Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / ABC

Jakie są współczesne stropy gęstożebrowe?

Współczesne stropy gęstożebrowe – są najbardziej popularnym rodzajem przegród poziomych w domach jednorodzinnych. Ich idea polega na współpracy dość gęsto rozstawionych żeber (co 30-60 cm) z płytą betonową grubości 3-6 cm ułożoną na pustakach wypełniających przestrzeń pomiędzy belkami stropowymi. Konstrukcyjna grubość takiej przegrody najczęściej wynosi 24 cm i to przy rozpiętości do 7,8 m.

W najbardziej rozpowszechnionych systemach typu Fert, Teriva, Wienerberger belki stropowe wykonane są w formie przestrzennych kratownic z betonową stopką. Dzięki temu są na tyle lekkie, że można je montować bez użycia dźwigu. Jednak dość wiotkie i wymagają stosowania podpór podczas montażu oraz betonowania (przynajmniej w połowie rozpiętości).

Pustaki wykonuje się z ceramiki lub keramzytobetomu (w niektórych systemach ze styropianu lub betonu). Jak zwykle na stropach międzypiętrowych konieczne jest ułożenie podłogi pływającej poprawiającej właściwości akustyczne konstrukcji. Spód stropów zwykle wykańcza się tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.

Współczesne stropy gęstożebrowe mają wiele zalet: doskonale usztywniają ściany nośne, są ognioodporne, możliwe do ręcznego montażu i to przez osoby o niewielkich kwalifikacjach. Na dodatek dolne i górne powierzchnie są równe oraz łatwe do ostatecznego wykończenia. Poza tym są powszechnie znane i dostępne w każdym zakątku kraju.

Trzeba jednak pamiętać o ich ograniczeniach np. konieczności podwajania belek pod ściankami działowymi (nie można zmieniać ich usytuowania) wykonywania wymianów i wylewek stropowych w rejonie kominów oraz klatek schodowych, klawiszowania pod wpływem obciążeń dynamicznych itp. Poza tym stropy gęstożebrowe tylko pozornie są tanie.

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-07-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej?

Odpowiedź eksperta: W czasie murowania nadproża konieczne jest oczywiście oparcie cegieł na deskowaniu, które można usunąć dopiero po dobrym związaniu zaprawy. Dla trwałości, a także estetyki nadproża najważniejsze jest właściwe ułożenie zbrojenia.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe