Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Projektowanie i konstrukcja cichego domu

Cisza we własnym domu to jeden z warunków komfortu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać, żeby we wnętrzach nie dokuczał nam hałas, a także jak poprawić parametry akustyczne już istniejących ścian i stropów.

Projektowanie i konstrukcja cichego domu

Żeby poradzić sobie z nadmiernym hałasem, musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie są jego rodzaje i jak się on rozprzestrzenia.

Czym właściwie są dźwięki? To drgania powietrza lub innych substancji. Żeby mogły się rozprzestrzeniać, potrzebny jest więc jakiś ośrodek (materiał). Dlatego w próżni ich nie usłyszymy - nie ma co ich przenosić.

Dźwięki w budynkach dzielimy na dwie podstawowe grupy:

Tak rozprzestrzeniają się dźwięki powietrzne Tak rozprzestrzeniają się dźwięki materiałowe
Dźwięki powietrzne - rozchodzące się dzięki drganiom powietrza. To np. rozmowy i muzyka. Dźwięki materiałowe - przenoszone przez drgania elementów samego budynku. Mogą to być np. odgłosy kroków stawianych na stropie, uderzenia, ale również wibracje rur kanalizacyjnych i wodociągowych.

W praktyce jeden rodzaj może przechodzić w drugi. Przykładowo głośna muzyka - fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu - wprawia w drgania ścianę między pokojami, a ta z kolei powoduje wibracje powietrza w sąsiednim pomieszczeniu. Mamy więc najpierw dźwięk powietrzny (którego źródłem jest sprzęt muzyczny), następnie dźwięk materiałowy (drgania ściany działowej) i znów dźwięk powietrzny (po drugiej stronie tej ściany). A każdy z rodzajów dźwięku wymaga innego sposobu eliminacji.

Eliminacja hałasów ze ścian i stropów

PROJEKTOWANIE CIECHEGO DOMU

Najlepszy sposób na uniknięcie hałasu w jakimś wnętrzu, np. sypialni, to odsunąć je jak najdalej od źródła niepożądanego dźwięku. Miejmy to na uwadze, wybierając projekt lub oglądając dom do sprzedania.

Dobrymi rozwiązaniami są:

  • grupowanie pomieszczeń o podobnym charakterze (łazienki, kuchnie, kotłownie, pomieszczenia gospodarcze) i zaplanowanie ich możliwie daleko od pozostałych;
  • umieszczanie hałaśliwych elementów (prysznic, pion kanalizacyjny, centrala wentylacyjna) na ścianach rozdzielających wnętrza o mniejszych wymaganiach pod względem hałasu, np. łazienki i kuchni, a nie łazienki i sypialni;
  • oddzielenie wnętrz głośnych od cichych ścianami o dobrych właściwościach akustycznych. Mogą to być z natury masywniejsze ściany konstrukcyjne zamiast działowych lub przegrody specjalnie wytłumione pod tym względem.

Szczególną uwagę powinni zwrócić na to przyszli mieszkańcy domów bliźniaczych i szeregowych. W takich budynkach często prowadzi się np. piony kanalizacyjne na wspólnej ścianie rozdzielającej segmenty, bo ułatwia to wykonanie instalacji. Ale jeżeli ta wspólna ściana nie będzie odpowiednio masywna i tłumiąca dźwięki, w środku nocy może nas budzić hałas wody spuszczanej przez sąsiada. A wygłuszanie takiej przegrody od strony przeciwnej niż źródło dźwięku nie jest wcale łatwym zadaniem.

Układ korzystny akustycznie w domu bliźniaczym

Układ pomieszczeń korzystny akustycznie w domu bliźniaczym – kuchnie i łazienki przy wspólnej, solidnej ścianie.

Układ niekorzystny - ściana pomiędzy kuchnią i łazienką przenosi dźwięki do innych pomieszczeń.

Układ pomieszczeń niekorzystny - ściana pomiędzy kuchnią i łazienką przenosi dźwięki do innych pomieszczeń.

Układ korzystny akustycznie - kuchnia i łazienka z urządzeniami sanitarnymi przy wspólnej ścianie, odseparowane od reszty pomieszczeń.

Układ pomieszczeń korzystny akustycznie - kuchnia i łazienka z urządzeniami
sanitarnymi przy wspólnej ścianie, odseparowane od reszty pomieszczeń.

Układ pomieszczeń niekorzystny - urządzenia sanitarne na ścianie oddzielającej kuchnię i łazienkę od reszty domu.

Układ pomieszczeń niekorzystny - urządzenia sanitarne na ścianie oddzielającej kuchnię i łazienkę od reszty domu.

Pamiętajmy, że dźwięk przenika nie tylko na wskroś przez przegrody - przez ściany pomiędzy pokojami lub przez strop z piętra na piętro
 Skoro jesteśmy już przy planowaniu rozkładu pomieszczeń, pamiętajmy, że dźwięk przenika nie tylko na wskroś przez przegrody - przez ściany pomiędzy pokojami lub przez strop z piętra na piętro.

Sama przegroda też przenosi dźwięk, który może przewędrować choćby od jednej ścianki działowej, za pośrednictwem stropu, do innej ścianki, położonej kilka metrów dalej, czy w ogóle na innej kondygnacji.

Eliminacja hałasów przy użyciu wełny mineralnej

Drogi dźwięku mogą być niekiedy dość skomplikowane, trudne do zauważenia. Pokazujemy je na rysunkach:

Droga przenikania dźwięku przez ściany Droga przenikania dźwięku przez stropy
Droga przenikania dźwięku przez stropy

Droga przenikania dźwięku przez stropy

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji

Jarosław Antkiewicz
Zdjęcie otwierające: Fotolia

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Stropy drewniane

Stropy drewniane są stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu. Jednak dość znacznie uginają się. Są też mniej trwałe i odporne na ogień od innych stropów oraz gorzej usztywniają budynek. Wykonuje się je zarówno w budynkach jednorodzinnych drewnianych, jak i murowanych.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x