Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czym grozi zawilgocenie ścian zewnętrznych?

Odpowiedź eksperta: Sama obecność wody w przegrodach jest zjawiskiem naturalnym i nie jest niebezpieczna, o ile zawilgocenie nie przekracza pewnej granicy, albo wilgotne elementy nie są wystawione na działanie mrozu.

Typowe materiały budowlane – cegły, drewno, beton, beton komórkowy czy zaprawy wchłaniają wilgoć z powietrza. Dzieje się tak, aż osiągną stan równowagi – nie wchłaniają, ani nie oddają wilgoci. Woda wchłonięta z powietrza to tzw. wilgotność sorpcyjna, zmienia się ona w zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.

Zgodnie z europejskimi normami parametry materiałów budowlanych podaje się dla temperatury 23°C oraz wilgotności względnej powietrza 80%. W takich warunkach wilgotność sorpcyjna cegieł ceramicznych, silikatów, betonu, gipsu nie przekracza 5%, dla drewna sięga 20%, a dla styropianu jest praktycznie zerowa.

Taką wilgotność uznaje się za normalną, która powinna utrzymywać się w czasie normalnej eksploatacji. Gdy jest ona wyższa może wystąpić szereg negatywnych zjawisk:

 • rozwój grzybów domowych (tzw. korozja biologiczna), na co szczególnie wrażliwe jest drewno;
 • uszkodzenia tynków zewnętrznych, okładzin elewacyjnych i ścian jednowarstwowych pod wpływem zamarzania wilgoci w sezonie zimowym;
 • spadek ciepłochronności ścian, bo woda przewodzi ciepło prawie 20 razy lepiej niż powietrze, które wyparła z porów materiału. Ponadto w ogrzewanym budynku wilgoć zawarta w ścianach odparowuje, co ze względu na bardzo wysokie ciepło parowania wody pochłania bardzo dużo energii.
Przykład odpowiedniej konstrukcji ściany pod względem paroprzepuszczalności. Beton zwykły jako warstwa konstrukcyjna (bardzo duży opór dyfuzyjny), wełna mineralna i wentylowana szczelina powietrzna. (fot. HABE)

Wilgoć może przeniknąć przez ściany zewnętrzne będąc cały czas w postaci pary wodnej – wówczas nie jest groźna. Może też ulegać wykropleniu w którymś miejscu w przekroju ściany, często na styku różnych warstw.

To czy kondensacja wewnątrz przegrody jest niebezpieczna zależy od jej intensywności (ilości wody), oraz tego czy wilgoć jest w stanie całkowicie odparować w sezonie letnim.

Dla zapobiegania kondensacji kluczowe znaczenie mają:

 • skuteczna wentylacja pomieszczeń, czyli działanie u źródła problemu, bo dzięki odpowiedniej wentylacji, szczególnie w takich pomieszczeniach jak łazienki i kuchnie, wilgotność powietrza nigdy nadmiernie nie wzrasta; 

 • odpowiedni pod względem paroprzepuszczalności układ warstw ściany. Opór dyfuzyjny, czyli stawiany przepływowi pary wodnej, powinien być jak najmniejszy od strony zewnętrznej, za to od strony pomieszczenia (źródła wilgoci) jak największy, bo dzięki temu mniej wilgoci w ogóle "wejdzie" w ścianę.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-03

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jak najlepej ocieplic stary drewniany dom z belek otynkowanych glina Problemem przy ociepleniu będzie gliniana obrzutka, która charakteryzuje się dużą chłonnością wilgoci. Przy ograniczonej możliwości odparowania może ...

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

07 Maj 2013, 06:40

Jak najlepej ocieplic stary drewniany dom z belek otynkowanych glina

Gość Orest

06 Maj 2013, 08:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl Na stronie leca.pl w zakładce "Dla projektanta" uruchomiony został nowy dział Kalkulatory. Zawiera bezpłatne, profesjonalne narzędzia multimedialne ...
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.

Podłoga na ugiętym stropie - wykonanie krok po kroku

Powszechnym w starych budynkach problemem jest ugięcie drewnianych stropów. Dzieje się tak ze względu na znaczny ciężar wypełniającej strop warstwy izolacyjnej, czyli tzw. polepy.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze