Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Ściany jednowarstwowe

W ścianach jednowarstwowych materiał konstrukcyjny pełni równocześnie funkcję termoizolacyjną.

Najpopularniejszy jest beton komórkowy oraz ceramika (pustaki) poryzowana. Wykonane z nich ściany są stosunkowo grube (40–50 cm), bo inaczej ich izolacyjność cieplna byłaby zbyt słaba.

Specyficznym rodzajem materiałów na ściany jednowarstwowe są bloczki wykonane np. z keramzytobetonu z zamkniętymi w ich strukturze „wkładkami” ze styropianu. Dzięki takiej, warstwowej w istocie, budowie bloczki charakteryzuje bardzo wysoka izolacyjność cieplna, a ściany z nich wykonane mogą być cieńsze.

Bloczki z betonu komórkowego łączone zaprawą klejowąŚciana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej
Bloczki z betonu komórkowego łączone zaprawą klejową (fot. Bruk-Bet Termalica)Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej (fot. Wienerberger)

Ściany jednowarstwowe wznosi się, używając:

  • zaprawy klejowej – spoiny są wówczas bardzo cienkie (1–3 mm), a łączone elementy muszą mieć bardzo niewielką tolerancję wymiarów (są droższe od standardowych);

  • tzw. ciepłej zaprawy – spoiny są grube, ale zaprawa ma dobre właściwości termoizolacyjne. Można wówczas kupić tańsze, standardowe bloczki lub pustaki, ale więcej zapłacimy za zaprawę.
Ściana z bloczków betonu komórkowego
Ściana z bloczków betonu komórkowego o gęstości zaledwie 300 kg/m³ ma bardzo wysoką izolacyjność U ≈ 0,2 W/(m²·K) nawet gdy jej grubość nie przekracza 40 cm (fot. Bruk-Bet Termalica)
Generalnie można powiedzieć, że im mniejsza gęstość materiału ściennego, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne. Najlepiej to widać na przykładzie betonu komórkowego, produkowanego w wielu odmianach o gęstości od 300 do 700 kg/m³.

Do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych używa się tylko najlżejszych odmian 300 i 400. Z cięższych odmian buduje się zaś albo ściany wewnętrzne, albo wielowarstwowe. Niska gęstość ma jednak także pewne wady. Im ściana lżejsza, tym gorzej tłumi dźwięki. Jest też bardziej wrażliwa na zawilgocenie (wchłania wodę).

Gorsze parametry dźwiękochłonne są istotne tylko wówczas, gdy dom stoi przy ruchliwej drodze lub w pobliżu innego źródła hałasu. Izolacyjność akustyczną można ponadto poprawić, stosując tradycyjne, grube tynki. Są one szczególnie zalecane, jeśli ściany muruje się, wypełniając tylko spoiny poziome.

Zawilgocenie nie służy zaś żadnym materiałom ściennym; budując z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego, trzeba po prostu pamiętać o dobrym zabezpieczeniu materiału na {anchor 21902}placu budowy, a po wymurowaniu ścian nie należy pozostawiać budynku bez dachu, narażając ściany na działanie deszczu.

Wznoszenie ścian jednowarstwowych nie jest szczególnie trudne, wymaga jednak dużej staranności od wykonawców.

Jeśli buduje się na „cienkie spoiny”, to rzeczywiście muszą być cienkie, by nie stały się mostkami termicznymi. Z tego samego powodu „ciepłej” zaprawy nie można zastępować zwykłą. Wszystkie spoiny muszą być starannie wypełnione, a np. ukruszonych naroży nie wolno uzupełniać zwykłą zaprawą.

Czasem źle wykonanymi elementami w ścianach jednowarstwowych są nadproża i wieńce stropowe. Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich dociepleniu (najczęściej styropianem), bo zwykły beton ma znikome właściwości termoizolacyjne. Ponadto lico ściany powinno być jednorodne, by zapewniało dobrą przyczepność dla tynku, a na styku różnych materiałów nie powstawały szczeliny.

Dlatego na betonowych wieńcach układa się nie tylko warstwę styropianu, ale także cienką warstwę (w postaci „płytek”) z podstawowego materiału ściennego. Do budowy nadproży najlepiej zaś wykorzystać systemowe kształtki – styropianem i mieszanką betonową wypełnia się jej wnętrze, sama kształtka pełni zaś rolę szalunku traconego (nie usuwa się jej).

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-08-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Stropy gęstożebrowe - zalety i wady

Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są obecnie stropy gęstożebrowe. Występują w wielu odmianach (np. Teriva, Fert), ale zawsze składają się z gęsto rozstawionych, lekkich stalowo-betonowych lub stalowo-ceramicznych belek.
topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe