Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?


W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem – na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?

Odpowiedź eksperta: Ściany niższych kondygnacji „spinane” są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany. W ścianie kolankowej nie ma takiego przewiązania, więc powinna być ona wzmocniona na wierzchu dodatkową opaską lub pionowymi, zbrojonymi słupami. Sposób wzmocnienia ściany kolankowej powinien być określony w projekcie. Zależy on bowiem od grubości ściany, jej wysokości oraz konstrukcji i nachylenia dachu.

Wzmocnienie w formie opaski na całym obwodzie domu wykonuje się głównie wtedy, gdy dach jest czterospadowy i oparty na jednym poziomie. Opaskę taką tworzy żelbetowy wieniec zbrojony czterema prętami o średnicy 12 mm połączonymi strzemionami, wylewany w deskowaniu umocowanym na wierzchu ściany kolankowej. Podczas jego wykonywania obowiązują takie same zasady, jak podczas robienia wieńca na poziomie stropu.

Sugerowane przez wykonawcę słupy żelbetowe stosuje się w domach z dachem dwuspadowym. Jeśli dom ma taki dach, a w projekcie nie jest opisany sposób wzmocnienia ścian kolankowych, to postawienie takich słupów jest jak najbardziej uzasadnione. Słupy rozmieszcza się w odstępach co 1,5 metra. Przy dużych obciążeniach bocznych słupy łączy się dodatkowo wieńcem żelbetowym zakotwionym przynajmniej dwa metry w ścianach szczytowych. Słupy wzmacniające muszą być zakotwione w wieńcu stropowym niższej kondygnacji, dlatego podczas jego wykonywania nie można zapomnieć o wyprowadzeniu z niego pionowego zbrojenia.

Podczas murowania ściany kolankowej w miejscach, gdzie mają stanąć słupki wzmacniające, pozostawia się puste odcinki ściany o długości ok. 30 cm, które następnie zalewa się betonem w deskowaniu umocowanym po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany. Podczas betonowania w słupach wzmacniających oraz opasce należy osadzić kotwy umożliwiające połączenie konstrukcji dachowej z murłatą.

aktualizacja: 2011-06-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dzień dobry, konieczność wstawienia takich słupków wynika z obciążeń jakie przekazywane są z dachu, a w szczególności wspomnianych sił rozporowe. Proszę pamiętać, że wszystkie elementy budynku powinny wynikać z obliczeń jakie wykonał projektant. Posiada on odpowiednią wiedzę ...

Gość: budowlaniec

18 Sie 2016, 15:36

To zależy czy dach dwuspadowy jest dachem rozporowym. Dach jętkowy jest dachem rozporowym i konieczne jest zastosowanie słupków żelbetowych w ściance kolankowej (odpowiednio zaprojektowanych). Dach płatwiowy nie jest dachem rozporowym więc stosowanie słupków żelbetowych w ściance ...

Gość: boder

07 Lis 2011, 09:26

A ciekawe w czym zakotwisz kotwy pod murłatę i co będzie ci "spinało" budynek. Troszkę wystarczy pomyśleć.

Deggial

21 Kwi 2009, 12:56

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Remont dachu płaskiego

Dachy płaskie, czyli stropodachy, budowane szczególnie często w latach 70. i 80., mogą wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu, bo technologie wówczas stosowane nie spełniają współczesnych wymagań. Dotyczy to zwłaszcza izolacji termicznej – obecnie stosuje się znacznie grubsze warstwy niż przed 30–40 laty.

topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe