Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce. Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu. - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 16 lat temu.

Pod deskami umocowano warstwę wełny mineralnej o gr. 10 cm – nie obsunie się, bo utrzymują ją linki

Dom: parterowy; powierzchnia 135 m2, w tym ogród zimowy 40 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Drewniane, szkieletowe, do 2014 r. o gr. 25 cm, obecnie 39 cm. 
 • Konstrukcja szkieletowa z kantówki sosnowej 20 × 20 cm. 
 • Warstwa ocieplenia – o gr. 20 cm, z wełny mineralnej i folii budowlanej; warstwa elewacyjna – oblicówka z desek, łączona na felc. W 2014 r. przy istniejącej elewacji ułożono słupy konstrukcyjne z kantówki modrzewiowej, między nimi kolejną warstwę ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 10 cm, a nową warstwę ściany zamknięto szalunkiem z desek modrzewiowych o gr. 4 cm. Deski uszczelniono warkoczem z juty. 
 • Ściany wewnętrzne – o gr. 10 cm, warstwa ocieplenia zamknięta płytami g-k na metalowym stelażu i farba.

Decyzja: dom w konstrukcji szkieletowej najbardziej nadawał się na działkę z podmokłym podłożem, bo jest lekki. Wznosząc budynek murowany, wydałabym majątek na same fundamenty.

Drewniane domy od dawna mi się podobają, ale z litych bali były za drogie, natomiast szkieletowe stawia się szybko i w miarę tanio. Stąd mój wybór. Skonstruowanie ścian mojego przez sześcioosobową ekipę trwało 3 tygodnie.

Ponieważ po kilku latach pierwotne ocieplenie z wełny mineralnej osiadło w ścianach pod własnym ciężarem, bo nie było wiązane do konstrukcji, wnętrza stały się zimne i trudne do ogrzania.

Rok temu mój brat stolarz namówił mnie na modernizację ścian zewnętrznych. Tym razem prace przy konstruowaniu ścian wykonywał brat z pomocnikami, więc starannie zabezpieczył linkami warstwy wełny mineralnej przed obsuwaniem się. Modernizacja trwała 12 dni.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej - rady i przestrogi:

 • Domy szkieletowe charakteryzują się tym, że szybko się nagrzewają i szybko wychładzają. W zimie rankiem w pomieszczeniach było często zaledwie 17°C, natomiast po modernizacji 19°C. Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce.

  Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Podczas mroźnego wschodniego wiatru, dom trudno było ogrzać. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu.

  Ponadto, ściany lepiej niż wcześniej tłumią teraz zewnętrzny hałas. Są szczelniejsze. Przy okazji modernizacji elewacji, na dachu ogrodu zimowego dodałam jeszcze jedną warstwę płyt z poliwęglanu. To również pozytywnie wpłynęło na ciepłochronność budynku.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej - koszt:

 • ściany z montażem 27 000 zł. 
 • Modernizacja – 15 000 zł.
Po 15 latach zmodernizowano zewnętrzne ściany domu, wzniesionego w drewnianej konstrukcji szkieletowej Kolejne deski uszczelniono ozdobnym sznurkiem
Po 15 latach zmodernizowano zewnętrzne ściany domu, wzniesionego w drewnianej konstrukcji szkieletowej Kolejne deski uszczelniono ozdobnym sznurkiem
Oblicówkę z desek modrzewiowych o gr. 4 cm właścicielka 2 razy pomalowała bejcą w kolorze bielony dąb Na narożnikach nową oblicówkę z desek wykończono elementami imitującymi naturalne bale z litego drewna
Oblicówkę z desek modrzewiowych o gr. 4 cm właścicielka 2 razy pomalowała bejcą w kolorze bielony dąb Na narożnikach nową oblicówkę z desek wykończono elementami imitującymi naturalne bale z litego drewna

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl Na stronie leca.pl w zakładce "Dla projektanta" uruchomiony został nowy dział Kalkulatory. Zawiera bezpłatne, profesjonalne narzędzia multimedialne ...
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.

Ściany trójwarstwowe - pęknięcia w ceramicznych warstwach murów

Ściany nie miały pęknięć do 2010 r., kiedy gwałtowna burza, a później silne opady deszczu, spowodowały zatopienie całej działki. Piaszczysty grunt zareagował na nadmiar wody – fundamenty osiadły i to spowodowało pęknięcia w ceramicznych warstwach murów, choć nie czuję przewiewania ścian. - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 12 lat temu.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze