Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Remont dachu płaskiego

Dachy płaskie, czyli stropodachy, budowane szczególnie często w latach 70. i 80., mogą wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu, bo technologie wówczas stosowane nie spełniają współczesnych wymagań. Dotyczy to zwłaszcza izolacji termicznej – obecnie stosuje się znacznie grubsze warstwy niż przed 30–40 laty.

Jakość materiałów stosowanych wówczas do ocieplania także pozostawia wiele do życzenia. Niedostateczne ocieplenie stropodachu nad pomieszczeniami mieszkalnymi  to przyczyna bardzo dużych strat energii potrzebnej do ich ogrzewania. Dlatego bardzo wiele z takich konstrukcji wymaga termomodernizacji.

Zakres prac zależy przede wszystkim od tego, czy dach jest wentylowany, czy nie. Modernizacja dachów wentylowanych jest prosta i niekosztowna, niewentylowane wymagają – oprócz ocieplenia – wykonania nowej hydroizolacji.

Stropodach wentylowany. Między warstwami stropu nad ostatnią kondygnacją a połacią dachu mają pustkę, wentylowaną dzięki otworom rozmieszczonym po przeciwległych stronach stropodachu w najwyższym i w najniższym jego miejscu.

Do termorenowacji takich stropodachów stosuje się najczęściej styropian FS12 (EPS 50 042) lub FS15 (EPS 70 040) albo wełnę mineralną o gęstości ok. 30 kg/m³. Jeśli przestrzeń między stropem a pokryciem dachu jest bardzo niska, wdmuchuje się w nią granulaty z wełny mineralnej, styropianu albo włókna z wełny mineralnej lub celulozy.

Między pokryciem a ułożonym na stropie ociepleniem pozostawia się wspomnianą pustkę wentylacyjną, by w izolacji nie gromadziła się wilgoć, która w postaci pary może wnikać w warstwy stropodachu. Otwory wentylacyjne należy rozmieścić we wszystkich ściankach kolankowych w odstępach ok. 3 m. Dla zabezpieczenia poddasza przed owadami i ptakami otwory należy zakryć siatką.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego Ocieplenie stropodachu wentylowanego
 Ocieplenie stropodachu wentylowanego (fot. Rockwool)

Stropodach niewentylowany. Jest on równocześnie konstrukcją nośną dachu.

Jeżeli nowe pokrycie dachu ma być szczelne, a więc będzie barierą dla pary wodnej, w połaci modernizowanego dachu trzeba zapewnić wentylację. W tym celu pod hydroizolacją wbudowuje się kominki wentylacyjne.

Ocieplenie stropodachu niewentylowanego
  Ocieplenie stropodachu niewentylowanego

Stropodachy niewentylowane ociepla się styropianem minimum FS 20 (EPS 100 038 Dach/Podłoga) lub wełną mineralną o gęstości powyżej 150 kg/m³ w postaci płyt lub tzw. desek dachowych. Zamiast układać kilka materiałów o różnych funkcjach, wygodniej jest użyć materiałów warstwowych, np. styropianu lub twardej pianki poliuretanowej, jednostronnie pokrytych papą albo mających z jednej strony papę, a z drugiej – paroizolację.

Planując modernizację dachu płaskiego, musimy brać pod uwagę jego konstrukcję, a także konstrukcję budynku  i możliwość jej dodatkowego obciążenia. Od tego bowiem zależy, czy będzie można zastosować tzw. dach odwrócony z nawierzchnią użytkową, ułożyć nową izolację cieplną i nowe pokrycie lub też przykryć dom nowym dachem spadzistym.

Jeśli stropodach nad ostatnią kondygnacją ma konstrukcję na belkach drewnianych i nie jest w najlepszym stanie, to łatwiej będzie przykryć dom dachem spadzistym opartym na ścianach, dzięki czemu odciąży się strop i będzie on mógł jeszcze służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Na stropodachu żelbetowym lub o konstrukcji na belkach stalowych – po zasięgnięciu opinii konstruktora budowlanego – będzie można zastosować ciężkie warstwy dachu odwróconego.  

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2013-01-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Czy opłaca się ocieplać ściany?

Trudno wyznaczyć granicę opłacalności ocieplania ścian. Wymierne efekty ekonomiczne może przynieść nawet docieplenie stosunkowo przytulnego i „ciepłego” domu.
topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x