Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Obmurówka cokołu domu, wykonana z łupanych bloczków, jest już mocno zabrudzona i trzeba ją oczyścić. Oprócz zwykłych zanieczyszczeń na fragmentach elewacji pojawiły się mchy i glony trudne do oderwania od podłoża. Po oczyszczeniu chcieliśmy pomalować cokół. Jak to zrobić i czym go pokryć?

Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Odpowiedź eksperta: Wstępne czyszczenie trzeba przeprowadzić przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, która powinna usunąć wszystkie zanieczyszczenia powierzchniowe. Jeżeli cokół ma strukturę porowatą, zbliżoną do piaskowca, konieczne może być również pozbycie się zanieczyszczeń strukturalnych poprzez usunięcie cienkiej warstewki zwietrzałego materiału.

Ze względu na rozwiniętą, łupaną powierzchnię elewacji, skutecznie proces ten można przeprowadzić jedynie przez piaskowanie na mokro agregatem ciśnieniowym. Zastępczo można spróbować zlikwidować te zanieczyszczenia metodami chemicznymi – przy pomocy np. preparatów do usuwania glonów czy czyszczenia elewacji kamiennej.

Oczyszczony cokół powinien zostać zaimpregnowany preparatem ograniczającym wnikanie zanieczyszczeń w strukturę (na ogół na bazie szkła wodnego), który trzeba też zastosować jako podkład pod farbę elewacyjną. Wskazane jest użycie farby silikatowej bądź silikonowo-silikatowej, charakteryzującej się większą odpornością na wodę opadową i zdolnością do samooczyszczania.

Jarosław Antkiewicz
fot. Kärcher

aktualizacja: 2017-04-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni jego wybór zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i późniejszy ...
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl
Nowy dział Kalkulatory na stronie Leca.pl Na stronie leca.pl w zakładce "Dla projektanta" uruchomiony został nowy dział Kalkulatory. Zawiera bezpłatne, profesjonalne narzędzia multimedialne ...
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze