Jak uniknąć skrzypienia podłogi na poddaszu w domu drewnianym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak uniknąć skrzypienia podłogi na poddaszu w domu drewnianym?

Odpowiedź eksperta: Drewniane konstrukcje stropowe bez dodatkowej izolacji akustycznej nie zapewniają dostatecznego wyciszenia dźwięków, a na dodatek same mogą stać się źródłem nieprzyjemnego skrzypienia. Przede wszystkim strop taki musi mieć dostateczną sztywność, aby pod obciążeniem belki nie uginały się.

aktualizacja: 2024-01-26 11:44:02

Deskowanie przybijane od wierzchu belek układa się na pasach elastycznej wykładziny, a między poszczególnymi deskami pozostawia się kilkumilimetrowe odstępy. Takie rozwiązanie eliminuje bezpośredni styk różnych elementów drewnianych i zapobiega skrzypieniu pod wpływem obciążenia i zmian wilgotności powietrza.

Na tak przygotowanym podkładzie rozkłada się 3-4 milimetrową gąbkę poliuretanową, jako amortyzator pod płyty OSB lub gipsowo-włókninowe, które będą podłożem pod ostateczne pokrycie z dowolnego materiału posadzkowego (parkietu, wykładziny, terakoty itp.).

Wolną przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną o gęstości powyżej 80 kg/m3 pozostawiając 2-3 cm luzu pod deskowaniem. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed ewentualnym wypadnięciem, mocując od spodu belek siatkę lub rozciągnięty zygzakiem sznurek. Ostateczne wykończenie od spodu drewnianego stropu to zamontowanie sufitu podwieszanego z zachowaniem zasad, takich jak przy montażu na stropach betonowych.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Stropy drewniane - schemat budowy

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image