Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Wady murowania w warunkach zimowych ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Zima nadciąga nieubłaganie. Spóźnienia w harmonogramach robót, konsekwencje finansowe wynikające ze spóźnień, czy naciski inwestorów na czas oddania budynków wymuszają niejednokrotnie kontynuację lub wręcz rozpoczęcie prac budowlanych niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych.

Dawniej w warunkach zimowych raczej się nie murowało, a jeśli już, to przy zastosowaniu szczególnych środków ostrożności, aby nie doszło do przemrożenia zaprawy i utraty przez nią właściwości wiążących. Obecnie jest inaczej. Muruje się zimą, nie bacząc zbytnio, jaka jest temperatura otoczenia.

Zimą muruje się na zaprawach cementowych z plastyfikatorami. Powodem tego jest fakt, że na opakowaniach plastyfikatorów znajduje się bardzo często informacja o możliwości wykonywania zapraw cementowych i murowania w niskiej temperaturze. Zwykle podawana jest temperatura -2°C, chociaż zdarzają się też niższe, np. -7°C. Praktyka jest jednak zupełnie inna.

Niezależnie od tego, jaką zaprawę się stosuje: cementową, cementowo-wapienną, cementową z plastyfikatorami, czy też suchą mieszankę, zawsze powinna być temperatura powyżej +5°C. Im wyższa temperatura, tym lepiej dla zaprawy i muru, który na tej zaprawie jest murowany.

Na wykresie pokazano wpływ temperatury na wytrzymałość zaprawy cementowej z domieszką napowietrzającą.

Na wykresie pokazano wpływ temperatury na wytrzymałość zaprawy cementowej z domieszką napowietrzającą. Wynika z niego, że temperaturę murowania +5°C należy uznać za graniczną. O ile pomiędzy +20°C a +10°C końcowa wytrzymałość zaprawy jest zbliżona, o tyle w przypadku +5°C widoczne są dwa efekty. Pierwszy: zaprawa nie uzyskuje zakładanej wytrzymałości, oraz drugi: zaprawa ma bardzo niską wytrzymałość początkową. Jest to sytuacja niebezpieczna, gdyż mury dociążane stropem mają tendencję do wyboczenia oraz pękania.

Czy rezygnować z murowania w zimie? Niekoniecznie. W okresie zimy, do sprawdzonych i wielokrotnie przetestowanych metod należy wykonywanie murów w cieplaku oraz metodą zachowania ciepła. Z podanych dwóch sposobów mniej kosztownym jest metoda zachowania ciepła.

Murowanie zimą do prostych nie należy. Może więc lepiej zaczekać cierpliwie z pracami mokrymi do wiosny i nie narażać murów na szybką degradację? A tak niestety jest obecnie. Szybkość budowania obiektów zwycięża z jakością prac murarskich. Skutki, jakie są, każdy widzi.

Degradacja zaprawy w murze Degradacja zaprawy w murze

 

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego
ul. Toruńska 5, 30-056 Kraków
tel. 12 626 18 76, fax 12 626 28 87
info@wapno-info.pl
www.wapno-info.pl

aktualizacja: 2016-11-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak przygotować pokryte rdzą stalowe belki stropowe pod nowy tynk?

Remontuję stary, przedwojenny dom i po skuciu częściowo odpadających tynków na suficie odsłoniły się miejscami pokryte rdzą stalowe belki stropowe. Jak przygotować takie podłoże pod nowy tynk aby nie pękał i jakiej zaprawy tynkarskiej użyć?

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U Już niedługo nastąpi kolejny etap zmian mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian. Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać ...
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego Już 21 listopada rusza nabór zgłoszeń do kolejnej, polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award, nagradzającego kreatywne i innowacyjne ...
Nowość Wienerberger: cegła klinkierowa Senta
Nowość Wienerberger: cegła klinkierowa Senta Wienerberger wprowadza do swojej oferty cegłę klinkierową Senta o niespotykanym na polskim rynku drapanym licu - nadającym jej surowego wyglądu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x