Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Usuwanie mostków termicznych w żelbetowych nadprożach i wieńcach stropowych

Źle izolowane żelbetowe wieńce stropowe i nadproża to bardzo często spotykany problem. W dodatku bardzo poważny, bo powierzchnia tych elementów jest duża - mają zwykle ok. 25 cm wysokości oraz wiele metrów długości - wieńce obiegają przecież cały budynek.

Czemu należy izolować żelbetowe wieńce stropowe i nadproża?

Zbrojony beton to materiał o bardzo dużej wytrzymałości, jednak jego właściwości termoizolacyjne są bardzo słabe. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami, używanymi do wznoszenia ścian (im współczynnik niższy, tym lepsza izolacyjność):

  • 1,7 W/(m·K) - beton zbrojony;
  • 0,55-0,75 W/(m·K) - typowe materiały używane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
  • 0,14 W/(m·K) - beton komórkowy odmiany 400, używany do budowy ścian jednowarstwowych.

Różnice są bardzo duże, jednak w przypadku ścian wielowarstwowych - nie jest to zbyt istotne, bo za izolacyjność cieplną odpowiada przede wszystkim odrębna warstwa materiału izolacyjnego (styropian, wełna), pokrywającego zarówno elementy żelbetowe, jak i resztę ściany. Ściana konstrukcyjna grubości 25 cm, ocieplona 15 cm styropianu lub wełny (λ = 0,04 W/(m·K)) będzie miała współczynnik przenikania ciepła U:

  • 0,25 W/(m2·K) w miejscach wykonanych z żelbetu;
  • 0,23 W/(m2·K) w części wzniesionej z pustaków ceramicznych.

Przy grubszym ociepleniu, różnica w parametrach warstwy nośnej stanie się jeszcze mniej odczuwalna. Przy 20 cm ocieplenia będzie to odpowiednio 0,187 oraz 0,179.

Dramatyczna jest natomiast sytuacja w ścianach jednowarstwowych, w których nie ocieplono elementów żelbetowych. Straty ciepła są w tych miejscach tak duże, że na zdjęciach termowizyjnych takie nadproża i wieńce dosłownie "świecą".

 izolacją cieplną. Umieszczenie okna na krawędzi muru powoduje powstanie mostka cieplnego Okno lepiej wsunąć w warstwę izolacji

Żelbetowe nadproża okienne wymagają starannego osłonięcia izolacją cieplną. Umieszczenie okna na krawędzi muru powoduje powstanie mostka cieplnego (po lewej), dlatego lepiej wsunąć je w izolację (po prawej)

Sposobem eliminacji mostków termicznych spowodowanych przez żelbetowe nadproża i wieńce jest pokrycie ich odpowiednio grubą warstwą izolacji cieplnej (min. 10 cm). W przypadku ścian jednowarstwowych, najlepiej użyć systemowych kształtek, przeznaczonych na nadproża i wieńce.

Warstwa izolacji umieszczona jest wewnątrz kształtki, tak że po zabetonowaniu od strony lica ściany widoczny jest ten sam materiał, co na całej jej powierzchni, dzięki temu tynk ma dobrą przyczepność i nie dochodzi do jego odspajania.

Ocieplenie od zewnątrz zapewnia ciągłość termoizolacji W miejscach, gdzie łączą się stropy i ściany nośne ucieczka ciepła jest bardzo duża

Sposób ocieplenia ma ogromny wpływ na eliminację mostków termicznych. Ocieplenie od zewnątrz (po lewej) zapewnia ciągłość termoizolacji, ocieplenie od środka (po prawej) przerywają stropy i ściany nośne – w takich miejscach ucieczka ciepła jest bardzo duża

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-07-01

Zdaniem naszych Czytelników

Izolowanie od środka to niezbyt szczęśliwy pomysł. Da się zrobić ale mnożymy trudności - kłopotiwe miejsca to nie tylko stropy ale i ściany wewnętrzne konstrukcyjne. Moim zdaniem to rozwiązanie do zastosowania z konieczności, a nie z wyboru (np. nie można zmieniać elewacji w ...

el-instalator

14 Lip 2014, 19:32

Autor nie ma pojęcia o docieplaniu od wewnątrz. Prawy rysunek to przykład kompletnej nieznajomości zagadnienia dociepleń od wewnątrz

Gość maciek

14 Lip 2014, 09:56

I co z tego "artykułu" wynika?

Gość maciek

13 Lip 2014, 21:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wyciszenie starego stropu belkowego

W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x