Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak w domu drewnianym zdemontować siding a przy okazji ocieplić dom i wykończyć go tynkiem?


Kilkanaście lat temu kupiliśmy dom wybudowany w technologii szkieletowej, tzw. kanadyjczyk wykończony sidingiem. Obecnie elewacja nie wygląda estetycznie: ma brudne i uszkodzone panele, więc chcielibyśmy je zdemontować i przy okazji ocieplić dom i wykończyć go tynkiem. Jak to zrobić?

Odpowiedź eksperta: Domy drewniane najczęściej ociepla się metodą lekką mokrą, ale ocieplenie mocuje się do nich inaczej niż w budynkach murowanych. Jako materiał ociepleniowy wykorzystuje się specjalne ryflowane płyty styropianowe (z wgłębieniami od strony wewnętrznej) lub zwykły styropian układany na styropianowych paskach dystansowych o grubości ok. 2 cm. Ze względu na znacznie wyższe koszty i niebezpieczeństwo zawilgocenia ściany, ścian drewnianych nie ociepla się wełną mineralną. Zagrożenie zawilgoceniem wynika z ograniczonej paroprzepuszczalności tynku i nawet zastosowanie tynku mineralnego – w przypadku odnawiania elewacji przez malowanie – nie zapewni skutecznego odprowadzenia ewentualnego zawilgocenia.

Po zdjęciu dotychczasowej warstwy elewacyjnej z sidingu, poszycie z płyt OSB pokrywa się folią paroprzepuszczalną (jeśli jej nie było lub jest uszkodzona), zaznaczając miejsca, w których ustawione są słupki nośne szkieletu. Na dole elewacji przykręca się listwę startową z otworami umożliwiającymi cyrkulację powietrza pod ociepleniem. Przepływ powietrza nie powoduje pogorszenia własności izolacyjnych ocieplenia, umożliwia natomiast osuszenie ściany, jeśli są przecieki z zewnątrz lub wystąpiła kondensacja pary wodnej.

Następnie styropianowe płyty ryflowane mocuje się do ściany kotwami z talerzykami dociskowymi w taki sposób, aby wgłębienia kolejnych płyt od strony wewnętrznej były na tej samej linii na całej wysokości domu.

Jeśli zamiast płyt ryflowanych zastosuje się zwykły styropian odmiany EPS 70 lub EPS 100, przed jego przymocowaniem przykleja się do ściany, w odstępach 25 cm, paski dystansowe ze styropianu szerokości 4–5 cm. Następnie płyty układa się w ten sposób, aby stykały się ze sobą w miejscu przebiegu pasków dystansowych.

Ustawione pionowo płyty mocuje się do ściany dwoma kotwami, a po nałożeniu kleju i rozwinięciu siatki kotwy osadza się dodatkowo we wszystkich narożnikach płyt. U góry elewacji pozostawia się szczelinę wentylacyjną i przykrywa ją siatką zbrojącą, którą przybija się do poszycia lub spodu dachu. Na przeschniętą warstwę zbrojącą nakłada się grunt zabarwiony na kolor tynku i następnie tynk cienkowarstwowy.

aktualizacja: 2011-06-22

Zdaniem naszych Czytelników

Witam. A czy można w taki sam sposób ocieplić stary dom drewniany (60 let)bale grubości 17 cm. Proszę o opiniie experta Pozdrawiam.

Gość grzerorz -dz

15 Gru 2009, 15:08

wszystko jasne, dziękuję

Gość juri

15 Sty 2009, 16:20

Folię mocuje się zszywkami do płyty OSB wzdłuż miejsc przyklejania pasków dystansowych, a paski przykleja się zaprawą klejową do styropianu nakładana pacą zębatą.

Redakcja

15 Sty 2009, 13:18

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Remont dachu płaskiego

Dachy płaskie, czyli stropodachy, budowane szczególnie często w latach 70. i 80., mogą wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu, bo technologie wówczas stosowane nie spełniają współczesnych wymagań. Dotyczy to zwłaszcza izolacji termicznej – obecnie stosuje się znacznie grubsze warstwy niż przed 30–40 laty.

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online!
Stropy.pl - bezpłatnie wyceń swój projekt online! Czas to pieniądz, a przy budowie domu liczy się każda mądrze zaoszczędzona złotówka. Pierwszy w Polsce internetowy system zamówień stropów ...
Nowa strona o keramzycie Leca®
Nowa strona o keramzycie Leca® Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło wiedzy o Leca® KERAMZYCIE. Znajdują się w nim informacje na temat właściwości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x