Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Z jakiego materiału i ilu warstw zbudować ściany zewnętrzne?

Przegrody zewnętrzne znacząco wpływają nie tylko na charakter domu, ale także na warunki życia w nim. Powinny być wytrzymałe, stanowić barierę dla ciepła i chronić przed hałasem. Aby spełniały te warunki, musimy wybrać odpowiedni budulec i optymalną technologię budowy.

Z jakiego materiału i ilu warstw zbudować ściany zewnętrzne?

Wybierając materiały ścienne nie należy przesadnie oszczędzać – ich koszt stanowi niewielką pozycję w kosztorysie całej budowy, a oszczędności poczynione na tym etapie mogą skutkować wyższymi kosztami eksploatacyjnymi domu. fot. RÖBEN

BUDOWA ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH - WYBÓR MATERIAŁU

W budownictwie jednorodzinnym w Polsce zastosowanie mają zazwyczaj technologie murowane. Do wznoszenia ścian wykorzystuje się na ogół elementy drobnowymiarowe z trzech grup materiałowych: ceramiki, betonu komórkowego i silikatów. Wszystkie te materiały są łatwo dostępne i dobrze znane wykonawcom. Dobrze użyte, zapewniają ścianom parametry zgodne z normami budowlanymi.

Choć ceny materiałów nieco się od siebie różnią, na tym etapie nie warto oszczędzać. Ostatecznie koszt materiałów ściennych będzie stanowić niewielką pozycję w kosztach całej budowy, a oszczędności poczynione podczas wznoszenia ścian mogą skutkować wyższymi wydatkami eksploatacyjnymi.

W Polsce najpopularniejsze są technologie murowane, a do wznoszenia ścian używa się najczęściej elementów drobnowymiarowych. fot. ZCB OWCZARY

BUDOWA ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH - LICZBA WARSTW

Ściany zewnętrzne można stawiać w technologii jedno-, dwu- lub trójwarstwowej. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?

Ściany jednowarstwowe

Wykonuje się je z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej, takich jak ceramika poryzowana czy beton komórkowy. Elementy te łączy się za pomocą zaprawy klejowej lub specjalnej pianki montażowej. Główną zaletą takich ścian jest szybkość wznoszenia i mniejsza szerokość przegrody.

Aby uniknąć mostków termicznych (powstają w miejscach, gdzie materiał ścienny – ze względów konstrukcyjnych – musi być zastąpiony betonem), warto stosować przy nadprożach okien i drzwi, wieńcu stropowym itp. rozwiązania systemowe, np. docieplone kształtki nadprożowe oferowane przez czołowych producentów.

Ścianę jednowarstwową można też wykonać z elementów hybrydowych – pustaków, których szczeliny wypełnione są styropianem lub wełną mineralną. Ten budulec jest co prawda droższy od tradycyjnych, używanych na ściany jednowarstwowe, ale zapewnia lepszą izolacyjność cieplną przy zachowaniu jednowarstwowej technologii wznoszenia.

Ściany dwuwarstwowe

Choć ceny materiałów nieco się od siebie różnią, na tym etapie nie warto oszczędzać. Ostatecznie koszt materiałów ściennych będzie stanowić niewielką pozycję w kosztach całej budowy
Najpopularniejszym rodzajem przegród są ściany dwuwarstwowe. Składają się z warstwy nośnej o grubości 20–25 cm, oraz izolującego przegrodę ocieplenia o grubości 15–25 cm. Jest ono mocowane do muru na dwa sposoby.

W metodzie lekkiej mokrej styropian bądź wełnę mineralną przytwierdza się bezpośrednio do przegrody i wykańcza elewację tynkiem cienkowarstwowym. W metodzie lekkiej suchej, ocieplenie układa się na ruszcie, a całość osłania wiatroizolacją i okładziną elewacyjną z drewna, sidingu itp.

Zaletą tej technologii jest łatwość wyeliminowania mostków termicznych. Izolacja otula bowiem szczelną warstwą cały budynek, również nadproża, wieńce itp. Mankamentem ścian dwuwarstwowych jest utrudnione mocowanie do elewacji cięższych przedmiotów (np. markiz czy anten telewizyjnych), a także mała odporność tynku cienkowarstwowego na uszkodzenia mechaniczne.

Ściany trójwarstwowe

Składają się z warstwy nośnej i ocieplenia, zaś dodatkowym elementem jest murowana ścianka elewacyjna o grubości 8–12 cm. Jej zadaniem jest ochrona termoizolacji przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego wykonuje się ją z materiału odpornego na niską temperaturę, deszcz i słońce. Te warunki bardzo dobrze spełnia np. cegła klinkierowa czy łupane bloczki silikatowe, które dodatkowo podnoszą estetykę elewacji. Na takiej ścianie bez problemu zawiesimy cięższe przedmioty.

Mankamentem technologii trójwarstwowej są wyższe – w porównaniu z wcześniej omawianymi metodami wznoszenia ścian – koszty budowy. W dodatku wymaga ona dużej staranności wykonania oraz wzniesienia szerszych fundamentów, by zapewnić oparcie ściance osłonowej.

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2016-02-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak skutecznie wyciszyć strop między piętrem a parterem?

Mieszkamy z rodzicami w domu jednorodzinnym zbudowanym w latach 60. ubiegłego wieku i chcemy skutecznie wyciszyć strop między piętrem a parterem. Myśleliśmy o zamontowaniu sufitu podwieszanego z izolacją z wełny mineralnej , ale czy wytłumi on odgłosy bawiących się na górze dzieci?

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online!
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online! Czas to pieniądz, a przy budowie domu liczy się każda mądrze zaoszczędzona złotówka. Pierwszy w Polsce internetowy system zamówień stropów ...
Nowa strona o keramzycie Leca®
Nowa strona o keramzycie Leca® Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło wiedzy o Leca® KERAMZYCIE. Znajdują się w nim informacje na temat właściwości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x