Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem – na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?

Odpowiedź eksperta: Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany. W ścianie kolankowej nie ma takiego przewiązania, więc powinna być ona wzmocniona na wierzchu dodatkową opaską lub pionowymi, zbrojonymi słupami. Sposób wzmocnienia ściany kolankowej powinien być określony w projekcie. Zależy on bowiem od grubości ściany, jej wysokości oraz konstrukcji i nachylenia dachu.

Wzmocnienie w formie opaski na całym obwodzie domu wykonuje się głównie wtedy, gdy dach jest czterospadowy i oparty na jednym poziomie. Opaskę taką tworzy żelbetowy wieniec zbrojony czterema prętami o średnicy 12 mm połączonymi strzemionami, wylewany w deskowaniu umocowanym na wierzchu ściany kolankowej. Podczas jego wykonywania obowiązują takie same zasady, jak podczas robienia wieńca na poziomie stropu.

Sugerowane przez wykonawcę słupy żelbetowe stosuje się w domach z dachem dwuspadowym. Jeśli dom ma taki dach, a w projekcie nie jest opisany sposób wzmocnienia ścian kolankowych, to postawienie takich słupów jest jak najbardziej uzasadnione. Słupy rozmieszcza się w odstępach co 1,5 metra. Przy dużych obciążeniach bocznych słupy łączy się dodatkowo wieńcem żelbetowym zakotwionym przynajmniej dwa metry w ścianach szczytowych. Słupy wzmacniające muszą być zakotwione w wieńcu stropowym niższej kondygnacji, dlatego podczas jego wykonywania nie można zapomnieć o wyprowadzeniu z niego pionowego zbrojenia.

Podczas murowania ściany kolankowej w miejscach, gdzie mają stanąć słupki wzmacniające, pozostawia się puste odcinki ściany o długości ok. 30 cm, które następnie zalewa się betonem w deskowaniu umocowanym po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany. Podczas betonowania w słupach wzmacniających oraz opasce należy osadzić kotwy umożliwiające połączenie konstrukcji dachowej z murłatą.

Redakcja BD
fot. Stforek (Łukasz) - forum.budujemydom.pl

aktualizacja: 2016-11-09

Zdaniem naszych Czytelników

15 godzin temu, Razmes napisał: Kto nie liczył wyboczeń i mimośrodów ręcznie, ten nie czuje tego... szczerze mowiac - nie liczyłem -  - ale wydaje sie , ze dobrze czuję konstrukcję! Oczywiście nic nie zastapi dokładnych obliczeń! I od tego jest konstruktor!

zenek

18 Lut 2017, 22:55

Kto nie liczył wyboczeń i mimośrodów ręcznie, ten nie czuje tego...

Razmes

18 Lut 2017, 07:31

cyt.z artykułu:  "Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany." Ściany są spinane i wieńcem i stropami (i sa to zwykle ściany nośne, czyli grubsze). Wieniec te ma wyrównać napór murów ...

zenek

17 Lut 2017, 21:53

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Jak nie pogorszyć wyglądu domu, czyli plusy i minusy podniesienia ścianki kolankowej

Dlaczego inwestorzy podnoszą ścianki kolankowe? Bo im wyższa ścianka, tym więcej przestrzeni na poddaszu. Z dodawaniem kolejnych centymetrów i warstw pustaków trzeba jednak uważać – podniesienie ścianki kolankowej zmienia proporcje budynku i może sprawić, że będzie źle wyglądał.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x