Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją za 65 tys. zł.

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją odpowiadają mi nie tylko pod względem estetycznym, ale funkcjonalnym. Sprawdzają się wszystkie właściwości, opisywane w literaturze fachowej – jestem wprost zachwycona izolacyjnością cieplną i akustyczną muru... - mówi Wiesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 15 lat temu.

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, trójwarstwowe. 
 • Warstwa konstrukcyjna – z poryzowanych pustaków z ceramicznych, o gr. 25 cm. 
 • Warstwa ocieplenia – o gr. 5 cm, ze styropianu + przerwa wentylacyjna; warstwa elewacyjna – z cegły klinkierowej i elewacyjnych bloczków betonowych. 
 • Wykończenie ścian – od strony wnętrz tynk cementowo-wapienny i farba, albo płyty g-k i farba. 
 • Ściany wewnętrzne – z pustaków ceramicznych o gr. 11 cm.

Decyzja: przy stawianiu domu na mazowieckiej wsi, zależało mi na tym, żeby w późniejszej eksploatacji nie trzeba było malować elewacji. Chciałam mieć estetyczny i gotowy zewnętrzny mur, dlatego razem z autorką projektu zaprojektowaliśmy trójwarstwową ścianę z elewacją z cegły klinkierowej.

Dosłownie rzutem na taśmę, tuż po wylaniu fundamentów, mój były mąż zdecydował, żeby część elewacji wymurować z elewacyjnych pustaków betonowych o większych gabarytach, niż cegły klinkierowe. To trochę przyspieszyło stawianie ścian. Zgodziłam się na to, wiedząc, że wznoszenie wierzchniej warstwy muru z cegieł klinkierowych będzie pracochłonne, żmudne i wymagające od wykonawców ogromnej staranności, nie mówiąc już o tym, że jednocześnie bardzo drogie.

Spodobał mi się szary kolor pustaków betonowych, a przede wszystkim ich łupana powierzchnia. Faktura każdego pustaka była inna, dzięki czemu ściana uzyskiwała niepowtarzalny oryginalny rysunek. Szary pustak obok cegły klinkierowej stawał się jeszcze ciekawszy i mniej monotonny kolorystycznie.

Trójwarstwowe mury dobrze izolują pomieszczenia termicznie i akustycznie Zamiast jednolitej elewacji z cegły klinkierowej, większość muru wzniesiono z elewacyjnych bloczków betonowych, a tylko fragmenty z klinkieru
Trójwarstwowe mury dobrze izolują pomieszczenia termicznie i akustycznie Zamiast jednolitej elewacji z cegły klinkierowej, większość muru wzniesiono z elewacyjnych bloczków betonowych, a tylko fragmenty z klinkieru

Jestem bardzo zadowolona z trójwarstwowych ozdobnych murów, które zbudowaliśmy również dlatego, żeby obniżyć koszty ogrzewania domu – w okolicy nie ma gazu z sieci, więc musieliśmy dostosować system grzewczy do innego, droższego paliwa. Tanie paliwa stałe nie wchodziły w grę, ze względu na uciążliwą obsługę.

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją - rady i przestrogi:

 • Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją odpowiadają mi nie tylko pod względem estetycznym, ale funkcjonalnym. Sprawdzają się wszystkie właściwości, opisywane w literaturze fachowej – jestem wprost zachwycona izolacyjnością cieplną i akustyczną muru, a jednocześnie wytrzymałością i akumulacyjnością cieplną, dobrą gospodarką wilgocią. Stąd bierze się rewelacyjna dla domowników temperatura w pomieszczeniach, bez względu na to czy za oknami jest zima, czy lato.

  Choć stawianie ścian przez czteroosobową ekipę trwało 2 miesiące, bo warstwę elewacyjną układano szczególnie starannie i łączono z konstrukcyjną, używając kotew, warto było na nie cierpliwie czekać. Elewacja nie była zaimpregnowana środkiem do betonu i klinkieru. Przez 15 lat nie była myta, ani konserwowana, a ciągle ma takie same kolory i świeżość. Nie widać na niej brudu, choć budynek znajduje się tuż przy ścianie lasu.

  Do twardego muru bez problemu można było zamontować ciężkie przedmioty, m.in. talerz anteny satelitarnej. Wzniesienie takich murów to był znakomity krok!

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją - koszt:

 • ściany 65 000 zł.
Łupana powierzchnia bloczków nadaje elewacji oryginalny i niepowtarzalny wygląd Grubość muru wynosi 51 cm
Łupana powierzchnia bloczków nadaje elewacji oryginalny i niepowtarzalny wygląd Grubość muru wynosi 51 cm

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego za 28 tys. zł.

Zanim użyliśmy technologii jednowarstwowych ścian z betonu komórkowego, dokładnie ją zgłębiliśmy. Przekonała nas prostota i walory dotyczące izolacyjności cieplnej i akustycznej, trwałości i odporności na żywioły. Dom jest naprawdę ciepły, bo na gaz płynny wydajemy rocznie 3000–4000 zł... - mówią Basia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ściany własnego domu stawiali 14 lat temu.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x