Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe charakteryzują się na tyle dobrą wytrzymałością oraz izolacyjnością cieplną i akustyczną, że można z nich wykonywać wszystkie rodzaje ścian, w tym jednowarstwowe.

Pustak keramzytobetonowy
(fot. maxit)
W wyniku wypalania gliny w temperaturze 1200°C powstają mrozoodporne, mało nasiąkliwe granulki o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. To właśnie keramzyt - lekkie kruszywo, które dodane do mieszanki betonowej zamiast żwiru i grubego piasku daje keramzytobeton.

Lekkie kruszywo zapewnia bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, taki beton jest więc odpowiedni na ściany budynków – nawet bez dodatkowego ocieplenia. Produkuje się z niego też wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych.

Keramzytobeton jest szary, choć ze względów marketingowych produkowane z niego wyroby barwione są często na kolor przypominający odcień tradycyjnej cegły.

To co dobre i złe w domach z keramzytobetonu

Zalety
Dobra izolacyjność cieplna i akustyczna.
Możliwość wybudowania całego domu w jednym systemie.
Prosta obróbka – elementy można docinać używając ręcznej piły.
Odporność na zawilgocenie, grzyby i pleśnie.
Wady
Konieczność stosowania droższych zapraw ciepłochronnych dla zachowania wysokiej izolacyjności termicznej ścian jednowarstwowych.
Mokra technologia - wymaga przerwy technologicznej, niezbędnej do osuszenia ścian.

Z pustaków

Gotowe elementy wieńców lub nadproży
(fot. Termat)

Pustaki z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie, bo dzięki wyprofilowanym ściankom bocznym na wpust i wypust zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych, a więc mniej zużywa się zaprawy murarskiej.

Zazwyczaj pustaki mają prostokątny przekrój poziomy, ale są też takie, które w przekroju przypominają kształtem literę "S". Dzięki temu w murze, pionowe spoiny między nimi tworzą linię łamaną, co poprawia izolacyjność cieplną ściany. Są też pustaki, które mają szczeliny zasklepione od góry i od dołu, dzięki czemu podczas murowania zaprawa nie przedostaje się do otworów – wypełnianie pustek zaprawą pogarsza izolacyjność ścian.

Oprócz podstawowych pustaków producenci oferują także elementy uzupełniające, które przyspieszają i ułatwiają budowę domu z keramzytobetonu.

Zazwyczaj pustaki mają prostokątny przekrój poziomy, ale są też takie, które w przekroju przypominają kształtem literę "S"
Wykonanie wieńca stropowego umożliwiają pustaki szalunkowe "L" - gotowe zbrojone elementy wieńca, niekiedy fabrycznie ocieplone.

Gotowe elementy wieńców lub nadproży to także wymagające ocieplenia kształtki "U", które przenoszą obciążenia z wyższych partii ściany. W takich kształtkach trzeba ułożyć zbrojenie i następnie wypełnić je betonem.

Ponadto producenci polecają gotowe belki nadprożowe "L" – o długości 0,9-3,6 m - przeznaczone zarówno do nadproży okiennych, jak i drzwiowych, obciążonych lub nieobciążonych stropem. W ich ofercie można też znaleźć pustaki ościeżnicowe (prawe lub lewe) ułatwiające utworzenie przy otworze (okiennym lub drzwiowym) równego glifu.

Jaki materiał, takie ściany

Wielkość pustaków decyduje o tym, co można z nich zbudować. Dlatego elementy o szerokości:
– 36,5 i 38 cm – służą do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Współczynnik przenikania ciepła U takich ścian wynosi około 0,33 W/(m² •K), czyli jest dość dobry, bo zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ścian jednowarstwowych nie powinien być większy niż 0,5 (W/m² •K);
– 24 cm – przeznaczone są na warstwę nośną ścian dwu- i trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian nośnych. Ściany dwuwarstwowe ociepla się wełną, styropianem lub innym materiałem termoizolacyjnym, w trójwarstwowych – dowolnie ocieplona warstwa nośna obmurowana jest warstwą elewacyjną;
– 10-17 cm – wykorzystuje się do budowy ścian działowych oraz warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

W komplecie ze styropianem

Pustaki z wkładką styropianową to jeden z najlepszych – pod względem izolacyjności termicznej – materiałów do budowy ścian jednowarstwowych. Trzeba jednak pamiętać, że istota tego rozwiązania polega nie tylko na obecności styropianu wewnątrz pustaka, ale na jego ułożeniu - mostki termiczne eliminują pustaki, w których wkładka styropianowa jednego elementu łączy się w ścianie ze styropianem w sąsiednim elemencie.

O tym czy w ogóle, gdzie oraz jakie zbrojenie trzeba zastosować musi zdecydować projektant
Na rynku są bloczki, w których jedna ze ścianek jest nieco grubsza – ma ona za zadanie akumulowanie ciepła płynącego z ogrzewanych pomieszczeń i oddawanie go, gdy w domu robi się chłodniej. Bloczki takie ustawia się podczas murowania grubszą ścianką do wewnątrz domu.

Są też bloczki, które zamiast wkładki styropianowej mają otwory wypełnione styropianem. Po zestawieniu takich bloczków tworzy się między nimi tzw. kieszeń, którą wypełnia się zaprawą. Oferowane są też bloczki ze styropianem, przeznaczone do budowy ścian dwu- i trójwarstwowych.

Murowanie

Murowanie ścian z pustaków
(fot. maxit)
Do murowania ścian z pustaków zwykle stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną (z dodatkiem keramzytu albo perlitu), która poprawia izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, przez to, że grube spoiny mają współczynnik przenikania ciepła zbliżony do tego, jaki mają pojedyncze elementy. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe.

W ścianach z bloczków z wkładką styropianową nie trzeba wypełniać spoin pionowych, ale niektórzy producenci zalecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej w określone miejsca między bloczkami - pianka ta ma zapewnić ciągłość materiału termoizolacyjnego, a więc mniejsze straty ciepła.

Pojawiają się też zalecenia, by ściany nośne z pustaków keramzytobetonowych zbroić specjalnymi drabinkami typu Murfor. Takie elementy trzeba zatopić w zaprawie, na przykład pod otworami okiennymi.

Uwaga! O tym czy w ogóle trzeba, gdzie oraz jakie zbrojenie trzeba zastosować musi zdecydować projektant.

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane
(fot. Praefa)

Zyskują u nas coraz większą popularność, dlatego stają się coraz tańsze. Firmy specjalizujące się w produkcji i wznoszeniu takich domów przygotowują - budynku na podstawie wybranego projektu (indywidualnego lub katalogowego) - komplet gotowych elementów do wzniesienia.

Na życzenie klienta firma może przygotować je włącznie z bruzdami, otworami i rurkami koniecznymi do montażu instalacji elektrycznej, grzewczej czy kanalizacyjnej. Stropy domów prefabrykowanych najczęściej wykonuje się z gotowych płyt betonowych. Zamówić można także gotowe schody z betonu.

Oprócz podstawowych pustaków producenci oferują także elementy uzupełniające, które przyspieszają i ułatwiają budowę domu z keramzytobetonu
Producent dostarcza prefabrykaty na plac budowy i przy użyciu dźwigu montuje je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Łączenie polega na tym, że przez pętle stalowe zakotwione w poszczególnych elementach przeprowadza się pręt stalowy, a następnie wypełnia mieszanką betonową kanał, który powstał w miejscu takiego połączenia.

Firma, za dodatkową opłatą, może też zająć się wykonaniem dachu, montażem okien i drzwi, rozprowadzeniem instalacji i wykończeniem domu. Oczywiście, wszystkie dodatkowe prace można zlecić innym wykonawcom.

Keramzytobetonowe płyty ścienne
mają grubość 15-24 cm, użyte na ściany zewnętrzne nie mają więc wystarczającej izolacyjności termicznej. Dlatego po zmontowaniu taki dom trzeba ocieplić (wełną mineralną lub styropianem – w metodzie lekkiej mokrej), a potem wykończyć tynkiem, okładziną elewacyjną lub obudować cegłą licową bądź klinkierem.

 

Monika Karda


Zobacz opinie na forum

Opis budowy domu prefabrykowanego z keramzytu pod adresem:
aktualizacja: 2009-08-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ocieplenie ściany trójwarstwowej

Zamierzam budować dom w technologii trójwarstwowej: beton komórkowy, ocieplenie z wełny mineralnej i oblicówka z cegły klinkierowej. Czy tego rodzaju okładzina elewacyjna powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny, a jeśli tak, to w jaki sposób to wykonać?

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x