanie (fot. Leier)
Rozpiętość stropów w budynkach jednorodzinnych nie przekracza zazwyczaj 6 m, taką może mieć strop o dowolnej konstrukcji. Do przekrycia dużych jednoprzestrzennych wnętrz można zaś wybrać stropy gęstożebrowe (rozpiętość do 7,5 m) albo monolityczne, w tym filigran (nawet 12 m rozpiętości).

Wobec upowszechnienia się mody na duże otwarte przestrzenie, np. połączenia kuchni z salonem, wykonanie stropów o dużej rozpiętości może być więc konieczne. Jednak powoduje to problemy konstrukcyjne, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest wykonanie dodatkowego podparcia w postaci podciągu.

Dopuszczalne obciążenie

To podstawowy parametr, określający, jak bardzo można obciążyć strop. Za typowe w domach jednorodzinnych uznaje się obciążenie ok. 1,5 kN/m² (150 kg/m²). Dopuszczalne obciążenie stropu może być jednak znacznie większe (np. w stropach z płyt kanałowych lub stropach monolitycznych), co przydaje się najczęściej, gdy chcemy zmienić położenie murowanych ścian działowych.

Grubość stropu

Czyli jego wysokość konstrukcyjna może wynosić od 12 do 30 cm. W typowych sytuacjach duża wysokość stropu postrzegana jest jako wada, bo np. oznacza konieczność wykonania dodatkowego stopnia schodów. Jeśli jednak strop rozdziela także wykusz na dolnej kondygnacji od tarasu na piętrze, to praktyczniejszy będzie grubszy strop, bo wówczas nad samym wykuszem można wykonać płytę grubości 12–15 cm, a pozostałą wysokość stropu wykorzystać do ułożenia niezbędnego ocieplenia.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-02-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny?

Zastanawiam się, jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny. Poddasze będzie zagospodarowane do pełnej wysokości, bez podsufitki, a ściany zewnętrzne dwuwarstwowe ocieplane styropianem.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x