Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / ABC

Czy warto mieć paroprzepuszczalne ściany?

W zasadzie tak, ale wtedy paroprzepuszczalne muszą być wszystkie warstwy ściany, łącznie z wykończeniowymi. Oznacza to, że wybudowanie ścian jednowarstwowych, np. z betonu komórkowego i oklejenie ich tapetą winylową lub płytkami klinkierowymi traci sens. Przegrody zewnętrzne są bowiem dla budynku tym, czym skóra dla człowieka, która nie tylko chroni wnętrze, ale też wspomaga prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Budynek o wspomnianym wykończeniu ścian można porównać do człowieka w stroju płetwonurka – da się w tym chodzić (nawet na powierzchni), ale na pewno będzie bardzo niewygodnie.

Zatem, jeśli w przegrodzie znajduje się materiał o niskiej paroprzepuszczalności, szczególną uwagę powinno się zwrócić na prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego we wszystkich pomieszczeniach. W dobie szczelnych wentylacja grawitacyjna może okazać się niewystarczająca, nawet pomimo zastosowania odpowiednich nawiewników, a nie tylko rozszczelnienia okien. O wiele lepsze rezultaty uzyskuje się stosując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub klimatyzację. Zatem paroprzepuszczalność ścian jest cechą korzystną i pożądaną, ale nie niezbędną zwłaszcza w domu wyposażonym w mechaniczny system wentylacyjny.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Ściany fundamentowe i piwniczne Cz. I

Ściany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze