Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Remont stropu - trzy rozwiązania ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Remont starego domu to fascynująca wędrówka po technologiach i materiałach z minionych lat. Odkrywając kolejne warstwy stropu natrafiamy na różne rozwiązania wynikające z ówczesnych realiów budowlanych. Każdy z zastosowanych wtedy materiałów spełniał w stropie określoną funkcję: izolacyjną lub konstrukcyjną.

Remont stropu - trzy rozwiązania

Dawne technologie

Dawniej, w stropach, jako zasypki izolacyjne i wypełniające stosowano polepy z gliny, wapna i trocin, a później zasypki z gruzu lub żużla. Na wierzchu układano deski lub podkłady betonowe. Co z tym zrobić podczas remontu?

Do pobrania Poradnik Wykonawcy

Problemy do rozwiązania

 • Wymiana zasypek izolacyjnych

Stare ciężkie zasypki dokładnie rozkładały się pomiędzy belkami stropowymi skutecznie izolując akustycznie strop. Obecnie nie zawsze jest możliwe szczelne ułożenie płyt ze styropianu lub wełny. Materiały te są skuteczne w pełnych rozwiązaniach systemowych, które sprawdzają się przy wykonywaniu nowego stropu.

 • Wyrównanie powierzchni stropu

Stare stropy drewniane często wykazują znaczne ugięcia. Spowodowane jest to między innymi dużym ciężarem polepy. Jeden metr kwadratowy takiego wypełnienia może ważyć nawet 150 kg. Aby zatrzymać dalsze ugięcie stropu i bezpiecznie móc go użytkować warto zmniejszyć obciążenie w stropie wprowadzając materiał lżejszy, a równie skutecznie izolujący.

Rozwiązanie dla każdego remontowanego stropu

Leca® KERAMZYT to lekkie ceramiczne kruszywo, które może być zastosowane przy remoncie każdego stropu. Jako materiał niepalny stanowi barierę przeciwogniową, jako materiał o wewnętrznej porowatej strukturze pomaga zapewnić odpowiednią izolacyjność akustyczną. W zależności od granulacji keramzyt jest od dwóch do czterech razy lżejszy niż stare polepy, zasypki z gruzu lub żużla.

Remont stropu WPS

W stropie WPS Leca® KERAMZYT stanowi wypełnienie oraz podłoże pod płyty suchego jastrychu. Eliminuje to wszystkie mokre prace skracając tym samym czas realizacji.

Strop WPS Leca® KERAMZYT
 1. Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L
 2. Leca® KERAMZYT podsypkowy
 3. Płyty suchego jastrychu

Zobacz więcej o remoncie stropu WPS

Remont stropu Kleina

W stropie Kleina Leca® KERAMZYT dokładnie wypełnia przestrzeń między belkami i pozwala na ułożenie klasycznej izolacji akustycznej oraz szlichty cementowej.

Strop Kleina Leca® KERAMZYT
 1. Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L
 2. Pianka poliuretanowa, wełna lub styropian
 3. Szlichta cementowa

Zobacz więcej o remoncie stropu Kleina

Remont stropu drewnianego

W stropie drewnianym Leca® KERAMZYT izoluje akustycznie i poziomuje ugięty strop.

Strop drewniany Leca® KERAMZYT
 1. Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L
 2. Leca® KERAMZYT podsypkowy
 3. Płyty suchego jastrychu

Zobacz więcej o remoncie stropu drewnianego

Remont stropu drewnianego "krok po kroku"

Należy usunąć ciężki materiał zalegający w stropie, czyli tzw. polepę, i w to miejsce ułożyć lżejszy materiał (ale nie za lekki). Zbyt lekki materiał w stropie nie zapewni nam właściwej izolacyjności akustycznej. Optymalnym materiałem na wymianę jest keramzyt. To lekkie, ceramiczne, porowate kruszywo jest w stanie stworzyć odpowiednią barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto pomoże skutecznie wypoziomować strop, czyli zniwelować efekt ugięcia. Dodatkowo na podsypce z odpowiedniego keramzytu można układać płyty podłogowe suchego jastrychu, a na nich każdy rodzaj posadzki, np.: wykładzinę, panele, płytki ceramiczne.

Remont stropu drewnianego "krok po kroku"

 1. Usuwamy warstwy starego stropu aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem
 2. Na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności
 3. Układamy Leca® KERAMZYT izolacyjny M przy grubości warstwy do 9 cm, lub izolacyjny L przy większych grubościach*
 4. Wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm
 5. Z Leca® KERAMZYTU podsypkowego wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm
 6. Układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu
 7. Wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp.
 8. Od spodu stropu mocujemy wełnę mineralną
 9. Następnie montujemy ruszt metalowy
 10. Wykonujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych)

Przedstawione rozwiązanie pozwala na odciążenie stropu, wyrównanie jego płaszczyzny i uzyskanie izolacyjności akustycznej przewyższającej o około 20% wymagania normowe.

* do warstwy z Leca® KERAMZYTU izolacyjnego M lub L można dodać ok. 20% drobnoziarnistego Leca® KERAMZYTU izolacyjnego S lub podsypkowego, który dodatkowo doszczelni akustycznie keramzytowe wypełnienie w stropie.

Więcej informacji na www.leca.pl

Logotyp Leca

aktualizacja: 2017-04-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Obmurówka cokołu domu, wykonana z łupanych bloczków, jest już mocno zabrudzona i trzeba ją oczyścić. Oprócz zwykłych zanieczyszczeń na fragmentach elewacji pojawiły się mchy i glony trudne do oderwania od podłoża. Po oczyszczeniu chcieliśmy pomalować cokół. Jak to zrobić i czym go pokryć?

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x