Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce. Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu. - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 16 lat temu.

Pod deskami umocowano warstwę wełny mineralnej o gr. 10 cm – nie obsunie się, bo utrzymują ją linki

Dom: parterowy; powierzchnia 135 m2, w tym ogród zimowy 40 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Drewniane, szkieletowe, do 2014 r. o gr. 25 cm, obecnie 39 cm. 
 • Konstrukcja szkieletowa z kantówki sosnowej 20 × 20 cm. 
 • Warstwa ocieplenia – o gr. 20 cm, z wełny mineralnej i folii budowlanej; warstwa elewacyjna – oblicówka z desek, łączona na felc. W 2014 r. przy istniejącej elewacji ułożono słupy konstrukcyjne z kantówki modrzewiowej, między nimi kolejną warstwę ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 10 cm, a nową warstwę ściany zamknięto szalunkiem z desek modrzewiowych o gr. 4 cm. Deski uszczelniono warkoczem z juty. 
 • Ściany wewnętrzne – o gr. 10 cm, warstwa ocieplenia zamknięta płytami g-k na metalowym stelażu i farba.

Decyzja: dom w konstrukcji szkieletowej najbardziej nadawał się na działkę z podmokłym podłożem, bo jest lekki. Wznosząc budynek murowany, wydałabym majątek na same fundamenty.

Drewniane domy od dawna mi się podobają, ale z litych bali były za drogie, natomiast szkieletowe stawia się szybko i w miarę tanio. Stąd mój wybór. Skonstruowanie ścian mojego przez sześcioosobową ekipę trwało 3 tygodnie.

Ponieważ po kilku latach pierwotne ocieplenie z wełny mineralnej osiadło w ścianach pod własnym ciężarem, bo nie było wiązane do konstrukcji, wnętrza stały się zimne i trudne do ogrzania.

Rok temu mój brat stolarz namówił mnie na modernizację ścian zewnętrznych. Tym razem prace przy konstruowaniu ścian wykonywał brat z pomocnikami, więc starannie zabezpieczył linkami warstwy wełny mineralnej przed obsuwaniem się. Modernizacja trwała 12 dni.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej - rady i przestrogi:

 • Domy szkieletowe charakteryzują się tym, że szybko się nagrzewają i szybko wychładzają. W zimie rankiem w pomieszczeniach było często zaledwie 17°C, natomiast po modernizacji 19°C. Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce.

  Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Podczas mroźnego wschodniego wiatru, dom trudno było ogrzać. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu.

  Ponadto, ściany lepiej niż wcześniej tłumią teraz zewnętrzny hałas. Są szczelniejsze. Przy okazji modernizacji elewacji, na dachu ogrodu zimowego dodałam jeszcze jedną warstwę płyt z poliwęglanu. To również pozytywnie wpłynęło na ciepłochronność budynku.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej - koszt:

 • ściany z montażem 27 000 zł. 
 • Modernizacja – 15 000 zł.
Po 15 latach zmodernizowano zewnętrzne ściany domu, wzniesionego w drewnianej konstrukcji szkieletowej Kolejne deski uszczelniono ozdobnym sznurkiem
Po 15 latach zmodernizowano zewnętrzne ściany domu, wzniesionego w drewnianej konstrukcji szkieletowej Kolejne deski uszczelniono ozdobnym sznurkiem
Oblicówkę z desek modrzewiowych o gr. 4 cm właścicielka 2 razy pomalowała bejcą w kolorze bielony dąb Na narożnikach nową oblicówkę z desek wykończono elementami imitującymi naturalne bale z litego drewna
Oblicówkę z desek modrzewiowych o gr. 4 cm właścicielka 2 razy pomalowała bejcą w kolorze bielony dąb Na narożnikach nową oblicówkę z desek wykończono elementami imitującymi naturalne bale z litego drewna

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ściany trójwarstwowe - pęknięcia w ceramicznych warstwach murów

Ściany nie miały pęknięć do 2010 r., kiedy gwałtowna burza, a później silne opady deszczu, spowodowały zatopienie całej działki. Piaszczysty grunt zareagował na nadmiar wody – fundamenty osiadły i to spowodowało pęknięcia w ceramicznych warstwach murów, choć nie czuję przewiewania ścian. - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 12 lat temu.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x