Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Stropy betonowe (stropy gęstożebrowe)

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosowane są stropy betonowe (gęstożebrowe). Są jednym z najważniejszych elementów budynku - przenoszą obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, muszą więc być odpowiednio wytrzymałe.

Stropy pełnią też inne funkcje – są przegrodami akustycznymi między piętrami. Te, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych (np. strop nad piwnicą, garażem lub nad ostatnią kondygnacją mieszkalną w budynku z nieogrzewanym poddaszem) muszą dodatkowo zapobiegać ucieczce ciepła.

W razie pożaru powinny utrudnić rozprzestrzenianie się ognia na sąsiednie kondygnacje. Wybór rodzaju stropu leży po stronie projektanta, jednak dobrze będzie jeżeli sami też będziemy mieli wiedzę na ten temat.

Pustak Ackermana oraz pustak Ceram
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice).

Stropy betonowe

W budownictwie jednorodzinnym najbardziej rozpowszechnione są stropy gęstożebrowe. Żebra są w nich rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów – stąd ich nazwa.

Elementami nośnymi (przenoszącymi obciążenie) są żelbetowe belki o rozstawie nie przekraczającym 90 cm, najczęściej jednak rozstaw żeber wynosi 40-60 cm. Belki mogą być przygotowywane na budowie lub prefabrykowane. Najbardziej rozpowszechnione są stropy z trwałymi i sztywnymi elementami wypełniającymi. Mogą to być pustaki ceramiczne, żwirobetonowe, żużlobetonowe, gruzobetonowe, z betonu lekkiego, ze styropianu, gipsowe itp.

Spotyka się też stropy gęstożebrowe bez wypełnienia – wykonywane na budowie w odpowiednich deskowaniach lub formach.

Górną częścią stropu gęstożebrowego jest płyta betonowa wykonywana na budowie – tak zwany nadbeton. Zabezpiecza on pustaki przed uszkodzeniem i jest podkładem pod podłogę. Płyta ma grubość 3-7 cm. Całkowita grubość stropu – 23-35 cm – zależy od grubości płyty i wysokości pustaków.

Ze względu na sposób wykonania stropy gęstożebrowe dzielimy na monolityczne – betonowane w całości na budowie oraz monolityczno-prefabrykowane – belki są przygotowywane u producenta (ich długość jest dostosowana do standardowych rozpiętości: 240, 300, 420, 480, 540, 600 cm).

Elementy stropu są stosunkowo lekkie (prefabrykowana belka dł. 6 m waży 80-90 kg, pustak – 11-18 kg), dzięki czemu nie ma potrzeby używania specjalistycznego sprzętu. W przypadku stropów z żebrami wykonywanymi na budowie konieczne jest deskowanie.

Strop Teriva
Strop Teriva
Teriva – prefabrykowane żebra mają postać belek kratownicowych o rozpiętości 1,2-8 m. Ich zbrojenie jest zabetonowane w stopkach betonowych. Można zamówić belki o dowolnej długości i zbrojeniu zgodnym z indywidualnym projektem technicznym. Wypełnieniem tego rodzaju stropu są pustaki z betonu zwykłego lub lekkiego (np. komórkowego).

Strop Fert
Strop Fert
Fert – zbrojenie żeber w tym stropie jest zabetonowane w kształtkach ceramicznych. Belki mają rozpiętość 2,7-6 m, z gradacją co 30 cm. Wypełnieniem są pustaki ceramiczne.

Strop typu Ceram
Strop typu Ceram
Ceram – są to stropy ze stalowych belek kratownicowych zabetonowanych w ceramicznych kształtkach, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych wykonywane na budowie. Produkowane są belki o rozpiętości 2,4-7,2 m, z gradacją co 30 cm. W stropach przeznaczonych do przenoszenia większych obciążeń, w których wysokość żebra musi być powiększona, na górnej powierzchni pustaków układa się pasy płyt styropianowych.

Strop Porotherm
Strop Porotherm (rys. Wienerberger)
Porotherm – ma konstrukcję podobną do stropów Fert i Ceram, ale inne wymiary i kształt pustaków. Belki mają rozpiętość 1,75-8,25 m.

Strop Ackermana
Strop Ackermana
Ackerman – jest to popularny strop gęstożebrowy monolityczny, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych Ackermana. Żebra mają rozstaw 31 cm. Wysokość pustaków zależy od rozpiętości stropu (im większa rozpiętość oraz obciążenie stropu, tym wyższe pustaki) i wynosi 15, 18, 20 lub 22 cm. Strop ten betonuje się na budowie łącznie z górną płytą o grubości 3 cm.

aktualizacja: 2009-09-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ytong także może być ciekawą alternatywą.....

Gość: thomas

17 Maj 2010, 14:53

TEZ TAK UWAŻAM ZE TERIVA jest ok

TERMINATORsiemianowice

24 Gru 2008, 10:17

wdł mnie najlepiej stosować terivkę, chodzi io dostepność (spotykana bardziej niż Fert) i cene(tańsza niż Porotherm).polecam

Gość: MICHAL LUBAR

23 Gru 2008, 23:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne
Buduj z thermomuru - korzystaj z dopłat
Buduj z thermomuru - korzystaj z dopłat Nowoczesność i gwarancja ponadprzeciętnej energooszczędności to krótka charakterystyka systemu thermomur – technologii budowy ścian ...
Belkowo-pustakowy strop spężony MASTER
Belkowo-pustakowy strop spężony MASTER System Stropowy MASTER jest odmianą stropu gęstożebrowego, którego głównym atutem jest możliwość stropowania o wiele większych powierzchni, ...
Nowa odsłona strony ytong-silka.pl
Nowa odsłona strony ytong-silka.pl Marki Ytong, Silka i Multipor zyskały nową, przebudowaną stronę internetową. Nowoczesny i rozbudowany serwis o przejrzystej szacie graficznej ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe