Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Cztery warianty podwyższenia ścianki kolankowej. Niezbędne formalności

Cztery warianty podwyższenia ścianki kolankowej. Niezbędne formalności

Podwyższenie ścianki kolankowej to poważne przedsięwzięcie, wiążące się z dużymi nakładami pracy i kosztów. Ale taka przebudowa to często jedyna możliwość, aby na poddaszu urządzić wygodne pomieszczenie mieszkalne.

Domy z poddaszem użytkowym mają wiele zalet. Przede wszystkim przy tej samej powierzchni użytkowej zajmują na działce mniej miejsca niż budynki parterowe. Umożliwiają też zaaranżowanie pod spadzistym dachem cichej sypialni lub gabinetu do pracy. Nic zatem dziwnego, że najczęściej wybieranymi projektami domów są właśnie te przewidujące poddasze użytkowe.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasz dom nie ma ścianki kolankowej lub jest ona za niska (poniżej 70 cm), aby zagospodarować poddasze? Otóż element ten można podwyższyć, choć operacja ta nie jest prosta i wykonuje się ją zazwyczaj wtedy, gdy i tak konieczna jest wymiana lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Co prawda podniesienie całego dachu jest teoretycznie możliwe, ale w domach jednorodzinnych praktycznie niespotykane.

Podwyższenie ścianki kolankowej - niezbędne formalności

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest zgłoszenie prac w wydziale budownictwa i architektury lokalnego starostwa powiatowego. Ponieważ usunięcie pokrycia i więźby, podwyższenie ścianki kolankowej, a następnie wykonanie nowego dachu to poważna ingerencja w konstrukcję budynku, niezbędne jest sporządzenie projektu budowlanego.

W dokumentacji musi się znaleźć ocena obecnego stanu budynku i konsekwencji przebudowy pod względem technicznym sporządzone przez konstruktora. Nadzór nad prowadzeniem prac warto powierzyć doświadczonemu kierownikowi budowy.

Podwyższenie ścianki kolankowej - cztery warianty

Prace związane z podwyższeniem ścianki kolankowej powinny być prowadzone bardzo sprawnie, aby czas, w którym dom pozbawiony jest dachu, był jak najkrótszy
Prace związane z podwyższeniem ścianki kolankowej powinny być prowadzone bardzo sprawnie, aby czas, w którym dom pozbawiony jest dachu, był jak najkrótszy (fot. Röben)

Ściankę kolankową można podwyższyć na kilka sposobów. Poniżej opisujemy technologię murowaną, żelbetową, drewnianą szkieletową oraz ściankę jako element więźby dachowej. Warianty te różnią się pod względem zastosowanych materiałów, a także sposobu i szybkości prac.

Właśnie czas odgrywa szczególną rolę, ponieważ po rozebraniu dachu budynek nie jest chroniony przed ewentualnymi opadami. Znaczenie mają również warunki atmosferyczne podczas prowadzenia robót, a także technologia budowy – niektóre metody wymagają użycia dźwigu, a nie na wszystkie posesje da się nim wjechać. Wyboru należy więc dokonać w zależności od indywidualnych możliwości.

Podwyższenie ścianki kolankowej - ścianka murowana

Najpopularniejszy sposób podwyższenia ścianki kolankowej polega na wymurowaniu jej na podobnej zasadzie, jak wznosi się nową przegrodę zewnętrzną. Ponieważ jednak ścianki kolankowe przenoszą ciężar dachu na budynek i stanowią bezpośrednie podparcie więźby dachowej, ich konstrukcja jest nieco inna.

Zasadnicze elementy nośne to żelbetowe słupy mieszczące się w grubości ścianki oraz łączący je u góry wieniec. Pomiędzy nimi znajduje się wypełnienie, które może nawet w ogóle nie przenosić obciążeń.

Kluczową kwestią w tym wariancie jest odpowiednie połączenie ścianek kolankowych i szczytowych – elementy zbrojenia powinny być łączone na zakład wielkości minimum 40 cm. Dotyczy to także połączeń pionowych prętów w słupach z poziomymi w wieńcu. Musi to być opisane w projekcie, a dobra ekipa murarska nie powinna mieć z tym problemu.

Mankamentem technologii murowanej jest długi czas, jaki jest potrzebny do osiągnięcia przez elementy żelbetowe właściwej wytrzymałości. W przypadku zwykłego betonu okres ten może wynosić od 14 do nawet 40 dni i zależy głównie od składu mieszanki oraz temperatury otoczenia – im niższa, tym beton wiąże wolniej. Trudno wyobrazić sobie, aby przez tak długi czas dom pozbawiony był osłony przed warunkami atmosferycznymi.

Dlatego też zaleca się zastosowanie specjalnych betonów szybko wiążących, które można uzyskać przez dodanie gotowych preparatów do wody zarobowej, z której będzie przygotowywana mieszanka betonowa. W ten sposób można znacznie skrócić proces budowy – betonowe elementy można obciążyć już nawet tej samej doby.

Uwaga! Użycie tego rodzaju betonu wymaga bardzo dobrej organizacji pracy, ponieważ mieszanka zaczyna wiązać znacznie szybciej niż zwykła.

Ścianka kolankowa murowana

Podwyższona ścianka kolankowa stanowi przedłużenie elewacji, dlatego do jej ocieplenia stosuje się przeważnie te same materiały, co na istniejących ścianach. Najczęściej jest to styropian lub wełna mineralna, pokryta klejem na siatce z włókna szklanego i tynkiem cienkowarstwowym.

Sposób wykończenia przegrody od wewnątrz jest kwestią indywidualną. Najlepiej do tego celu nadaje się tynk, ale trzeba pamiętać, że nie można go nanosić na świeżą ścianę (ponieważ może pękać i odpadać). Poza tym ostateczne wykończenie przegrody będzie można przeprowadzić dopiero po jego wyschnięciu. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, które można malować lub tapetować już po kilku dniach.

Podwyższenie ścianki kolankowej - ścianka żelbetowa

Alternatywą dla ścianki murowanej jest przegroda wykonana w całości z żelbetu. Ważne, aby zbrojenie w jej górnej części – która jest odpowiednikiem wieńca – było odpowiednio zagęszczone.

Zaletą takiego rozwiązania, w porównaniu do technologii murowanej, jest krótszy czas budowy. Trzeba jednak wcześniej przygotować zbrojenie oraz szalunki i po rozebraniu dachu jak najszybciej wypełnić je mieszanką betonową. W tym wariancie również warto użyć betonu szybko wiążącego, dzięki czemu do wykonania nowego dachu będzie można przystąpić już następnego dnia.

Ocieplenie i wykończenie tego typu ścianki można zrealizować podobnie jak w przypadku przegrody murowanej.

Ścianka kolankowa żelbetowa

Podwyższenie ścianki kolankowej - ścianka drewniana szkieletowa

Ściankę kolankową z drewna można wykonać również na budynku murowanym. W ten sposób znacznie skrócimy czas przebudowy. Taką przegrodę można bowiem przygotować wcześniej, uzyskując prefabrykat gotowy do wbudowania. W tym wariancie nie wykonuje się prac mokrych, nie trzeba więc czekać z budową dachu, ponieważ drewnianą ściankę szkieletową można od razu obciążyć.

Istotne jest, aby drewniana konstrukcja została solidnie połączona z murowanymi ścianami poddasza. W tym celu można wykorzystać kotwy, które służyły wcześniej do mocowania murłaty. W razie potrzeby połączenie można dodatkowo wzmocnić, stosując długie kołki rozporowe lub kotwy chemiczne.

Najpopularniejszą metodą ocieplania tego typu ścian jest wypełnienie izolacją cieplną ich przekroju. Wykończenie od zewnątrz można zrealizować na różne sposoby. Jeżeli nie chcemy, aby dobudowana część różniła się z wyglądu od istniejącej ściany, możemy zastosować np. płyty cementowo-włóknowe i tynk. Można też zdecydować się na materiał kontrastowy, np. drewnianą oblicówkę.

Do wykończenia ścianki drewnianej szkieletowej od strony poddasza najlepiej nadają się płyty gipsowo-kartonowe, drewnopochodne lub cementowo-włóknowe.

Ścianka kolankowa drewniana szkieletowa

Podwyższenie ścianki kolankowej - ścianka jako element więźby

Ponieważ podwyższenie ścianki kolankowej wiąże się z koniecznością przebudowy konstrukcji dachu, można zdecydować się na wiązary dachowe, których częścią będą pionowe słupy zastępujące ściankę. Taka konstrukcja dostarczana jest przeważnie w postaci prefabrykatu. Aby ją zamontować, konieczne jest użycie dźwigu samochodowego (HDS).

Największą zaletą tej metody jest krótki czas budowy. Po usunięciu starego szkieletu i zamocowaniu nowego, pozostaje tylko wykonanie pokrycia dachowego.

Ścianka kolankowa jako element więźby dachowej

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Fakro

aktualizacja: 2015-09-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce. Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu. - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 16 lat temu.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online!
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online! Czas to pieniądz, a przy budowie domu liczy się każda mądrze zaoszczędzona złotówka. Pierwszy w Polsce internetowy system zamówień stropów ...
Nowa strona o keramzycie Leca®
Nowa strona o keramzycie Leca® Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło wiedzy o Leca® KERAMZYCIE. Znajdują się w nim informacje na temat właściwości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x