Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Odpowiedź eksperta: W części cokołowej obiektów budowlanych mamy do czynienia ze zjawiskiem przerwania osłony izolacyjnej budynku na styku ściany zewnętrznej i betonowej płyty podłogowej lub stropu nad piwnicą. Wskutek tego w kierunku pionowym powstaje mostek cieplny. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 5% (budynki wysokie) nawet do 15% ciepła (budynki parterowe).

Skutecznym sposobem wyeliminowania mostka cieplnego w strefie przycokołowej budynku jest zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur® Plus. Powodują one zamknięcie przerwy w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą podłogową budynku.

Bloczek zbudowany jest z nośnego szkieletu wykonanego z lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Osłona z twardego styropianu obniża dodatkowo efektywny współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki ukształtowaniu przestrzennemu rdzenia nośnego może on przenosić znaczne naprężenia ściskające na ściany fundamentu obiektu, a dzięki specjalnej mieszance lekkiego betonu jest on tylko w nieznacznym stopniu nasiąkliwy (maks. do 4%). Eliminuje to kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru i dzięki temu uzyskuje się efekt dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.

Stosując izolacyjne bloczki cokołowe, skutecznie ograniczamy straty ciepła, co ma wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Oprócz tego zapobiegamy zjawisku "roszenia", czyli wykraplania się wody na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych w strefie cokołowej budynku, a co za tym idzie ograniczamy ryzyko występowania zawilgoceń. To z kolei ogranicza możliwość powstawania grzybów pleśniowych i wpływa na zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

inż. Artur Reczkowski
Stahlton Polska
fot. Stahlton

aktualizacja: 2012-06-19

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni jego wybór zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i późniejszy ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze