Jakie są najważniejsze cechy stropów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są najważniejsze cechy stropów?

Zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń oraz oddzielanie kondygnacji. Dlatego najważniejsze cechy tego elementu to wytrzymałość, zdolność tłumienia hałasu i ciepłochronność. Dobrze przy tym, jeśli strop jest łatwy w montażu. Czy da się pogodzić te wszystkie wymagania?

Cechy stropów - wytrzymałość

Strop musi być przede wszystkim odpowiednio wytrzymały, aby przenieść obciążenia ścian działowych, warstw podłogowych, mebli, sprzętów i chodzących po nim ludzi. Powinien być też sztywny, ponieważ nadmierne ugięcie będzie skutkowało skrzypieniem podłogi i pękaniem tynku na suficie dolnej kondygnacji. Mocny strop tworzy też tarczę usztywniającą cały budynek.

Typowa rozpiętość stropu wynosi do 7 m, choć długość stropów prefabrykowanych dochodzi nawet do 14 m. Pozwala to na uzyskanie pomieszczeń o dużej powierzchni, bez konieczności ustawiania słupów i podciągów. Trzeba przy tym pamiętać, że im większa jest odległość pomiędzy podporami, tym strop jest droższy i trudniejszy do wykonania.

Schemat budowy: Płyta stropowa
Płyta stropowa

Cechy stropów - zdolność tłumienia hałasu

Ta cecha jest ściśle związana z masą powierzchniową stropu. Najlepiej izolują akustycznie ciężkie konstrukcje, przede wszystkim stropy prefabrykowane z płyt kanałowych oraz monolityczne żelbetowe. Strop można wygłuszyć, wykonując tzw. podłogę pływającą.

Dobrej izolacyjności akustycznej nie musi mieć strop nad piwnicą oraz pod poddaszem nieużytkowym, czyli pomieszczeniami, z których korzystamy sporadycznie.

Cechy stropów - ciepłochronność

To cecha szczególnie istotna w przypadku stopu, który oddziela poddasze nieużytkowe lub piwnicę. Pomieszczenia te albo w ogóle nie są ogrzewane, albo utrzymuje się w nich znacznie niższą temperaturę. Jeżeli więc strop nie będzie odpowiednio ocieplony, z pomieszczeń mieszkalnych będzie uciekać bardzo dużo ciepła.

Najłatwiej jest ocieplić strop drewniany - wystarczy ułożyć izolację z wełny mineralnej między belkami stropowymi. Jeśli chcemy pogrubić ocieplenie, konieczne będzie zwiększenie przekroju stropu, poprzez ułożenie drewnianych legarów poprzecznie do belek i dopiero na nich wykonanie podłogi.

W przypadku pozostałych rodzajów stropów - można ułożyć na nich ocieplenie i na nim wykonać wylewkę podłogową lub zrobić podłogę na legarach, układając wełnę mineralną pomiędzy nimi.

Cechy stropów - łatwość montażu

Najłatwiej przeprowadzić montaż stropów drewnianych (materiały są lekkie) oraz z płyt prefabrykowanych. W przypadku tych drugich konieczne będzie jednak użycie dźwigu, a nie na każdą posesję można wjechać ciężkim sprzętem. Nie wymagają tego stropy gęstożebrowe, ale je z kolei trzeba podeprzeć do czasu osiągnięcia przez strop pełnej wytrzymałości. Wybierając strop monolityczny musimy się natomiast liczyć z koniecznością wykonania deskowania (co jest czasochłonne) oraz stemplowania.

Strop monolityczny
Wybierając strop monolityczny, trzeba się liczyć z koniecznością wykonania szalunku i zbrojenia (fot. M. Szymanik)

Redaktor: Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

03 Mar 2020, 10:17

Dnia 24.03.2015 o 21:24, Gość klawiszowiec napisał: Strop gęstożebrowy - klawiszuje   Dnia 24.03.2015 o 21:24, Gość klawiszowiec napisał: Nie istnieje nic lepszego od dobrze zazbrojonego monolitu   12 godzin temu, Gość ...

Gość Koti

02 Mar 2020, 22:06

Strop gęstożebrowy będzie się klawiszował jeśli się go wykona niezgodnie ze sztuką i projektem. Albo bez projektu. Januszom budownictwa często się wydaje, że zrobienie stropu np. w systemie (belki stropowe żelbet + pustaki ceramiczne + nadbeton) to taki prosty temat, że nie trzeba ...

Gość klawiszowiec

24 Mar 2015, 21:24

Strop gęstożebrowy - klawiszuje i ma słabą zdolność tłumienia hałasu i przenoszenia obciążeń - większość ekip budowlanych i firm to ludziom wciska bo mają łatwiej i szybciej.Nie istnieje nic lepszego od dobrze zazbrojonego monolitu, który tak naprawdę jest niewiele droższy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!