Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Stropy gęstożebrowowe - uwagi wykonawcze

Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się głównie stropy gęstożebrowe oraz płytowe. Natomiast stropy belkowe lub prefabrykowane wykonuje się znacznie rzadziej.
Tagi: beton, pustaki

Schemat realizacji opuszczonego wieńca
Schemat realizacji opuszczonego wieńca
Układanie belek – najkorzystniejszym sposobem oparcia belek stropowych jest metoda opuszczonego wieńca. Po prostu do ścian przymocowuje się wypoziomowane deski wystające 4 cm ponad ich wierzch.

Dzięki temu dolne zbrojenie wieńca można umieścić pod belkami. Wtedy powierzchnia muru, na której rozkładają się obciążenia jest większa o ponad 70% od podstaw belek opartych na ścianie.

Oczywiście najtrudniejsza do poprawnego ułożenia jest pierwsza belka, bo właściwe odstępy pomiędzy pozostałymi wyznaczają pustaki wstawione pomiędzy końcami belek.

 Precyzyjne ustawienie podpór pośrednich to gwarancja równego stropu
 Precyzyjne ustawienie podpór pośrednich to gwarancja równego stropu (fot. Prefbet Śniadowo)

Podpory montażowe – w stropach z żebrami kratownicowymi belki muszą być podparte podczas montażu i betonowania:

  • jedną podporą przy rozstawie ścian do 4,5 m,
  • dwiema podporami przy rozstawie ścian 4,5 - 6,0 m,
  • trzema podporami przy rozstawie ścian powyżej 6,0 m.
Odstępy pomiędzy podporami montażowymi nie mogą przekraczać 2 m. Dodatkowo w stropach o rozpiętości powyżej 4,8 m należy stosować wstępną strzałkę ugięcia. Dzięki temu po zabetonowaniu stropu i usunięciu podpór ugięcie stropu będzie minimalne. Przy rozstawie ścian do 6 m stosuje się 1 cm wstępnego ugięcia belek, a powyżej 6 m – 1,5-2 cm.

 Pustaki stropowe to najlepszy szablon do równego ułożenia belek
 Pustaki stropowe to najlepszy szablon do równego ułożenia belek (fot. Techbud)
Układanie pustaków – przeprowadza się w kierunku prostopadłym do belek stropowych, bo gwarantuje to ich równomierne obciążenie i ugięcie.

Wszystkie skrajne pustaki (przy wieńcach, żebrach, podciągach, wymianach) muszą być zadeklowane.

Jedno żebro rozdzielcze szerokości 7-10 cm stosuje się w stropach o rozpiętości powyżej 4,2 m, a dwa żebra przy rozpiętości przekraczającej 6 m.

Dzięki temu zapewniona jest właściwa współpraca belek stropowych oraz zwiększona sztywność stropu.W zbrojeniu wieńca stropowego najważniejsze jest właściwe zakotwienie prętów głównychDeklowanie skrajnych pustaków to oszczędność betonu i mniejszy ciężar stropuZdjęcie 1. W zbrojeniu wieńca stropowego najważniejsze jest właściwe zakotwienie prętów głównych

Zdjęcie 2. Deklowanie skrajnych pustaków to oszczędność betonu i mniejszy ciężar stropu

(fot. Wienerberger)

Zbrojenie – we współczesnych rozwiązaniach może być ograniczone tylko do żeber rozdzielczych (2 pręty główne średnicy 10 lub 12 mm oraz strzemiona w kształcie litery S z prętów grubości 4,5-6 mm) oraz wieńców stropowych (4 pręty główne średnicy 10-12 mm i strzemiona w rozstawie co około 30 cm). Zbrojenie wymianów, podciągów, czy wzmocnień przy schodach musi być wykonane zgodnie z projektem.

Żebro rozdzielcze konieczne w prawie każdym stropieŻebro rozdzielcze konieczne w prawie każdym stropie. Dodatkowe zbrojenie podporowe tylko w stropach o rozpiętości powyżej 6 m 

Betonowanie – strop przed zabetonowaniem musi zostać oczyszczony z liści, kawałków drewna, pustaków itp., a następnie obficie zwilżony wodą. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe wiązanie betonu, ponieważ woda znajdująca się w mieszance nie zostanie wchłonięta przez suche pustaki. Beton należy równomiernie rozprowadzać po stropie (w kierunku prostopadłym do belek stropowych) i nie wolno gromadzić go w jednym
miejscu.

Grubość warstwy nadbetonu w stropach gęstożebrowych to 3-6 cm
 Grubość warstwy nadbetonu w stropach gęstożebrowych to 3-6 cm

Pielęgnacja betonu
– głównie polega na ochronie świeżo zabetonowanego stropu przed nadmiernym wysuszeniem. W tym celu warto przykryć go folią (w pierwszej dobie), a co najmniej przez tydzień musi być polewany wodą przynajmniej 2 razy na dobę. Wtedy mamy gwarancję, że strop nie popęka i osiągnie zakładaną wytrzymałość. Podpory montażowe oraz wszelkie deskowanie można zdemontować najwcześniej po 2 tygodniach od momentu betonowania.

 

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-02-18

Zdaniem naszych Czytelników

a zapomniałem dopisac oparcie minimalne belki na murze w terivie to 8cm, ja daje 10cm i nie mam stresów na budowie

Gość michal lubar

23 Gru 2008, 23:35

do belki stropowej powyżej 6mb stosuje się w terivie siatki

Gość michal lubar

23 Gru 2008, 23:32

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ściany - mity i fakty

Dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia to główne decyzje związane z budową ścian zewnętrznych. Przy doborze technologii i materiałów na ściany murowane cena nie ma dużego znaczenia, bo w ogólnym koszcie całości domu, różnice będą niewielkie.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online!
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online! Czas to pieniądz, a przy budowie domu liczy się każda mądrze zaoszczędzona złotówka. Pierwszy w Polsce internetowy system zamówień stropów ...
Nowa strona o keramzycie Leca®
Nowa strona o keramzycie Leca® Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło wiedzy o Leca® KERAMZYCIE. Znajdują się w nim informacje na temat właściwości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x