Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.

Zajmijmy się zatem termoizolacją fasady budynku. Przeprowadzane analizy potwierdzają, że straty ciepła przez niezaizolowane ściany zewnętrzne obiektu mogą sięgać nawet 35%. Jak temu zapobiec? Odpowiedź jest, wydawać by się mogło, bardzo prosta: poprzez odpowiednio zaprojektowaną i właściwie wykonaną warstwę termoizolacyjną.

STRATY CIEPŁA PRZEZ NIEZAIZOLOWANE ŚCIANY ZEWNĘTRZNE SIĘGAJĄ NAWET 35%

Nie możemy jednak zapominać o jeszcze jednym, jakże ważnym elemencie - materiale termoizolacyjnym, który ma zostać użyty podczas prac dociepleniowych. I tutaj rodzi się kolejne pytanie: co wybrać? Oferty producentów styropianu w Polsce są niezwykle bogate.

Trudno w gąszczu różnego rodzaju płyt białych, szarych, kolorowych oraz białych z różnobarwnymi wtrąceniami wybrać tę najbardziej odpowiednią. Czym w takim razie powinna charakteryzować się ta najlepsza? Powinna posiadać właściwe parametry fizykochemiczne, a co najbardziej istotne - możliwie najniższy współczynnik przewodzenia ciepła.

Płyta Austrotherm EPS Fassada Premium

NAJWAŻNNIEJSZE SĄ LAMBDA I WYTRZYMAŁOŚĆ

Firma Austrotherm od wielu lat ma takie produkty w swojej szerokiej ofercie. Należą do niej m.in. płyty Austrotherm EPS Fassada Premium charakteryzujące się najlepszym na polskim rynku, deklarowanym współczynnikiem przewodzenia ciepła λD≤0,031 W/mK. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu specjalnego surowca przy jednocześnie odpowiednio wysokiej gęstości minimalnej gotowego wyrobu, która wynosi 13,5 kg/m3. Produkt o tak wysokich parametrach cieplnych i mechanicznych pozwala zredukować grubość styropianu nawet o 30% w stosunku do tradycyjnych płyt styropianowych dostępnych na rynku. Jak to możliwe?

ZASTOSOWANIE STYROPIANU GRAFITOWEGO TO REDUKCJA WARSTWY TERMOIZOLACYJNEJ NAWET O 8 CM

Spróbujemy przedstawić proste porównanie w oparciu o przykładowy projekt budowlany i zapisy w nim zamieszczone.

W części opisowej projektu budowlanego znaleźliśmy informację dotyczącą materiału termoizolacyjnego, który powinien być użyty do ocieplenia ścian zewnętrznych: "płyta styropianowa EPS grubości 26 cm, λD≤0,045 W/mK, TR80". To bardzo często spotykany wyrób na rynku, odznaczający się niestety bardzo wątpliwą jakością, gdyż jego gęstość niejednokrotnie nie przekracza 10 kg/m3.

W takiej sytuacji bardziej odpowiednie i bezpieczne będzie użycie płyt o lepszych parametrach niż te przywołane w projekcie. Co więcej, daje nam to wcześniej wspomnianą możliwość redukcji grubości płyty styropianowej, co z kolei uczyni bryłę budynku atrakcyjniejszą, zapewni lepsze doświetlenie pomieszczeń, pozwoli zaoszczędzić na wydatkach związanych z zakupem obróbek blacharskich oraz parapetów zewnętrznych. Jak zatem, porównując parametry produktów, samodzielnie dokonać najlepszego wyboru? Punktem wyjścia zazwyczaj jest opór cieplny. Informację o jego wartości najszybciej możemy znaleźć na stronie internetowej producenta lub na opakowaniu/etykiecie wyrobu.

Dla w/w płyt grubości 26 cm o współczynniku przewodzenia ciepła λD≤0,045 W/mK wynosi on 5,75 m2K/W. W przypadku płyt Austrotherm EPS Fassada Premium zbliżona i, co ważne, nie gorsza wartość oporu cieplnego (5,80 m2K/W) jest osiągana przy grubości 18 cm. Udało nam się zmniejszyć grubość aż o 30%. Co dalej? Porównujemy pozostałe parametry określone w specyfikacji. Został nam do weryfikacji symbol TR80 (wytrzymałość na rozciąganie siłą prostopadłą do powierzchni czołowych TR > 80 kPa). Tym razem zweryfikujmy kody produktów.

  • Dla płyt styropianowych o współczynniku przewodzenia ciepła λD≤0,045 W/mK kod ten często przyjmuje postać:

      EPS EN 13163 T1-L2-W2-Sb5-P5-BS75-DS(N)2-DS(70,-)2-TR80

  • Dla płyt Austrotherm EPS Fassada Premium wygląda on następująco:

    EPS EN 13163 T1-L2-W2-Sb5-P5-BS115-DS(N)2-DS(70,-)2-TR100.

Widzimy, że wytrzymałość na rozrywanie płyt Premium jest aż o 25% lepsza! O wiele wyższy wzrost obserwujemy również w przypadku parametru określonego symbolem BS (poziom wytrzymałości na zginanie). Dokonaliśmy doskonałego wyboru!

λD [W/mK] Grubość [cm] Opór cieplny Wytrzymałość na zginanie BS Wytrzymałość na rozrywanie TR
0,045 26 5,75 75 80
0,031 18 5,80 117 100

                                                 Porównanie dwóch styropianów: o λD=0,045 i λD=0,031

Nie możemy zapomnieć o rzeczy bardzo istotnej. Cena materiału o lepszych parametrach fizyko-chemicznych jest odpowiednio wyższa. Jednakże mając na uwadze mniejszą grubość płyt, a co za tym idzie znacznie mniejszą ilość produktu, który musimy zakupić, oraz wspomniane już wcześniej dodatkowe atuty, okazuje się, iż bilans kosztów świadczy na korzyść płyt Austrotherm EPS Fassada Premium. Ponadto ocena ich efektywności ekologicznej jest wyraźnie lepsza od innych materiałów termoizolacyjnych.

Adres:
ul. Chemików 1
32-600 Oświęcim
Tel. (33) 844 70 40
e-mail: info@austrotherm.pl
www.austrotherm.pl
aktualizacja: 2016-03-29
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe