Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

Bloczki z betonu komórkowego produkuje się z mieszanki wapna, cementu i środka pianotwórczego (proszku lub pasty aluminiowej). Tak jak pustaki z ceramiki poryzowanej, mają one w swojej budowie bardzo dużo pęcherzyków powietrza, dzięki którym są wyrobami o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się elementy lekkie o gęstości od 400 do 500 kg/m3. Aby jednak ściana jednowarstwowa spełniała zalecenia normy odnośnie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych, muszą one mieć odpowiednią grubość. Warunek ten jest spełniony już w przypadku muru 36 cm – U = 0,29–0,25 W/(m2·K). 

Wyroby o większych wymiarach uzyskują jeszcze lepsze wyniki:

  • 40, 42 cm – U = 0,25–0,23 W/(m2·K),
  • 48 cm – U = 0,19 W/(m2·K).

Poza świetną izolacyjnością termiczną beton komórkowy jest lekki, co ułatwia przenoszenie elementów, łatwy w obróbce – można go docinać pod różnymi kątami, a przede wszystkim jest materiałem jednorodnym – bez względu na kierunek umieszczenia w murze, bloczki będą miały te same parametry. Niestety, jest też materiałem, którego zalety stają się również wadami.

Lekkość budulca ułatwia montaż, ale z kolei nieco osłabia jego właściwości akustyczne i wytrzymałość, porowatość to dobra izolacyjność termiczna, ale także kruchość elementów, które łatwo uszkodzić.

Wyroby z betonu komórkowego przeznaczone na ściany jednowarstwowe mają najczęściej ukształtowane boczne ścianki do łączenia na pióro-wpust oraz uchwyty montażowe, które ułatwiają przenoszenie wielkowymiarowych bloków – na 1 m2 muru (w zależności od produktu) potrzeba tylko 8 sztuk (w przypadku ceramiki jest to dwa razy więcej). Odznaczają się też bardzo niewielką tolerancją wymiarów (są równe i powtarzalne). Muruje się je na zaprawę klejącą (grubości 1–2 mm), którą układa się tylko w spoinach poziomych.

Zestawienie kosztów wykonania jednowarstwowej ściany z betonu komórkowego gr. 40 cm, otynkowanej; współczynnik przenikania ciepła całej ściany U = 0,25 W/(m2· K)

Rodzaj Koszt 1 m2
Bloczek z betonu komórkowego z uchwytami montażowymi oraz z piórem i wpustem
(400 x 599 x 199 mm), zużycie 8 szt./m2; przyjęto cenę 21 zł/szt.
168,00 zł
Zaprawa cienkowarstwowa, op. 25 kg, zużycie 5 kg/m2 (przy gr. 2 mm); przyjęto cenę 28 zł/25 kg 5,60 zł
Grunt pod tynk, zużycie 0,3 kg/m2; przyjęto cenę 70 zł/15kg 1,50 zł
Tynk cementowo-wapienny, zużycie 25 kg/m2/20 mm; przyjęto cenę 12,5 zł/25kg 12,50 zł
Farba elewacyjna silikatowa, zużycie 0,33 l/m2 (przy dwukrotnym malowaniu); przyjęto cenę 144 zł/10 l 5,00 zł
Robocizna: murowanie ścian jednowarstwowych na cienkie spoiny 30,00 zł
Robocizna: tynkowanie ścian 20,00 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 242,60 zł

Monika Dąbrowska
fot. Xella

aktualizacja: 2013-04-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

Aby można było z wyrobów ceramicznych wznosić przegrody jednowarstwowe, powstała tzw. ceramika poryzowana. Pustaki takie mają mniejszą gęstość, dzięki czemu odznaczają się lepszą izolacyjnością termiczną.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x