Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czy można, w trakcie budowy domu, przestawić ściankę działową?

W niewykończonym domu muszę przestawić ściankę działową na piętrze o ok. 30 cm od zaprojektowanego wzmocnienia w stropie typu Teriva. Ścianka ma być z cegły silikatowej grubości 8 cm, więc ze względu na duży ciężar nie można postawić jej bezpośrednio na pustakach stropowych. Jak rozwiązać ten problem?

Czy można, w trakcie budowy domu, przestawić ściankę działową?

Odpowiedź eksperta: Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie szkieletowej ścianki działowej na stelażu stalowym z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi. Będzie ona wielokrotnie lżejsza niż ścianka murowana i można ją postawić bezpośrednio na podkładzie podłogowym, pokrywającym strop. Wypełnienie wnętrza ścianki wełną mineralną zapewni dobre wyciszenie przegrody, a przy właściwym rozmieszczeniu wzmocnień – uda się na niej zawiesić i dość ciężkie wyposażenie pomieszczeń.

Można też zamiast typowych płyt gipsowo-kartonowych zaplanować na poszycie mocniejsze płyty gipsowo-włóknowe albo drewnopochodne, np. mfp, które mają gładką powierzchnię. Używając specjalnych kołków rozporowych do pustych przestrzeni, na takich płytach można bez obaw wieszać nawet ciężkie szafki.

Jeżeli jednak zdecyduje się Pan na postawienie ścianki murowanej w innym niż zaprojektowano miejscu, konieczne będzie utworzenie żelbetowego wzmocnienia – belki odciążającej konstrukcję stropową. Jej przekrój i zastosowane zbrojenie powinien określić konstruktor budowlany, wykorzystując np. prefabrykowane belki stropowe. Szerokość belki musi odpowiadać grubości ścianki działowej, dzięki czemu po otynkowaniu uzyska się jednolitą powierzchnię przegrody. Końce belki wzmacniającej należy osadzić na głębokość ok. 10 cm w ścianach nośnych, a murowaną ściankę działową kotwić do muru przy pomocy płaskowników, osadzonych w spoinach co ok. 50 cm.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

aktualizacja: 2017-01-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni jego wybór zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i późniejszy ...
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl Na stronie leca.pl w zakładce "Dla projektanta" uruchomiony został nowy dział Kalkulatory. Zawiera bezpłatne, profesjonalne narzędzia multimedialne ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze