Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / ABC

Czy ściany zewnętrzne powinny być paroprzepuszczalne?

Czy ściany zewnętrzne powinny być paroprzepuszczalne?

W powszechnym przekonaniu, ściany zewnętrzne powinny przepuszczać parę wodną, co ma zapewnić korzystny mikroklimat we wnętrzach. To jednak nieprawda.

Nie chodzi wcale o to, aby przez ściany przechodziło jak najwięcej pary wodnej. Celem jest takie zaprojektowanie wszystkich warstw tej przegrody, aby para nie skraplała się we wnętrzu ściany. A jeśli już nie da się tego uniknąć, to skroplona wilgoć powinna odparować w sezonie letnim.

Projektant musi uwzględnić opór, jaki przepływowi pary wodnej stawiają różne materiały. To, że przez wełnę mineralną przechodzi ona łatwo, przez styropian zaś bardzo słabo większość inwestorów wie. Ale ilu orientuje się, jaki opór dyfuzyjny mają różne rodzaje tynków i farb, albo jak na dyfuzję wpłynie zmiana grubości termoizolacji? Dlatego właśnie analiza cieplnowilgotnościowa budowy przegród jest ważnym zadaniem projektanta. Wpisanych do projektu materiałów nie wolno zmieniać bez konsultacji z nim.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: forum.budujemydom.pl (BIGL) 

aktualizacja: 2014-01-10

Zdaniem naszych Czytelników

Ziutek. O czym Ty marzysz? Kto ma to napisać? Laik?

Gość rudy

29 Sie 2014, 12:01

Może szanowny Autor by wykonał kilka obliczeń i pokazał, o co chodzi. Jak się o czymś pisze, to wypadało by mieć o tym chociaż niebieskie pojęcie (bo na zielone to nie ma co liczyć).

Gość maciek

13 Lip 2014, 21:16

po ociepleniu miałam problem ale po zamontowaniu nawiewników mam obecnie czyste świeże powietrze oraz zero grzyba !

Gość hankaa

27 Kwi 2014, 08:25

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl Na stronie leca.pl w zakładce "Dla projektanta" uruchomiony został nowy dział Kalkulatory. Zawiera bezpłatne, profesjonalne narzędzia multimedialne ...
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.

Jak układa się strop z belkami stalowymi?

W najbliższym czasie będę musiał wymienić drewniany strop nad parterem starego, przedwojennego domu i zdecydowałem się na ułożenie nowego z belkami stalowymi. Wiem, że obliczenia wytrzymałościowe powinien zrobić uprawniony projektant, ale nie bardzo się orientuję, jak praktycznie układa się takie stropy?

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze