Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.

Podstawowy standard izolacyjności przegród budynku wyznacza ministerialne rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Podstawowy, bo dotyczy ono wszystkich nowych domów. Przynajmniej tyle musimy osiągnąć.

Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.

Wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie są zaś obowiązkowe. Musimy je jednak spełnić jeżeli zechcemy ubiegać się o dopłatę do kredytu na budowę domu. Dotacja wynosi odpowiednio 30 000 lub 50 000 zł, zależnie od standardu NF 40 lub NF 15. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, to tylko drobna część wymogów funduszu. Pełna lista cech do weryfikacji liczy 3 strony druku.

Warto zaznaczyć, że NFOŚiGW stopniowo łagodzi swoje wymagania. W pierwotnej wersji programu współczynnik U ścian musiał wynosić 0,12 W/(m2·K) nawet w niższym standardzie NF 40 dla domów w IV i V strefie klimatycznej Polski! Ostrzejsze były też oczywiście pozostałe uregulowania.

Obecnie nie tylko z rezygnowano z podziału na strefy klimatyczne, ale w łagodniejszej wersji NF 40 wreszcie przyjęto całkiem rozsądny współczynnik 0,20 W/(m2·K) dla ścian zewnętrznych. Jest to poziom który stanie się obligatoryjny w całym kraju od 2021 r., w Budujemy Dom od lat go promujemy, jako ekonomicznie uzasadniony w znakomitej większości przypadków, a przy tym niezbyt trudny technicznie do osiągnięcia.

Wymagana ciepłochronność przegród zewnętrznych w domach jednorodzinnych

Maksymalna wartość
współczynnika
U dla przegród
zewnętrznych

Wymagana ciepłochronność budynku
Wymagana ciepłochronność budynku
(obligatoryjne)

Wymagania
NFOŚiGW

od 2014 r. od 2017 r. od 2021 r. NF 15 NF 40
Ściany zewnętrzne 0,12 0,23  0,20  0,12  0,12

Dachy, stropodachy
i stropy pod
nieogrzewanymi
poddaszami

0,20 0,18  0,15 0,12 0,15

Podłogi na gruncie, 
stropy nad piwnicami
nieogrzewanymi

0,30 0,30 0,30 0,12 0,25

Okna fasadowe i dachowe

1,3 1,1 0,9 0,80 1,10

(1,5 -
dachowe)

(1,3 -
dachowe)

(1,1 -
dachowe)

 

Drzwi zewnętrzne,
bramy garażowe

1,7 1,5 1,30 1,10 1,30

Jakie muszą być ściany żeby osiągnąć wymagany współczynnik U?

Dla standardu NF 40, czyli 0,20 W/(m²·K), wystarczą właściwie metody sposoby budowy. Może to być:

  • ściana dwuwarstwowa grubości 40-45 cm z warstwą nośną nawet z bardzo słabych izolacyjnie silikatów lub tradycyjnej ceramiki grubości 25 cm oraz 20 cm zwykłego styropianu lub 15 cm styropianu grafitowego;
  • ściana jednowarstwowa o grubości 40 cm z betonu komórkowego najlżejszej odmiany 300;
  • ściana jednowarstwowa o grubości ok. 40 cm z bloczków ceramicznych albo keramzytobetonowych z wkładkami z wełny mineralnej bądź styropianu.

Osiągnięcie poziomu NF 15, czyli 0,12 W/(m2·K), jest już zdecydowanie trudniejszym zadaniem. Jeżeli zechcemy pozostać przy tradycyjnej ścianie dwuwarstwowej trzeba będzie wybrać materiały o najwyższych parametrach:

  • ściana dwuwarstwowa grubości 47 cm z warstwą nośną z najcieplejszych odmian ceramiki poryzowanej (λ = 0,170) o grubości 25 cm oraz 22 cm styropianu grafitowego (λ = 0,031);
  • ściana dwuwarstwowa grubości 44 cm z warstwą nośną z najcieplejszych odmian betonu komórkowego odmiany 400 (λ = 0,090) oraz 20 cm wełny mineralnej (λ = 0,035).

Takie parametry uzyskamy z kolei bez trudu decydując się na niektóre z alternatywnych technologii budowy. Przykładowo ściany z kształtek styropianowych wypełnianych na budowie betonem osiągają te parametry bez trudu, bo opracowując je postawiono właśnie na najwyższą izolacyjność.

Osiągnięcie odpowiednich współczynników przenikania ciepła dla pozostałych przegród - dachów i podłóg na gruncie - nie jest już tak trudne. Po prostu ocieplamy je odpowiednio grubą warstwą dobrej izolacji, a w ich przypadku nie mamy specjalnych ograniczeń pod tym względem. Sposób ocieplenia dachu opisujemy w artykule: Jak ocieplić poddasze?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca Śnieżka

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakich błędów unikać podczas wznoszenia ścian i stropów?

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, lecz decyduje również o jego właściwościach użytkowych. Aby i jedne, i drugie przegrody spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów. Przeczytaj, na co zwracać uwagę podczas wznoszenia ścian i stropów.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x