Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Aktualności

Precyzyjnie murowana nadzieja

W pierwszą sobotę kwietnia, w podwarszawskim Józefosławiu, ruszyła kolejna budowa fundacji Habitat for Humanity. Pierwsze bloczki wmurowali przedstawiciele rodzin, partnerów i sponsorów budowy, wolontariuszy oraz mediów. Kolejny dom nadziei pnie się do góry, by mogło w nim zamieszkać sześć potrzebujących rodzin.
SOLBET, Wiceprezes Teresa Kempara - Małecka
Teresa Kempara – Małecka, wiceprezes SOLBETU

Sobotnie przedpołudnie 5 dnia kwietnia zgromadziło na placu budowy wszystkich, którzy zdecydowali się mieć swój wkład przy powstaniu tego domu. Obecni byli przede wszystkim przyszli gospodarze tego miejsca i to oni wmurowali pierwszy bloczek. W ślad za nimi poszli partnerzy budowy.

Precyzja i wspólna praca

Zalety systemu SOLBET najwyraźniej widać przy pracy. System jest bardzo prosty i jak pokazuje przykład tej budowy, pozwala łatwo i szybko budować, nawet "niedzielnym" wykonawcom. Przeszło dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy, pod czujnym okiem fachowców, w błyskawicznym tempie wznosiła kolejne warstwy pierwszych ścian.

Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBET (fot. 1), a za jej plecami w pełnej gotowości już czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cm (fot. 2). Po kilkunastu sekundach bloczek był wmurowany. Kolejną czynność wykonywała kobieta z poziomicą i gumowym młotkiem – na co dzień narzędziami jej pracy są telefon i komputer, ale to nie przeszkadzało, by z pomocą fachowca mogła sprawdzić wypoziomowanie ściany równie precyzyjnie, jak najdoskonalszy murarz. Na koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu (fot. 3) i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy (fot. 4). Wszystko zorganizowane jak w zegarku.

Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBETW pełnej gotowości czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cmNa koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu...i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy
 fot. 1 fot. 2 fot. 3 fot. 4

Budowanie z wędką

Będzie to już drugi dom habitatowski na ul. Ogrodowej 3 – pierwszy powstał w 2005 roku. Nowy dom budowany jest według identycznego projektu. Wiosną 2009 roku zamieszkają w nim rodziny, które zostały wybrane z wielu zgłoszeń, najpełniej spełniając habitatowskie kryteria.

Przy wyborze rodzin Habitat for Humanity kieruje się trzema podstawowymi kryteriami: potrzebą mieszkaniową (złe warunki mieszkaniowe, brak mieszkania), zdolnością spłacania miesięcznych nieoprocentowanych rat (dochody stałe, ale zbyt niskie, aby samodzielnie rozwiązać problem mieszkaniowy) oraz aktywnością rodziny i jej gotowością do współpracy (Habitat pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc).

Danie komuś ryby nie wystarczy, potrzebna jest wędka. Wierność tej zasadzie jest gwarancją pomocy mądrej i długofalowej.

Docinanie bloczka
Mieszanie zaprawy
Wspólne zdjęcie po pracy
Docinanie bloczka
 Mieszanie zaprawyWspólne zdjęcie po pracy

Zakończenie budowy drugiego domu w Józefosławiu planowane jest na wiosnę 2009 roku. Od momentu wprowadzenia się do nowego domu rodziny zaczną spłacać koszt budowy w nieoprocentowanych ratach rozłożonych na 20 lat.


Habitat for Humanity to pozarządowa dobroczynna organizacja, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia ubogim rodzinom. Mieszkania budowane są dla rodzin, które nie mają miejsca do życia lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm.

Domy budowane przez Habitat for Humanity powstają dzięki rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom i organizacjom habitatowskim z innych krajów. Koszt budowy lub remontu rodzina spłaca w nieoprocentowanych ratach. Pieniądze pochodzące ze spłat od rodzin, a także darowizny, tworzą Fundusz dla Ludzkości pozwalający na budowanie następnych domów.

Od 30 lat istnienia organizacja zbudowała już ponad 200 000 domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla miliona ludzi. W Polsce Habitat for Humanity pomógł ponad 150 rodzinom, kolejne mieszkania są budowane i remontowane.

 

Firma powiązana: SOLBET
aktualizacja: 2008-04-17

Dodaj komentarz

Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Czy ściany szczytowe wymagają usztywniania?

Odpowiedź eksperta: Ściana szczytowa, czyli trójkątny fragment bocznej ściany zewnętrznej, nad którą będzie dach dwuspadowy, przed wykonaniem więźby dachowej może być narażony na wywrócenie przez podmuchy silnego wiatru.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze