Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Wyciszenie starego stropu belkowego

Wyciszenie starego stropu belkowego

W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.

Odpowiedź eksperta: Najlepiej będzie zdecydować się na taki sposób prowadzenia prac, żeby nie zwiększyć obciążenia stropu. Nośność starych stropów może być trudna do oceny nawet dla doświadczonego konstruktora. Zwykle brak dokumentacji projektowej, a nawet gdy się taka zachowała, to niejednokrotnie zdarzały się w czasie wykonania odstępstwa.

Nie piszą Państwo nic o tym, czy na drewnianym stropie belkowym ułożono legary. Ze względu na pierwotnie nieużytkowy charakter strychu – zakładam, że ich nie ma. Na belkach można ułożyć płyty drewnopochodne (OSB, mfp, sklejka) lub też pozostawić deski, jeśli są w dobrym stanie. Zerwanie ich będzie jednak wskazane, bo wówczas przestrzeń między belkami będzie można wypełnić wełną mineralną.

Taki zabieg zmniejszy ucieczkę ciepła z użytkowanego stale piętra do wykorzystywanego tylko okazjonalnie poddasza. Na płytach należy ułożyć warstwę twardej wełny mineralnej, do izolacji akustycznej podłóg, ew. miękkich płyt pilśniowych. Na izolacji akustycznej układamy dwuwarstwowo płyty drewnopochodne lub cementowo-włóknowe (np. 2 × 12 mm). Tej warstwy nie przybijamy do belek, uzyskując w ten sposób tzw. podłogę pływającą o dobrej izolacyjności akustycznej.

W przypadku stropu na belkach stalowych, najlepiej będzie po rozebraniu podłogi umieścić elastyczne podkładki (z gumy lub filcu) pomiędzy legarami i belkami. Deski podłogi należy zaś zastąpić płytami drewnopochodnymi albo włóknowo-cementowymi, mocowanymi do legarów. Płyty są sztywniejsze niż deski i mają większą powierzchnię. Dzięki temu nie będą się uginać i skrzypieć przy chodzeniu.

Warto podkreślić, że przedstawione wyżej rozwiązania nie wymagają tzw. prac mokrych i praktycznie nie wyłączają pomieszczeń z użytkowania podczas ich realizacji.

Izolacja akustyczna stropu na belkach drewnianych w formie tzw. podłogi pływającej
 
Izolacja akustyczna stropu na belkach stalowych bez zwiększenia jego grubości i masy

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-04-07

Zdaniem naszych Czytelników

Jeżeli chodzi o wyciszenie stropów belkowych to mamy swoje rozwiązanie. W zależności od struktury konstrukcji system pozwala na zwiększenie stopnia tłumienia odgłosu kroków aż o 34 dB. Zapraszamy do lekturyhttp://www.fermacell.pl/pl/content/fermace...-drewianych.php

Fermacell - systemy suchej zabudowy

31 Sty 2015, 21:44

Cytat Tym samym można by uniknąć błędnego rozumowania komentującego Roberta Z. On nic błędnie nie rozumuje.On, fakt że bardzo nieśmiało, próbuje zareklamować ocieplenie/izolację ekofibrem.

Jani_63

11 Maj 2014, 10:43

Bardzo dobre rady. Co prawda brak tu jeszcze kilku wyjaśnień na potwierdzenie prawidłowości rozwiązań. Tym samym można by uniknąć błędnego rozumowania komentującego Roberta Z.

Gość filek

11 Maj 2014, 09:37

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?

Odpowiedź eksperta: Stropy gęstożebrowe są znane w Polsce od wielu lat i dość powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x