Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Odpowiedź eksperta: W części cokołowej obiektów budowlanych mamy do czynienia ze zjawiskiem przerwania osłony izolacyjnej budynku na styku ściany zewnętrznej i betonowej płyty podłogowej lub stropu nad piwnicą. Wskutek tego w kierunku pionowym powstaje mostek cieplny. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 5% (budynki wysokie) nawet do 15% ciepła (budynki parterowe).

Skutecznym sposobem wyeliminowania mostka cieplnego w strefie przycokołowej budynku jest zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur® Plus. Powodują one zamknięcie przerwy w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą podłogową budynku.

Bloczek zbudowany jest z nośnego szkieletu wykonanego z lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Osłona z twardego styropianu obniża dodatkowo efektywny współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki ukształtowaniu przestrzennemu rdzenia nośnego może on przenosić znaczne naprężenia ściskające na ściany fundamentu obiektu, a dzięki specjalnej mieszance lekkiego betonu jest on tylko w nieznacznym stopniu nasiąkliwy (maks. do 4%). Eliminuje to kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru i dzięki temu uzyskuje się efekt dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.

Stosując izolacyjne bloczki cokołowe, skutecznie ograniczamy straty ciepła, co ma wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Oprócz tego zapobiegamy zjawisku "roszenia", czyli wykraplania się wody na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych w strefie cokołowej budynku, a co za tym idzie ograniczamy ryzyko występowania zawilgoceń. To z kolei ogranicza możliwość powstawania grzybów pleśniowych i wpływa na zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

inż. Artur Reczkowski
Stahlton Polska
fot. Stahlton

aktualizacja: 2012-06-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy współczynnik przenikania ciepła pustaka ma znaczenie?

Zauważyłem, że pustaki MAX z różnych wytwórni dość znacznie różnią się podawanym przez producenta współczynnikiem przenikania ciepła. Z czego to może wynikać? Słyszałem, że jest na te pustaki stara i nowa norma, a różnią się ilością komór i grubością ścianek wewnętrznych. Poza tym, na ile współczynniki lambda i U podawane przez producenta odpowiadają rzeczywistym warunkom?

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x