Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem – na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?

Odpowiedź eksperta: Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany. W ścianie kolankowej nie ma takiego przewiązania, więc powinna być ona wzmocniona na wierzchu dodatkową opaską lub pionowymi, zbrojonymi słupami. Sposób wzmocnienia ściany kolankowej powinien być określony w projekcie. Zależy on bowiem od grubości ściany, jej wysokości oraz konstrukcji i nachylenia dachu.

Wzmocnienie w formie opaski na całym obwodzie domu wykonuje się głównie wtedy, gdy dach jest czterospadowy i oparty na jednym poziomie. Opaskę taką tworzy żelbetowy wieniec zbrojony czterema prętami o średnicy 12 mm połączonymi strzemionami, wylewany w deskowaniu umocowanym na wierzchu ściany kolankowej. Podczas jego wykonywania obowiązują takie same zasady, jak podczas robienia wieńca na poziomie stropu.

Sugerowane przez wykonawcę słupy żelbetowe stosuje się w domach z dachem dwuspadowym. Jeśli dom ma taki dach, a w projekcie nie jest opisany sposób wzmocnienia ścian kolankowych, to postawienie takich słupów jest jak najbardziej uzasadnione. Słupy rozmieszcza się w odstępach co 1,5 metra. Przy dużych obciążeniach bocznych słupy łączy się dodatkowo wieńcem żelbetowym zakotwionym przynajmniej dwa metry w ścianach szczytowych. Słupy wzmacniające muszą być zakotwione w wieńcu stropowym niższej kondygnacji, dlatego podczas jego wykonywania nie można zapomnieć o wyprowadzeniu z niego pionowego zbrojenia.

Podczas murowania ściany kolankowej w miejscach, gdzie mają stanąć słupki wzmacniające, pozostawia się puste odcinki ściany o długości ok. 30 cm, które następnie zalewa się betonem w deskowaniu umocowanym po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany. Podczas betonowania w słupach wzmacniających oraz opasce należy osadzić kotwy umożliwiające połączenie konstrukcji dachowej z murłatą.

Redakcja BD
fot. Stforek (Łukasz) - forum.budujemydom.pl

aktualizacja: 2016-11-09

Zdaniem naszych Czytelników

Dzień dobry, konieczność wstawienia takich słupków wynika z obciążeń jakie przekazywane są z dachu, a w szczególności wspomnianych sił rozporowe. Proszę pamiętać, że wszystkie elementy budynku powinny wynikać z obliczeń jakie wykonał projektant. Posiada on odpowiednią wiedzę ...

Gość budowlaniec

18 Sie 2016, 15:36

To zależy czy dach dwuspadowy jest dachem rozporowym. Dach jętkowy jest dachem rozporowym i konieczne jest zastosowanie słupków żelbetowych w ściance kolankowej (odpowiednio zaprojektowanych). Dach płatwiowy nie jest dachem rozporowym więc stosowanie słupków żelbetowych w ściance ...

Gość boder

07 Lis 2011, 09:26

A ciekawe w czym zakotwisz kotwy pod murłatę i co będzie ci "spinało" budynek. Troszkę wystarczy pomyśleć.

Deggial

21 Kwi 2009, 12:56

A jak jest w domach parterowych ? czy wieniec jest potrzebny ?

Gość ja

21 Kwi 2009, 12:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak nie pogorszyć wyglądu domu, czyli plusy i minusy podniesienia ścianki kolankowej

Dlaczego inwestorzy podnoszą ścianki kolankowe? Bo im wyższa ścianka, tym więcej przestrzeni na poddaszu. Z dodawaniem kolejnych centymetrów i warstw pustaków trzeba jednak uważać – podniesienie ścianki kolankowej zmienia proporcje budynku i może sprawić, że będzie źle wyglądał.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa generacja stropów gęstożebrowych - Strop VECTOR® od KONBET Poznań
Nowa generacja stropów gęstożebrowych - Strop VECTOR® od KONBET Poznań Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR® to nowatorskie rozwiązanie, które łączy w sobie zalety znanych systemów stropowych (typu Teriva ...
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U
Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U Już niedługo nastąpi kolejny etap zmian mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian. Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać ...
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego
Brick Award 2017 - start kolejnej edycji konkursu architektonicznego Już 21 listopada rusza nabór zgłoszeń do kolejnej, polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award, nagradzającego kreatywne i innowacyjne ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x