Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak w domu drewnianym zdemontować siding a przy okazji ocieplić dom i wykończyć go tynkiem?


Kilkanaście lat temu kupiliśmy dom wybudowany w technologii szkieletowej, tzw. kanadyjczyk wykończony sidingiem. Obecnie elewacja nie wygląda estetycznie: ma brudne i uszkodzone panele, więc chcielibyśmy je zdemontować i przy okazji ocieplić dom i wykończyć go tynkiem. Jak to zrobić?

Odpowiedź eksperta: Domy drewniane najczęściej ociepla się metodą lekką mokrą, ale ocieplenie mocuje się do nich inaczej niż w budynkach murowanych. Jako materiał ociepleniowy wykorzystuje się specjalne ryflowane płyty styropianowe (z wgłębieniami od strony wewnętrznej) lub zwykły styropian układany na styropianowych paskach dystansowych o grubości ok. 2 cm. Ze względu na znacznie wyższe koszty i niebezpieczeństwo zawilgocenia ściany, ścian drewnianych nie ociepla się wełną mineralną. Zagrożenie zawilgoceniem wynika z ograniczonej paroprzepuszczalności tynku i nawet zastosowanie tynku mineralnego – w przypadku odnawiania elewacji przez malowanie – nie zapewni skutecznego odprowadzenia ewentualnego zawilgocenia.

Po zdjęciu dotychczasowej warstwy elewacyjnej z sidingu, poszycie z płyt OSB pokrywa się folią paroprzepuszczalną (jeśli jej nie było lub jest uszkodzona), zaznaczając miejsca, w których ustawione są słupki nośne szkieletu. Na dole elewacji przykręca się listwę startową z otworami umożliwiającymi cyrkulację powietrza pod ociepleniem. Przepływ powietrza nie powoduje pogorszenia własności izolacyjnych ocieplenia, umożliwia natomiast osuszenie ściany, jeśli są przecieki z zewnątrz lub wystąpiła kondensacja pary wodnej.

Następnie styropianowe płyty ryflowane mocuje się do ściany kotwami z talerzykami dociskowymi w taki sposób, aby wgłębienia kolejnych płyt od strony wewnętrznej były na tej samej linii na całej wysokości domu.

Jeśli zamiast płyt ryflowanych zastosuje się zwykły styropian odmiany EPS 70 lub EPS 100, przed jego przymocowaniem przykleja się do ściany, w odstępach 25 cm, paski dystansowe ze styropianu szerokości 4–5 cm. Następnie płyty układa się w ten sposób, aby stykały się ze sobą w miejscu przebiegu pasków dystansowych.

Ustawione pionowo płyty mocuje się do ściany dwoma kotwami, a po nałożeniu kleju i rozwinięciu siatki kotwy osadza się dodatkowo we wszystkich narożnikach płyt. U góry elewacji pozostawia się szczelinę wentylacyjną i przykrywa ją siatką zbrojącą, którą przybija się do poszycia lub spodu dachu. Na przeschniętą warstwę zbrojącą nakłada się grunt zabarwiony na kolor tynku i następnie tynk cienkowarstwowy.

aktualizacja: 2011-06-22

Zdaniem naszych Czytelników

Witam. A czy można w taki sam sposób ocieplić stary dom drewniany (60 let)bale grubości 17 cm. Proszę o opiniie experta Pozdrawiam.

Gość grzerorz -dz

15 Gru 2009, 15:08

wszystko jasne, dziękuję

Gość juri

15 Sty 2009, 16:20

Folię mocuje się zszywkami do płyty OSB wzdłuż miejsc przyklejania pasków dystansowych, a paski przykleja się zaprawą klejową do styropianu nakładana pacą zębatą.

Redakcja

15 Sty 2009, 13:18

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben
Granville, Milton i Hastings - nowe cegły w ofercie Röben Oferta materiałów ceramicznych Röben stale się powiększa. Do grupy cegieł klinkierowych produkowanych w Środzie Śląskiej dołączyły ...
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...

Remont dachu płaskiego

Dachy płaskie, czyli stropodachy, budowane szczególnie często w latach 70. i 80., mogą wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu, bo technologie wówczas stosowane nie spełniają współczesnych wymagań. Dotyczy to zwłaszcza izolacji termicznej – obecnie stosuje się znacznie grubsze warstwy niż przed 30–40 laty.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze