Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Aktualności

Precyzyjnie murowana nadzieja

W pierwszą sobotę kwietnia, w podwarszawskim Józefosławiu, ruszyła kolejna budowa fundacji Habitat for Humanity. Pierwsze bloczki wmurowali przedstawiciele rodzin, partnerów i sponsorów budowy, wolontariuszy oraz mediów. Kolejny dom nadziei pnie się do góry, by mogło w nim zamieszkać sześć potrzebujących rodzin.
SOLBET, Wiceprezes Teresa Kempara - Małecka
Teresa Kempara – Małecka, wiceprezes SOLBETU

Sobotnie przedpołudnie 5 dnia kwietnia zgromadziło na placu budowy wszystkich, którzy zdecydowali się mieć swój wkład przy powstaniu tego domu. Obecni byli przede wszystkim przyszli gospodarze tego miejsca i to oni wmurowali pierwszy bloczek. W ślad za nimi poszli partnerzy budowy.

Precyzja i wspólna praca

Zalety systemu SOLBET najwyraźniej widać przy pracy. System jest bardzo prosty i jak pokazuje przykład tej budowy, pozwala łatwo i szybko budować, nawet "niedzielnym" wykonawcom. Przeszło dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy, pod czujnym okiem fachowców, w błyskawicznym tempie wznosiła kolejne warstwy pierwszych ścian.

Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBET (fot. 1), a za jej plecami w pełnej gotowości już czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cm (fot. 2). Po kilkunastu sekundach bloczek był wmurowany. Kolejną czynność wykonywała kobieta z poziomicą i gumowym młotkiem – na co dzień narzędziami jej pracy są telefon i komputer, ale to nie przeszkadzało, by z pomocą fachowca mogła sprawdzić wypoziomowanie ściany równie precyzyjnie, jak najdoskonalszy murarz. Na koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu (fot. 3) i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy (fot. 4). Wszystko zorganizowane jak w zegarku.

Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBETW pełnej gotowości czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cmNa koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu...i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy
 fot. 1 fot. 2 fot. 3 fot. 4

Budowanie z wędką

Będzie to już drugi dom habitatowski na ul. Ogrodowej 3 – pierwszy powstał w 2005 roku. Nowy dom budowany jest według identycznego projektu. Wiosną 2009 roku zamieszkają w nim rodziny, które zostały wybrane z wielu zgłoszeń, najpełniej spełniając habitatowskie kryteria.

Przy wyborze rodzin Habitat for Humanity kieruje się trzema podstawowymi kryteriami: potrzebą mieszkaniową (złe warunki mieszkaniowe, brak mieszkania), zdolnością spłacania miesięcznych nieoprocentowanych rat (dochody stałe, ale zbyt niskie, aby samodzielnie rozwiązać problem mieszkaniowy) oraz aktywnością rodziny i jej gotowością do współpracy (Habitat pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc).

Danie komuś ryby nie wystarczy, potrzebna jest wędka. Wierność tej zasadzie jest gwarancją pomocy mądrej i długofalowej.

Docinanie bloczka
Mieszanie zaprawy
Wspólne zdjęcie po pracy
Docinanie bloczka
 Mieszanie zaprawyWspólne zdjęcie po pracy

Zakończenie budowy drugiego domu w Józefosławiu planowane jest na wiosnę 2009 roku. Od momentu wprowadzenia się do nowego domu rodziny zaczną spłacać koszt budowy w nieoprocentowanych ratach rozłożonych na 20 lat.


Habitat for Humanity to pozarządowa dobroczynna organizacja, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia ubogim rodzinom. Mieszkania budowane są dla rodzin, które nie mają miejsca do życia lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm.

Domy budowane przez Habitat for Humanity powstają dzięki rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom i organizacjom habitatowskim z innych krajów. Koszt budowy lub remontu rodzina spłaca w nieoprocentowanych ratach. Pieniądze pochodzące ze spłat od rodzin, a także darowizny, tworzą Fundusz dla Ludzkości pozwalający na budowanie następnych domów.

Od 30 lat istnienia organizacja zbudowała już ponad 200 000 domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla miliona ludzi. W Polsce Habitat for Humanity pomógł ponad 150 rodzinom, kolejne mieszkania są budowane i remontowane.

 

Firma powiązana: SOLBET
aktualizacja: 2008-04-17

Dodaj komentarz

Czy ściany szczytowe wymagają usztywniania?

Odpowiedź eksperta: Ściana szczytowa, czyli trójkątny fragment bocznej ściany zewnętrznej, nad którą będzie dach dwuspadowy, przed wykonaniem więźby dachowej może być narażony na wywrócenie przez podmuchy silnego wiatru.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online!
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online! Czas to pieniądz, a przy budowie domu liczy się każda mądrze zaoszczędzona złotówka. Pierwszy w Polsce internetowy system zamówień stropów ...
Nowa strona o keramzycie Leca®
Nowa strona o keramzycie Leca® Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło wiedzy o Leca® KERAMZYCIE. Znajdują się w nim informacje na temat właściwości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x