Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak dobrze ocieplić strop drewniany?

Jak dobrze ocieplić strop drewniany?

W domu z nieużytkowym poddaszem mam strop drewniany, do którego przymocowany jest sufit podwieszany z płyt gipsowych. Mocowanie wieszaków sufitu do konstrukcji stropu (po bokach belek) uniemożliwia dokładne ułożenie wełny na suficie podwieszanym (wieszaki w tym przeszkadzają). Poza tym, cieśla zagęścił belki stropowe – są chyba co 40 cm. To też utrudniało ocieplenie sufitu od góry. Czy jest sposób na dobre ocieplenie takiego stropu? Planuję budowę drugiego domu i chciałbym to zrobić lepiej.

Odpowiedź eksperta: Strop można było u Pana wykonać znacznie prościej i bez mostków termicznych. Możliwości jest kilka.

Pierwszą metodę ocieplenia stropu można zastosować tylko wówczas, jeśli nośność wieszaków i wytrzymałość samego sufitu podwieszanego jest wystarczająca. Do wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami i na suficie podwieszanym można użyć wełny nie w postaci mat lub płyt, ale luźnych strzępków. Nawet gdy belki ułożono w niewielkich odstępach, to materiał izolacyjny można pomiędzy nie po prostu wsypać. W tej wersji ciężar całego ocieplenia spoczywa na suficie podwieszanym. Dlatego właśnie wytrzymałość jego konstrukcji i sposób mocowania wieszaków są tak ważne. Drugi sposób nadaje się zaś raczej do nowego budynku, bo stary sufit trzeba zdemontować.

1. Od dołu do belek zamocować folię paroizolacyjną, najlepiej metalizowaną.

2. Poprzecznie do belek, osiowo co 60 cm zamocować deski grubości 2,5 cm (1”); 60 cm to połowa szerokości płyty g-k.

3. Do rusztu mocujemy płyty gipsowo-kartonowe albo listwy boazeryjne łączone na pióro i wpust. Boazeria ma tę zaletę, że ewentualne ruchy stropu są dla niej nieszkodliwe – nie powstają pęknięcia w spoinach.

3. Wełnę w stropie układamy pomiędzy belkami, wkładając ją od góry. Rozstaw belek powinien oczywiście wynikać z obliczeń konstrukcyjnych. Ze względów wykonawczych, wygodny jest rozstaw belek 80–90 cm, ale to już kwestia projektu.

4. Od góry poprzecznie do belek układamy legary 5 × 10 cm w rozstawie 60–90 cm. Mniejszy rozstaw to możliwość zastosowania cieńszych desek na podłogę. Jeśli belki stropowe są bardzo smukłe i przez to podatne na skręcanie, to pomiędzy legarami można do belek przybić deski usztywniające (co 50–60 cm). Jeszcze lepiej przybić do nich legary (pogarsza to jednak izolacyjność akustyczną stropu) albo pomiędzy belkami zrobić poprzeczne przewiązki co ok. 1 m (najpewniejsze rozwiązanie).

5. Na legarach wykonujemy podłogę z desek. Oczywiście w niskiej, niewykorzystywanej części poddasza można na stropie po prostu ułożyć wełnę rozwiniętą z rolki.

Jeśli strop jest nierówny, to deski stelaża pod płyty warto zastąpić łatami, np. 5 × 5 cm. Są sztywniejsze i stosując podkładki, będzie można je wypoziomować tak, by ich dolne powierzchnie tworzyły jedną płaszczyznę.

Trzeci sposób to po prostu ułożenie wełny rozwijanej z rolki na istniejącym stropie. To najłatwiejsze, o ile wiązary nie mają konstrukcji kratowej, bo kratownica będzie bardzo przeszkadzać. Wadą tego rozwiązania jest to, że po rozścielonej wełnie nie da się swobodnie poruszać. Wówczas poddasza nie da się wykorzystywać nawet jako strychu. Możemy też w wysokiej, użytecznej części strychu zrobić izolowaną podłogę na legarach (jak w drugim sposobie), a wełnę w postaci mat ułożyć pod i tak niewykorzystywanymi niskimi skosami.

Redakcja BD
fot. European Owens Corning

aktualizacja: 2013-01-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A ja mam pytanko, zrobiliśmy pokój na tarasie i mamy w nim drewniany dach ( same deski ) mieszkamy w cieplym miejscu ale w czasie sezonu jest tak gorąco żę nie idzie w nim wytrzymać a poza jest zimno. Czym moglibyśmy go uszczelić żeby nie przenikał gorącem ani zimnem. ?

Gość: Anna

21 Sty 2015, 17:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak uniknąć mostków cieplnych w cokole ściany?

Odpowiedź eksperta: W części cokołowej obiektów budowlanych mamy do czynienia ze zjawiskiem przerwania osłony izolacyjnej budynku na styku ściany zewnętrznej i betonowej płyty podłogowej lub stropu nad piwnicą. Wskutek tego w kierunku pionowym powstaje mostek cieplny. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 5% (budynki wysokie) nawet do 15% ciepła (budynki parterowe).

topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe