Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Ściana trójwarstwowa z silikatów

Ściana trójwarstwowa z silikatów

Silikaty w ścianach trójwarstwowych służą do budowy zarówno warstwy nośnej, o gr. 18 lub 25 cm, jak i osłonowej (np. cegły silikatowe gr. 12 cm). Do ich ocieplania, tak jak w przypadku innych materiałów, stosuje się styropian lub wełnę mineralną.

Silikaty to wyroby wapienno-piaskowe, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są właśnie z wapna i piasku (oraz wody). Oferowane w formie bloczków pełnych lub drążonych, cegieł zwykłych i elewacyjnych, kształtek wentylacyjnych i nadprożowych. Zwykle są białe, ale mogą też być barwione na żółto, beżowo, czerwono, zielono, niebiesko i grafitowo. Ich technologia produkcji pozwala na uzyskanie dużej dokładności wymiarowej (w granicach 1 mm), zatem do łączenia elementów zaleca się cienkowarstwowe zaprawy klejowe lub tradycyjne (cementowo-wapiennych).

Wysoka przewodność cieplna silikatów, czyli mała izolacyjność termiczna, sprawia, że wznoszone z nich ściany wymagają ocieplenia. To w zasadzie jest jedyna ich wada. Wśród zalet wymienić należy: wysoką wytrzymałość i doskonałą izolacyjność akustyczną.

Duża masa objętościowa wyrobów silikatowych, postrzegana jako wada przy transporcie i murowaniu, wpływa korzystnie na zdolność do tłumienia hałasu, a jednocześnie zapewnia stabilne warunki termiczne wewnątrz domu. W takiej ścianie ciepło, pochodzące np. z systemu ogrzewania lub z nasłonecznienia, akumuluje się, a dom wolno się wychładza.

Silikaty w ścianach trójwarstwowych służą do budowy zarówno warstwy nośnej, o gr. 18 lub 25 cm, jak i osłonowej (np. cegły silikatowe gr. 12 cm). Do ich ocieplania, tak jak w przypadku innych materiałów, stosuje się styropian lub wełnę mineralną – w razie wyboru wełny trzeba koniecznie wykonać pustkę wentylacyjną pomiędzy izolatorem a elewacją. Fasady z wyrobów wapienno-piaskowych mogą być wykonywane w wersji do otynkowania lub jako surowe, co umożliwiają wyjątkowo dekoracyjne cegły łupane lub młotkowane.

Zestawienie kosztów wykonania trójwarstwowej ściany z silikatów, wykończonej cegłą silikatową; współczynnik przenikania ciepła całej ściany U = 0,23 W/(m2· K)

Rodzaj Koszt 1 m2 (wełna mineralna) Koszt 1 m2 (styropian)
Bloczek silikatowy (500/180/228 mm), zużycie 8 szt./m2 (dla gr. muru 18 cm); przyjęto cenę 7 zł/szt. 56,00 zł 56,00 zł
Zaprawa do cienkich spoin, zużycie 15 kg/m2; przyjęto cenę 0,85 zł/kg 12,75 zł 12,75 zł
Kotwy ze stali nierdzewnej wkładane w spoiny, zużycie 4 szt./m2; przyjęto cenę 0,76 zł/szt. 3,04 zł 3,04 zł
Klej* do płyt izolacyjnych 4,60 zł 2,20 zł
Płyty izolacyjne** 47,60 zł 26,40 zł
Łączniki do płyt izolacyjnych***, zużycie 5 szt./m2 9,50 zł 2,50 zł
Cegła silikatowa elewacyjna, łupana (250/110/65 mm), zużycie 54 szt./m2; przyjęto cenę 1,1 zł/szt. 59,40 zł 59,40 zł
Zaprawa do cienkich spoin, zużycie 15 kg/m2; przyjęto cenę 0,85 zł/kg 12,75 zł 12,75 zł
Puszka wentylacyjna, zużycie 1 szt./m; przyjęto cenę 2,5 zł/szt. 2,50 zł 2,50 zł
Robocizna: murowanie ścian trójwarstwowych 45,00 zł 45,00 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 253,44 zł 222,54 zł

* Klej: do wełny mineralnej, zużycie 5 kg/m2 – przyjęto cenę 23 zł/25 kg; do styropianu, zużycie 3 kg/m2 – przyjęto cenę 18,50 zł/25 kg;

** Płyty izolacyjne: z wełny mineralnej (gr. 15 cm), zużycie op./1,2 m2 – przyjęto cenę 57,12 zł/op. (316 zł/m3); ze styropianu (gr. 15 cm), zużycie 1 op./2 m2 – przyjęto cenę 52,80 zł/op. (176 zł/m3);

*** Łącznik do wełny mineralnej (gr. 10 mm, dł. 200 mm) – przyjęto cenę 1,9 zł/szt., łącznik do styropianu (gr. 10 mm, dł. 200 mm) – przyjęto cenę 0,5 zł/szt.

Monika Dąbrowska
fot. Xella

aktualizacja: 2013-04-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam! Parametry ściany jak na trójwarstwówkę są dość marne. Przy dużych kosztach budowy (zarówno materiał jak i robocizna) to U=0,23 jest marnym wynikiem. Taki parametr można osiągnąć docieplając zwykły Porotherm 30! Po co więc się bawić w trzy warstwy, skoro przy dwóch ...

Gość: miczel.sanczez

30 Wrz 2014, 20:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ściana dwuwarstwowa z ceramiki tradycyjnej

Pustaki ceramiczne tradycyjne, w przeciwieństwie do tych poryzowanych, są elementami ciężkimi (na co najczęściej narzekają wykonawcy), mają dzięki temu większą wytrzymałość, ale niestety także dużo gorszą izolacyjność termiczną (dlatego trzeba je docieplać).

topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe