Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / ABC

Solidna ściana - krok po kroku (na przykładzie ściany dwuwarstwowej ocieplonej styropianem)

Etap I – konstrukcja

 1. Murujemy narożniki ścian zewnętrznych do wysokości ok. 1 m. To ostatni moment na korektę wymiarów zewnętrznych budynku i prostopadłości ścian.

 2. Mocujemy sznury kierunkowe. Między narożnikami układamy pustaki, pozostawiając wolne miejsca na otwory okienne i drzwiowe. Jeśli nie planujemy murować jednocześnie ścian wewnętrznych, w miejscach ich połączenia z zewnętrznymi wykonujemy tzw. strzępia.

 3. Murujemy kominy przy ścianach zewnętrznych i wewnętrznych (komin może też być „ukryty” w ścianie, czyli włączony w jej konstrukcję), a także wznosimy kominy wolno stojące (z cegły lub elementów prefabrykowanych).

 4. Murujemy narożniki do poziomu nadproży, a następnie układamy do odpowiedniej wysokości pustaki. Jeśli poziom nadproży w projekcie nie odpowiada wielokrotności wysokości pustaka, w miejscu oparcia nadproża murujemy z elementów drobnowymiarowych (np.cegieł) tzw. gniazda (podstawy pod nadproże o długości min. 15 cm z każdej strony otworu).

 5. Wykonane szalunki pod nadproża – po ułożeniu zbrojenia – wypełniamy betonem.

 6. Murujemy ściany do poziomu stropu. Aby ułatwić wypoziomowanie belek stropowych, warto wyrównać górną powierzchnię muru zaprawą cementową.

 7. Na wysokości wieńca stropowego murujemy osłonową warstwę z cegieł (np. z ułożonej dwuwarstwowo kratówki grubości 12 cm).

 8. Wykonujemy strop (zależnie od przyjętej technologii: gęstożebrowy, z prefabrykowanych płyt kanałowych lub monolityczny) i żelbetowy wieniec stropowy.

 9. Po wyrównaniu powierzchni wieńca zaprawą cementową wznosimy ścianki kolankowe, na których oprze się więźba dachowa.

 10. Wzmacniamy konstrukcję ścianek kolankowych, wykonując na nich kolejny wieniec żelbetowy. Wieniec może obejmować cały obrys ścianek, można go też wykonać „w wariancie oszczędnościowym” – na 1,5-metrowych odcinkach przylegających do ścian szczytowych budynku. W wieńcu należy zabetonować kotwy do późniejszego zamocowania murłaty.

 11. Wznosimy ściany szczytowe (nadproża wykonujemy w nich, jak w ścianach parteru). Wyrównujemy skosy ścian, docinając odpowiednio pustaki. Do wyrównanej powierzchni przyklejamy 10-centymetrową warstwę styropianu, co w przyszłości pozwoli zachować ciągłość izolacji poddasza i zapobiec ucieczkom ciepła.

Etap II – ocieplenie

 1. Za pomocą silnego strumienia wody czyścimy powierzchnie ścian.

 2. Usuwamy nierówności – wypukłości skuwamy, a miejsca wklęsłe wypełniamy zaprawą klejową.

 3. U dołu ściany przytwierdzamy i dokładnie poziomujemy listwy startowe, które wyznaczą dolną granicę warstwy ocieplenia i w pewnym stopniu zabezpieczą płyty izolacji przed obsuwaniem.

 4. Począwszy od dołu ściany, przyklejamy poziomymi rzędami płyty styropianowe, używając zaprawy klejowej. Złącza pionowe płyt powinny być przesunięte względem siebie o połowę długości płyty. Na narożnikach budynku zazębiamy płyty mijankowo (tzn. co drugi poziom płyta powinna wystawać poza narożnik na szerokość odpowiadającą grubości płyty na sąsiadującej ścianie).

 5. W glifach otworów okiennych i drzwiowych przyklejamy płyty styropianu grubości 3-4 cm.

 6. Wszystkie płyty warto zamocować dodatkowo w narożach kołkami do styropianu w ilości 4 szt. na 1 m2. Uniemożliwi to ich odspajanie się od muru w miejscach słabszej przyczepności zaprawy klejowej.

 7. Na całą powierzchnię ocieplenia nakładamy zaprawę zbrojącą, a następnie dociskamy do niej silnie siatkę z włókna szklanego i wyrównujemy powierzchnię kolejną warstwą zaprawy. Naroża okien i drzwi wzmacniamy, naklejając w nich ukośnie paski siatki o wymiarach 20x50 cm. Wszystkie krawędzie na ścianach (w narożnikach, przy gzymsach, wokół okien i drzwi) usztywniamy mocując listwy krawędziowe z wtopioną siatką.

 8. Przygotowujemy ściany do tynkowania, gruntując je preparatem zwiększającym przyczepność tynku. Jeśli planujemy wykonać tynk strukturalny, warto preparat gruntujący zabarwić pigmentem na jego odcień. Zapobiegnie to przebijaniu koloru podkładu w miejscach wgłębień w strukturze tynku.

 9. Pokrywamy ściany tynkiem cienkowarstwowym, naciągając go pacą na podłoże.

Redakcja BD
aktualizacja: 2010-12-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy ściany szczytowe wymagają usztywniania?

Odpowiedź eksperta: Ściana szczytowa, czyli trójkątny fragment bocznej ściany zewnętrznej, nad którą będzie dach dwuspadowy, przed wykonaniem więźby dachowej może być narażony na wywrócenie przez podmuchy silnego wiatru.

topowe produkty

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017
Cegła Jabłkowa Postarzana hitem sezonu 2017 Cegła ręcznie formowana "Jabłkowa Postarzana" z Cegielni Hoffmanowskiej nawiązuje wyglądem i parametrami do starej cegły rozbiórkowej.
Wiosenna promocja cegieł Röben
Wiosenna promocja cegieł Röben Od 27 marca do końca kwietnia 2017 r. cegły klinkierowe Röben są dostępne w obniżonych cenach! Promocją objęte zostały wszystkie cegły ...
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017
Triumf ceramiki z historią - wyniki konkursu Brick Award 2017 Już po raz trzeci jury prestiżowego konkursu Brick Award wyłoniło najciekawsze, innowacyjne obiekty architektoniczne w Polsce, które powstały ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x