Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?

Decyzja czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą będzie miała wpływ nie tylko na urodę wnętrz, ale i na łatwość utrzymania ścian w czystości.

Tynk gipsowy

(fot Baumit)

Efekt idealnie gładkiej powierzchni zapewni profesjonalnie wykonane poszycie ścian z płyt g-k lub g-w, wykończenie tynkiem gipsowym lub powleczenie tynków cementowo-wapiennych gładzią gipsową, cementowo-polimerową bądź polimerową (gatunek gładzi należy dobrać do rodzaju tynku).

Ściany przygotowane w ten sposób są doskonałym podłożem pod farby lub tapety. Niestety, im gładsza jest powierzchnia, tym łatwiej ją pobrudzić i tym bardziej widoczna jest plama. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku ścian nieznacznie nawet fakturowanych.

W domach pełnych dzieci i zwierzaków lepiej sprawdzają się zwykłe tynki cementowo-wapienne, tworzące fakturę drobnoziarnistego piasku. Niezależnie od wyboru producenta i rodzaju farby, znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości ściany wykończone „na wysoki połysk”, niż matowe. Połyskliwe powłoki są z reguły odporniejsze na ścieranie, a przy tym mniej się brudzą – kurz nie ima się bowiem ich gładkiej powierzchni.

Tynk fakturowanyTynk fakturowanyTynk fakturowany
Tynki fakturowane (fot. Bolix)

Jeżeli inwestor zdecyduje się na ściany z fakturą, to ma do wyboru: tynki i farby strukturalne, a także tapety przeznaczone do malowania, znane pod nazwą raufaza.

W przypadku mas tynkarskich oraz farb, uzyskany wzór zależy od ich składu oraz od narzędzi użytych do wykończenia (fakturowania). Mogą to być np.: wałki, pace zębate, ściereczki lub gąbki. Przetłoczenia tapet formowane są w rozmaite wzory: roślinne, geometryczne lub naśladujące gruby splot tkaniny.

Niezwykle ciekawe efekty można uzyskać stosując tzw. tapety natryskowe, czyli tynki japońskie. Te masy tynkarskie wzbogacone są naturalnymi dodatkami (drobnymi strzępkami bawełny, jedwabiu czy włókien celulozy). Tynki japońskie są wprawdzie dość drogie, ale mają też unikalną właściwość – gdy już się „opatrzą”, można zdjąć je ze ściany na mokro, a następnie ułożyć od nowa formując odmienną powierzchnię. Ściany z fakturą nie są jednak propozycją dla osób uczulonych na kurz i roztocza, ponieważ bardzo trudno utrzymać je w czystości. Osiadaniu kurzu sprzyjają szczególnie matowe powłoki z głębokimi wytłoczeniami.

Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się odnawiać fakturowaną ścianę farbą, to z całą pewnością zużyjemy jej więcej niż w przypadku ściany gładkiej. Z drugiej strony, to właśnie faktura pozwala skutecznie maskować wszelkie nierówności (od drobnych ubytków czy grudek tynku, po nieznaczne krzywizny samej ściany).

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-03-15

Zdaniem naszych Czytelników

Tak to jest szanowny gościu: naucz się pisać zanim sie człowiek zacznie mądrzyć lepiej, żeby najpierw sprawdził. Intuicyjnym wyczuciem języka można sobie narobić niezłego ooooooooooooooooooooobciachu.

KAROI

08 Lip 2009, 08:06

Nie słyszałem co prawda, żeby ktoś mówił wykończać... Obie formy są poprawne: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=wyka%F1cza%E6

Gość Maksymilian

08 Lip 2009, 07:50

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Jakie zaprawy są polecane do wznoszenia budynków z silikatów?

Odpowiedź eksperta: Do wykonywania silikatowych konstrukcji murowych stosuje się:

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze