Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Wybór technologii budowy ściany zewnętrznej

Zastanawiając się nad budową własnego domu, wiele uwagi poświęca się ścianom zewnętrznym. Mimo że zwykle stanowią zaledwie dziesiątą część wartości całego budynku, w dużej mierze przesądzają o jego wyglądzie, trwałości oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Dlatego każdy chce znaleźć odpowiedź na pytanie: z jakiego materiału wybudować ściany, żeby dom był jednocześnie atrakcyjny i tani w użytkowaniu?

Materiały na ściany zewnętrzne
(fot. Ceramika Harasiuki)

W artykule zajmujemy się tylko najpowszechniej stosowanymi technologiami murowymi

W kręgu cywilizacji europejskiej ściany domów od dawna budowano przede wszystkim z drewna oraz kamienia, ale także z ziemi, suszonej gliny, trzciny, no i oczywiście cegły ceramicznej. Jednak ubiegły wiek przyniósł w tej dziedzinie ogromny postęp i zaczęto wykorzystywać beton, gips, stal, szkło, a nawet tworzywa sztuczne.

Wobec stałego wzrostu cen nośników energii tworzy się nowe technologie, których wykorzystanie ma przynieść ogromne korzyści – głównie oszczędność pieniędzy lub czasu.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zazwyczaj nie są to technologie lub materiały sprawdzone w długim okresie użytkowania (np. kilkadziesiąt lat). Dlatego ich wybór zawsze będzie obarczony pewnym ryzykiem. Może z tego powodu w naszym kraju tak dużym powodzeniem cieszą się tradycyjne metody budowy domów.

Wybór technologii a sposób prowadzenia budowy

To szczególnie ważne, gdy budowę domu chce się prowadzić sposobem gospodarczym. Wtedy właściciel często jest wykonawcą wielu robót, a prace zlecone fachowcom zwykle sam ocenia i kontroluje, pełniąc w ten sposób obowiązki inspektora nadzoru. W takim przypadku powinno się wybierać rozwiązania jak najprostsze i powszechnie znane, gdzie ryzyko popełnienia błędu jest stosunkowo niewielkie.

Nowoczesne technologie wymagają od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia, a to trudno uzyskać i wyegzekwować na niewielkich budowach domów jednorodzinnych
Wskazana jest technologia tolerująca pewne niewielkie niedociągnięcia – np. lepiej murować ścianę na zwykłą zaprawę i grube spoiny niż na zaprawę klejową, której stosowanie wymaga od wykonawcy dużej dokładności i precyzji.

Od takich rozterek jest wolny ktoś powierzający budowę fachowej firmie i zatrudniający inspektora nadzoru. Wtedy stopień skomplikowania zastosowanych rozwiązań jest mniej istotny; ważne, by technologia była jak najlepsza, a uzyskany efekt zadowalający.

Która ściana lepsza?

Przykład ściany trójwarstwowej wykonanej z wyrobów wapienno-piaskowych
Przykład ściany trójwarstwowej wykonanej z wyrobów wapienno-piaskowych

Znając parametry, jakie powinna spełniać ściana zewnętrzna domu, oraz wiedząc, jak będzie realizowana budowa, można się zastanowić nad tym, jaki typ przegrody będzie najbardziej korzystny w konkretnym przypadku.

Ściana trójwarstwowa wydaje się być rozwiązaniem najlepszym.

Dzięki temu, że każda warstwa pełni odrębną funkcję, spełnia wszystkie stawiane przed nią wymagania. Warstwa wewnętrzna, czyli nośna, zapewnia dużą wytrzymałość, trwałość oraz izolacyjność akustyczną. Poza tym dobrze akumuluje ciepło. Odrębna warstwa izolacyjna gwarantuje bardzo dobre właściwości cieplne nie tylko muru, ale też nadproży i wieńców stropowych.

Usuwa więc ryzyko powstania mostków cieplnych. Szczelina wentylacyjna zapewnia optymalny poziom wilgotności. Natomiast zewnętrzna warstwa osłonowa nadaje domowi atrakcyjny wygląd, ma też spory udział w trwałości przegrody, jej izolacyjności akustycznej, a także w zapewnieniu bardzo korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Poprawnie zaprojektowana i wykonana ściana trójwarstwowa jest paroprzepuszczalna, mrozoodporna oraz w dużym stopniu odporna na żywioły, szczególnie na ogień i wiatr. Poza tym wcale nie musi być droga, jeśli wykończenie zewnętrzne stanowi tradycyjny tynk lub ścianka z cegieł wapienno-piaskowych.

Jej grubość jest taka, jak ścian jednowarstwowych o porównywalnej izolacyjności cieplnej i niewiele większa niż ścian dwuwarstwowych. Natomiast nieco większy ciężar właściwie nie ma żadnego znaczenia ani podczas transportu materiałów, ani murowania, a tym bardziej podczas użytkowania budynku.

Przykład ściany dwuwarstwowej wykonanej metodą lekką suchą
 Przykład ściany dwuwarstwowej wykonanej metodą lekką suchą

Ściana dwuwarstwowa wykonana metodą lekką suchą jest prawie tak dobra jak trójwarstwowa. Dzięki oddzieleniu okładziny elewacyjnej od warstwy izolacji cieplnej i podobnej warstwie nośnej zachowuje niemal wszystkie cechy ściany trójwarstwowej.

Jest jedynie mniej trwała i nie tak odporna na ogień oraz wiatr. Natomiast dzięki lekkiej, najczęściej możliwej do zdemontowania elewacji, o wiele łatwiej ją naprawić – np. wysuszyć po powodzi.

Ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest na tyle łatwa do wykonania, że wiele prac można przeprowadzić samodzielnie, obniżając w ten sposób koszty robocizny. Jest to rodzaj ścian najbardziej korzystny dla osób budujących dom sposobem gospodarczym.

Ściana dwuwarstwowa wykonana metodą lekką mokrą nie ma już tak dobrych wszystkich parametrów. Oczywiście, zwykle ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną, ale nie akustyczną. Najczęściej nie jest paroprzepuszczalna, ani odporna na żywioły (oprócz warstwy nośnej, bo ocieplenie zawsze ulegnie zniszczeniu).

Technologia wykonania ścian dwuwarstwowych metodą lekką mokrą wymaga zaangażowania doświadczonej ekipy; inaczej łatwo o popełnienie wielu błędów
Cienka warstwa tynku, ułożona na miękkiej warstwie termoizolacji, jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Innym mankamentem jest to, że łatwo dostępna izolacja cieplna jest ulubionym miejscem zakładania gniazd przez owady oraz gryzonie.

Poza tym ta technologia wymaga zaangażowania doświadczonej ekipy; inaczej łatwo o popełnienie wielu błędów. Jednak ten rodzaj ściany ma również zalety, jak np. stosunkowo niewielką grubość, czy dobrą akumulacyjność cieplną.

 Przykład ściany dwuwarstwowej wykonanej metodą lekką mokrą
 Przykład ściany dwuwarstwowej wykonanej metodą lekką mokrą

Ściana jednowarstwowa – stosowane do jej wznoszenia materiały zwykle są produktami o parametrach przeciętnych, ale często zadowalających. Niestety, koszt wybudowania dobrych (ciepłych) ścian jednowarstwowych wcale nie jest niski, a prostota wykonania iluzoryczna.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowegoPrzykłady ścian jednowarstwowych
Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowegoPrzykłady ścian jednowarstwowych

Nowoczesne technologie wymagają bowiem od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia, a to trudno uzyskać i wyegzekwować na niewielkich budowach domów jednorodzinnych.

Poza tym poprawne wykonanie (ocieplenie) nadproży i wieńców stropowych wcale nie jest takie łatwe i dość często powstają w tych miejscach mostki cieplne. O dozbrojeniu fragmentów podokiennych, zapobiegającym pękaniu ścian, niewielu wykonawców wie, a jeszcze mniej stosuje je w praktyce.

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-04-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A ja chcę materiał TANI i mocny, i trwały. Buduję tanio i wychodzę z założenia , że ściana ma być ścianą, mocna i prosta ,a za ocieplenie odpowiada izolacja, czyli dla mnie styropian.

Jeden domek mam z maxa na 19cm , obłożony 10cm styropianu i zobaczymy co będzie tej zimy. Jednak Max mnie nie powala, Jego atuty to dostępność i niska cena. Ja chciałbym jednak SILKI 18cm .

Chciałbym podyskutować o pióra wpustach w silce, i o knałach wewnętrznych, czy rzeczywiście się przydają przy prowadzeniu instalacji.

k160

24 Lip 2010, 18:04

Kurcze wyglada to na reklama cegiel. A moi rodzice maja dom z suporexu, ocieplony z dwoch stron styropianem (pewnie jedna by wystarczyla), na zew siding, wewnatrz plyty k-g, bo nie mieli pieniedzy na lepsze materialy, ale dom jest cieply i suchy, a jak jestem na podworku i cos chce to niestety musze wejsc do domu, bo jak krzycze to nikt mnie nie slyszy. Cuda wianki z tymi materialami, a i tak wazne sa fundamenty i wylewki i ich zabezpieczenie przed wilgocia a takze wentylacja. Jak ktos nie ma pojecia o robocie i sie bierze za nia to spiepszy najlepszy material..

Gość: fachowosc i solidnosc podstawa

24 Lip 2010, 17:36

Polecam cegłę szlifowaną EDER IZO 44 o przenikalności U=0,22! Super cegła są jeszcze cieplejsze nawet o U=016!!!! To niesamowite cegły zadna sciana 2 i 3 warstwowa takich parametrów nie ma! Moim zdaniem nic nie pobije cegieł EDER, mają najniższy współczynnik przenikalności cieplnej ZE WSZYSTKICH MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, szybko się z nich muruje zwłaszcza z cegieł szlifowanych! Są niesamowicie wytrzymałe i żadna ekipa z nich murując nie schrzani i nie narobi mostków cieplnych! Jak by ktoś był zainteresowany to polecam ten sklep dostarcza pełna gamę wyrobów firmy na terenie całej Polski: REMAG CEGŁY EDER można tam zamówić cegły na ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz wysokowytrzymałe stropy EDER oraz inne rodzaje cegieł. Szczerze powiedziawszy porównując jakość tych cegieł do innych oraz jej walory to tak jakby porównywać Mercedesa do dużego fiata! I cenowo też nie są takie straszne, co prawda, nie są najtańsze jak inne byle jakie byle tylko były tanie pustaki Wienerbergera, Robena, Ytungów i innych podobnych rzeczy, zaś cegły EDER to średnia cena plus super jakość i najniższy współczynnik przenikania ciepła poniżej U=0,3 w przedziale od U=0,15 do 0,29!!! Dziś to bym je kupił nawet gdyby były jeszcze droższe, bo jakość to jakość a dzięki ich właściwościom to też pewność domu i OGROMNE oszczędności na ogrzewaniu, ale też NIESAMOWITA ATMOSFERA! Wprost niesamowite wartości! Konkurencja z innych cegieł nawet się do takich wartości nie zbliża. Ja byłem zachwycony! :-)))))) Jak powiedziałem ja POLECAM płacę MNIEJ ZA OGRZEWANIE (a ogrzewanie to aż 2/3 rocznych kosztów utrzymania domu!) niesamowite oszczędności od 2 lat a jak pomyślę, że to tak już na zawsze to tylko współczuję tym którzy nie wybudowali domów z tej cegły! A co najlepsze NIE TRZEBA DOMU OCIEPLAĆ STYROPIANEM! ściana oddycha a jej ciepłota jest lepsza niż tradycyjnego muru 25cm plus 15-20 cm styropianu! Te wartości biją na głowę nasze przestarzałe podejście. Aż się boję pomyśleć co bym wybudował i z jakich materiałów gdybym nie trafił do dobrego doradcy z tego sklepu! A dom PERFEKCYJNY, atmosfera w nim NIESAMOWITA! Dzieci nie maja już objawów alergii, no jednym słowem te cegły to najlepsze co nas spotkało. Jeśli więc zastanawiacie się nad budową domu to TYLKO CEGŁY I STROPY EDER w tym sklepie u bezpośredniego przedstawiciela handlowego na Polskę (wystarczy wpisać w google): REMAG CEGŁA EDER to pełny profesjonalizm i 100% zaufania do tych ludzi, gdybym budował drugi dom to tylko z tych cegieł i tylko z ta firmą, dla mnie profesjonalizm to podstawa bo dom buduje się RAZ W ŻYCIU i jak się go zbuduje z byle czego to, to będzie byleco A NIE DOM! Z doświadczenia wiem że można oszczędzać na wszystkim ale nie na MATERIAŁACH BUDOWLANYCH CZYLI CEGŁACH BEDACYCH PODSTAWĄ NASZEGO DOMU! Tego już nie zmienimy jeśli dojdziemy do wniosku że jednak nie są one dobre! Więc JAKOŚĆ TO PODSTAWA! Można odpuścić sobie jacuzzi ale oszczędności na ogrzewaniu, zdrowych i oddychających ścian, brak wilgoci, pleśni, zdrowo klimatu NIE MOŻNA SOBIE ODPUŚCIĆ, bo w domu żyjemy całe nasze życie! :-))) Mówię wam ja i moja małżonka jesteśmy niesamowicie zadowoleni i szczęśliwi mając taki wspaniały dom z tej najlepszej cegły na rynku! :-) Pozdrawiamy Gregor i Weronika.

Gość: Gregor i Weronika

21 Cze 2010, 03:04

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak układać podłogę z desek na stropie?

Odpowiedź eksperta: Podłogi z desek drewna iglastego układane są najczęściej na drewnianych konstrukcjach stropowych - głównie na poddaszu. Można je również ułożyć na stropach betonowych, mocując je do drewnianych legarów. Deski podłogowe nie powinny być szersze niż 12-14 cm, gdyż szerokie łatwiej się paczą i na stykach powstają szpary. Grubość desek uzależniona jest od odległości między legarami i przewidywanego obciążenia, nie powinna być mniejsza niż 25 mm.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe