Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?

Decyzja czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą będzie miała wpływ nie tylko na urodę wnętrz, ale i na łatwość utrzymania ścian w czystości.

Tynk gipsowy

(fot Baumit)

Efekt idealnie gładkiej powierzchni zapewni profesjonalnie wykonane poszycie ścian z płyt g-k lub g-w, wykończenie tynkiem gipsowym lub powleczenie tynków cementowo-wapiennych gładzią gipsową, cementowo-polimerową bądź polimerową (gatunek gładzi należy dobrać do rodzaju tynku).

Ściany przygotowane w ten sposób są doskonałym podłożem pod farby lub tapety. Niestety, im gładsza jest powierzchnia, tym łatwiej ją pobrudzić i tym bardziej widoczna jest plama. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku ścian nieznacznie nawet fakturowanych.

W domach pełnych dzieci i zwierzaków lepiej sprawdzają się zwykłe tynki cementowo-wapienne, tworzące fakturę drobnoziarnistego piasku. Niezależnie od wyboru producenta i rodzaju farby, znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości ściany wykończone „na wysoki połysk”, niż matowe. Połyskliwe powłoki są z reguły odporniejsze na ścieranie, a przy tym mniej się brudzą – kurz nie ima się bowiem ich gładkiej powierzchni.

Tynk fakturowanyTynk fakturowanyTynk fakturowany
Tynki fakturowane (fot. Bolix)

Jeżeli inwestor zdecyduje się na ściany z fakturą, to ma do wyboru: tynki i farby strukturalne, a także tapety przeznaczone do malowania, znane pod nazwą raufaza.

W przypadku mas tynkarskich oraz farb, uzyskany wzór zależy od ich składu oraz od narzędzi użytych do wykończenia (fakturowania). Mogą to być np.: wałki, pace zębate, ściereczki lub gąbki. Przetłoczenia tapet formowane są w rozmaite wzory: roślinne, geometryczne lub naśladujące gruby splot tkaniny.

Niezwykle ciekawe efekty można uzyskać stosując tzw. tapety natryskowe, czyli tynki japońskie. Te masy tynkarskie wzbogacone są naturalnymi dodatkami (drobnymi strzępkami bawełny, jedwabiu czy włókien celulozy). Tynki japońskie są wprawdzie dość drogie, ale mają też unikalną właściwość – gdy już się „opatrzą”, można zdjąć je ze ściany na mokro, a następnie ułożyć od nowa formując odmienną powierzchnię. Ściany z fakturą nie są jednak propozycją dla osób uczulonych na kurz i roztocza, ponieważ bardzo trudno utrzymać je w czystości. Osiadaniu kurzu sprzyjają szczególnie matowe powłoki z głębokimi wytłoczeniami.

Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się odnawiać fakturowaną ścianę farbą, to z całą pewnością zużyjemy jej więcej niż w przypadku ściany gładkiej. Z drugiej strony, to właśnie faktura pozwala skutecznie maskować wszelkie nierówności (od drobnych ubytków czy grudek tynku, po nieznaczne krzywizny samej ściany).

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-03-15

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tak to jest szanowny gościu: naucz się pisać zanim sie człowiek zacznie mądrzyć lepiej, żeby najpierw sprawdził. Intuicyjnym wyczuciem języka można sobie narobić niezłego ooooooooooooooooooooobciachu.

KAROI

08 Lip 2009, 08:06

Nie słyszałem co prawda, żeby ktoś mówił wykończać... Obie formy są poprawne:

Gość: Maksymilian

08 Lip 2009, 07:50

kończyć->wykończyć->wykończać WYKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOŃCZAĆ

Gość: naucz sie pisać

07 Lip 2009, 14:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie zaprawy są polecane do wznoszenia budynków z silikatów?

Odpowiedź eksperta: Do wykonywania silikatowych konstrukcji murowych stosuje się:

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U Już niedługo nastąpi kolejny etap zmian mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian. Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać ...
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego Już 21 listopada rusza nabór zgłoszeń do kolejnej, polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award, nagradzającego kreatywne i innowacyjne ...
Nowość Wienerberger: cegła klinkierowa Senta
Nowość Wienerberger: cegła klinkierowa Senta Wienerberger wprowadza do swojej oferty cegłę klinkierową Senta o niespotykanym na polskim rynku drapanym licu - nadającym jej surowego wyglądu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x