Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

Aby można było z wyrobów ceramicznych wznosić przegrody jednowarstwowe, powstała tzw. ceramika poryzowana. Pustaki takie mają mniejszą gęstość, dzięki czemu odznaczają się lepszą izolacyjnością termiczną.

W jaki sposób to osiągnięto? W procesie produkcji do budulca podstawowego dodaje się materiały takie, jak mączka drzewna lub bardzo drobne trociny. Domieszki te podczas wypalania pustaków całkowicie się spalają, pozostawiając po sobie puste przestrzenie, tzw. mikropory. Ponadto specjalnie zaprojektowany układ drążeń – ilość i kształt szczelin – ma ogromne znaczenie w ciepłochronności ceramiki poryzowanej

Wszystko to powoduje, że materiały te umożliwiają budowę ścian jednowarstwowych o wymaganej przenikalności cieplnej: U < 0,3 W/(m2·K). Produkty te mają jednak nieco gorsze właściwości dotyczące wytrzymałości, mrozoodporności czy zdolności tłumienia dźwięków, niż tradycyjne wyroby ceramiczne. Ich współczynnik izolacyjności akustycznej Rw wynosi od 42 do 50 dB.

Do murowania ścian z pustaków poryzowanych używa się najczęściej zapraw grubowarstwowych (1–2 cm) – nierówne powierzchnie pustaków utrudniają zastosowanie klejowych wyrobów cienkowarstwowych. Grube spoiny ze zwykłej zaprawy stanowiłyby w murze jednowarstwowym potężne mostki termiczne, dlatego do tego typu konstrukcji zaleca się używania tzw. zapraw ciepłochronnych.

Nowym udogodnieniem jest murowanie ścian jednowarstwowych na specjalną zaprawę w piance. Do wzniesienia 200 m2 ścian potrzeba około 5 ton tradycyjnej zaprawy murarskiej, w przypadku tej natryskowej wystarczy zaledwie 46 puszek (fot. Wienerberger)

Zaprawy cienkowarstwowe stosowane są tylko w przypadku pustaków ze specjalnie szlifowanymi, bardzo równymi powierzchniami (góra i spód pustaka) – wtedy spoiny mają grubość zaledwie 1–3 mm. Ceramikę szlifowaną, od niedawna, muruje się też z użyciem nowoczesnych zapraw w piance – rozwiązanie to wyklucza niejednorodną ciepłochronność ściany i znacznie przyspiesza murowanie. Oba typy zapraw układa się w spoinach poziomych.

Płaszczyzn pionowych pomiędzy pustakami nie trzeba wypełniać zaprawą, gdyż ścianki boczne wyrobów ceramicznych mają ukształtowane wpusty i wypusty – łączy się je ze sobą poprzez wsunięcie od góry. Wyjątkiem są elementy docinane, czyli pozbawione powierzchni łączącej, w ich przypadku spoiny pionowe muszą zostać wypełnione.

Docinanie wyrobów ceramicznych na placu budowy sprawia największą trudność, a wypełnianie ubytków zwykłą zaprawą pogarsza właściwości cieplne muru. Dlatego producenci wprowadzają na rynek coraz więcej elementów uzupełniających (pustaki połówkowe, narożnikowe itp.), zaleca się je też z uwagi na oszczędności materiału.

Zestawienie kosztów wykonania jednowarstwowej ściany z ceramiki poryzowanej gr. 44 cm, otynkowanej; współczynnik przenikania ciepła całej ściany U = 0,30 W/(m2· K)

Rodzaj Koszt 1 m2
Pustak ceramiczny poryzowany (440 x 248 x 249 mm), zużycie 16 szt./m2; przyjęto cenę 8,50 zł/szt. 136,00 zł
Zaprawa do cienkich spoin, op. 25 kg, wydajność gotowej zaprawy 21 l/worek, zużycie 3 l/m2; przyjęto cenę 40 zł/25 kg 5,70 zł
Grunt pod tynk, zużycie 0,3 kg/m2; przyjęto cenę 70 zł/15 kg 1,50 zł
Tynk cementowo-wapienny, zużycie 25 kg/m2/20 mm; przyjęto cenę 12,5 zł/25 kg 12,50 zł
Farba elewacyjna silikatowa, zużycie 0,33 l/m2 (przy dwukrotnym malowaniu); przyjęto cenę 144 zł/10 litrów 5,00 zł
Robocizna: murowanie ścian jednowarstwowych na cienkie spoiny 30,00 zł
Robocizna: tynkowanie ścian 20,00 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 210,70 zł

Monika Dąbrowska
zdjęcie otwierające: Wienerberger

aktualizacja: 2013-04-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa ściany trójwarstwowej wykończonej klinkierem

Wykonanie trwałej ściany trójwarstwowej, bez mostków termicznych i z estetyczną elewacją z klinkieru, wymaga czasu, staranności i przestrzegania kilku istotnych zasad sztuki murarskiej.

topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe