Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Ściany z cienką warstwą ocieplenia ze względu na okiennice i kinkiety

Mury postawiłam z dwóch warstw – wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów. Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy. - mówi Teresa, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 13 lat temu.

Dwuwarstwowe mury z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują wnętrza termicznie i akustycznie, akumulują ciepło
Dwuwarstwowe mury z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują wnętrza termicznie i akustycznie, akumulują ciepło

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 196 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, dwuwarstwowe, o gr. 50 cm. 
 • Warstwa konstrukcyjna – z pustaków z ceramiki poryzowanej o gr. 36 cm, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną. 
 • Warstwa ocieplenia – o gr. 12 cm, ze styropianu, łączonego na zakładkę. 
 • Wykończenie ścian – od strony zewnętrznej tynk akrylowy o gr. 1 cm i farba elewacyjna; od strony wnętrz – tynk cementowo-wapienny, gładź gipsowa i farba emulsyjna. 
 • Ściany wewnętrzne – z bloczków gazobetonu, o gr. 12 cm.

Decyzja: w 1997 r. zdobyłam uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i pierwsze szlify, dotyczące budownictwa. Wykorzystałam je, przygotowując się z mężem do budowy pierwszego, lecz docelowego podmiejskiego domu. Oglądając przeróżne budynki, zawsze dopytywałam innych rzeczoznawców i budowlańców, jakie mury wykonaliby u siebie, ponieważ ciągle wahałam się, czy wznieść mury z trzech, czy z dwóch warstw.

Większość fachowców przekonywała do dwuwarstwowych, argumentując, że są tańsze i szybsze do zbudowania, a istota rzeczy tkwi w tym, żeby odpowiednio zaizolować termicznie warstwę konstrukcyjną ściany, która nie powinna przemarzać. Oczywiście nakazywali chronić ściany przed występowaniem mostków termicznych.

Mury postawiłam z dwóch warstw – wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednie parametry wytrzymałościowe, cieplne i akustyczne, pustaki są materiałem nowoczesnym, a jednocześnie sprawdzonym od lat oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów.

Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy.

Właściciele celowo otoczyli ściany rabatami, żeby nie chodzić tuż przy ścianach i nie uszkadzać ich mechanicznie Właściciele celowo otoczyli ściany rabatami, żeby nie chodzić tuż przy ścianach i nie uszkadzać ich mechanicznie

Ściany dwuwarstwowe z poryzowanej ceramiki i styropianu - rady i przestrogi:

Drewnianą opaskę wokół wnęki okiennej oraz okiennice umocowano na długich kołkach
Drewnianą opaskę wokół wnęki okiennej oraz okiennice umocowano na długich kołkach
 • Sześcioosobowa ekipa murarzy postawiła warstwę konstrukcyjną murów w 2 dni. Osadzili gotowe nadproża. Dom w stanie surowym stał przez rok. Dopilnowałam, żeby potem murarze zamontowali okna sposobem ciepłym i w jednorodny sposób zaizolowali termicznie ściany po sam dach. Ten etap budowy dokładnie nadzorowałam. Mury są wytrzymałe, dobrze akumulują ciepło i tłumią hałas, ale mają grubą i miękką zewnętrzną warstwę.

  Wykonawcę okiennic z drewna merbau i dekoracyjnej opaski wokół wnęki okiennej uprzedziłam, że będzie miał do czynienia z tego rodzaju murem. Do montażu przygotował odpowiednio długie kołki oraz zastosował sporą ilość okuć, zawiasów i zamków. Żeby okiennice nie uderzały o newralgiczną część muru, zamocował w ścianie uchwyty dystansowe. Po roku przyjechał powtórnie i dokręcił wszystkie mocowania w murze.

  Cieszę się bardzo, że we wnętrzu domu nie ma wilgoci, a ściany wszędzie są suche. Jedynym miejscem skąd wwiewa powietrze z zewnątrz, jest dwustronny łącznik elektryczny przy tarasie, który się trochę rozszczelnił. Ściany z ceramiki poryzowanej nie popękały. Nieznacznie pękły tylko ściany wewnętrzne z bloczków gazobetonu, ale tylko tam gdzie niewłaściwie połączono oba materiały i przy kominku.

Ściany dwuwarstwowe z poryzowanej ceramiki i styropianu - koszt:

 • Warstwa konstrukcyjna ścian 35 000 zł. 
 • Ocieplenie i wykończenie 23 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją za 65 tys. zł.

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją odpowiadają mi nie tylko pod względem estetycznym, ale funkcjonalnym. Sprawdzają się wszystkie właściwości, opisywane w literaturze fachowej – jestem wprost zachwycona izolacyjnością cieplną i akustyczną muru... - mówi Wiesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 15 lat temu.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x